5 совети за да го направите вашиот бизнис во трговија успешен

Додека економија на е-трговија е подготвен за значителен раст во месеците и годините што доаѓаат, може да се надевате дека ќе видите резултати само доколку се пристапи на вистински начин. Тоа значи да се фокусирате на следново критички совет за успех во е-трговијата.

Не брзајте со лансирањето

Една од најголемите грешки направени од неуспешни претприемачи во е-трговија е да принудат или побрзаат со лансирање веб-страница. Имате само една шанса да ја стартувате својата веб-страница и не можете да ја уништите оваа можност.

Фокусирајте се на корисникот

Не е тајна дека најголемиот недостаток во бизнисите со електронска трговија е неможноста да им дозволите на вашите клиенти да ги допираат, чувствуваат, мирисаат и да ги видат производите пред да донесете одлука. Иако во моментов нема решение за решавање на овој проблем, овој недостаток можете да го надоместите и во други области на бизнисот. Некои од најдобрите совети вклучуваат понуда на соодветни цени, давање бесплатна испорака и олеснување на процесот на исплата со поедноставени колички за купување.

Пробајте апсолутно сè

Пред, за време и по започнувањето на која било деловна трговија преку Интернет, треба да инвестирате во тестирање и анализа. Размислете како клиентот и откријте што работи, што не, и зошто стои зад овие одговори.

Тесно соработувајте со социјалните медиуми

Секој претприемач по електронска трговија кој вели дека ги аутсорсинг на социјалните медиуми или го делегира на други членови на тимот е луд. Социјалните медиуми се срцевиот ритам на вашата деловна активност, бидејќи ви даваат непречен преглед на животот на вашите клиенти. Иако е совршено убаво да имате менаџер за социјални медиуми, важно е и вие да бидете вклучени во тоа.

Продолжете да се развивате

Никогаш не престанувајте да се развивате. Технологијата, трендовите и вкусот на клиентите ќе се променат, затоа мора да се промените доколку сакате да бидете успешни на ваков варијабилен пазар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.