Амазон достапен во Швајцарија

Влегувањето на Амазон на швајцарскиот пазар за е-трговија е неизбежно. Американскиот гигант за електронска трговија потпиша договор за соработка со Swiss Post

Влезот на Амазон до непосредната област на швајцарскиот пазар за е-трговија. Американскиот гигант за електронска трговија потпиша договор за соработка со Швајцарска пошта, што значи дека поштенската агенција ќе се грижи за нарачките на Потрошувачи на Амазон во блиска иднина.

„Очекуваме првите пакети да стигнат до својата дестинација во декември или јануари“, рече едно лице, според Биланц. Фликс Стиерли, кој е шеф на поштенска услуга во Швајцарска пошта, потврди дека поштенската компанија преговара со Амазон. „Но, сè уште има многу оперативни точки што треба да се разјаснат“, додаде тој. Амазон исто така го потврди интересот на Швајцарија за пазарот на е-трговија. „Дефинитивно не ја игнорираме Швајцарија“, рече Ралф Клебер, менаџер на Amazon.de. „Швајцарските потрошувачи се многу важни за нас. Амазон дефинитивно не сака да ги разочара овие потрошувачи “.

Се вели дека царинската постапка ќе трае најмногу три часа, што ќе помогне да се направат испораки можни за 24 часа во иднина. Амазон нуди ваков вид на испорака како дел од својата понуда за членството во Премиер. Со Амазон премиерПотрошувачите во Швајцарија ќе можат да имаат пристап до сите понуди на Амазон, што вклучува можност за купување и пребарување на вкупно 229 милиони производи од неговиот огромен онлајн каталог. Амазон веќе го има овој модел на понуди во различни земји низ Европската унија како што се Холандија, Австрија и Турција во кои Амазон штотуку е претставен.

Воведување на ова магнат за е-трговија Во повеќе европски земји, можете да ја претворите оваа компанија за е-трговија, која започна како компанија што беше само на Интернет, да биде компанија голема како и физичките пазари кои малку по малку растат со текот на годините. Амазон продолжува да не импресионира со нивниот напредок и од нив ќе очекуваме многу повеќе во оваа 2018 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.