Што прави менаџерот на заедницата?

заедница менаџер

Доколку ги сакате социјалните мрежи, сигурно сте го слушнале терминот „Менаџер на заедницата“. Можеби дури и сте прочитале вести за нив (СМ на полицијата, Нетфликс...). Но, дали знаете што прави менаџерот на заедницата?

Оваа работа се состои во тоа да се биде одговорен за администрирање и управување со социјалните мрежи на компанија или бренд на Интернет и служат како мост помеѓу клиентите, или потенцијалните клиенти, и брендот. Но, кои се точно функциите? Ви објаснуваме подолу.

Менаџер на заедницата, кариера на побарувачката?

Пред неколку години, кога излегоа Фејсбук и Твитер, се роди и позицијата менаџер на заедницата, или што е исто, „менаџер на заедницата“. Неговата задача беше да објавува пораки кои ги задоволуваат клиентите и служат како мост помеѓу фановите и компанијата.

Но, имајќи предвид дека бројот на социјалните мрежи се зголеми и дека тие имаат нови секој пат, неспорно е дека функциите на една заедница се многу поголеми отколку што може да се мисли.

Дали е тоа позиција на побарувачката? Вистината е да. Компаниите не можат да управуваат со сите мрежи, а уште помалку да ставаат различни пораки, или да прават различни стратегии, во секоја од нив, а тоа ги тера да имаат потреба од експерт. Но, понекогаш оваа работа не е толку убава како што изгледа и многумина се водат од резултатите за да знаат дали некој работи или не.

Функции на управител на заедницата

Менаџер на заедницата работи од мобилен телефон

Ако сакате да се посветите на тоа да бидете менаџер на заедницата, или тоа е нешто што ви го привлекува вниманието, треба да знаете дека нејзината дефиниција, онаа за управување со заедница или социјални мрежи на компанија, е всушност многу мала во споредба со сè што треба да направи. Да разговараме со тебе за тоа?

Запознајте ја секоја социјална мрежа во длабочина

Тоа значи дека треба да знаете сè за Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Youtube… без разлика дали компанијата ги користи или не.

Не сите компании ги користат сите социјални мрежи, но, како професионалец мора да ги знае, па и новите. Ова ги вклучува и промените што може да се појават, алгоритми и други.

И тоа е дека неговата цел кога навлегува во нив не е ништо друго освен онаа на приспособете ја пораката што компанијата сака да ја објави на различните социјални мрежи. Не, не вреди да се објавува истото на сите социјални мрежи. Вистинската заедница би морала да воспостави различни стратегии.

Запознајте ја компанијата во длабочина

Замислете дека вие сте врската помеѓу компанијата и заедницата на Фејсбук. И ти ставаш постови ама овие баш и не ја отсликуваат компанијата, туку се поопшти.

Ова може да значи дека лицето задолжено за мрежите не ја познава добро компанијата; не е дел од него, или не е вклучен.

Што мислиме со ова? Па, покрај тоа што ги познавате мрежите, кога ќе управувате со компанија, важно е да ја знаете добро. Знајте која е вашата мисија, визија и вашето минато, сегашност и иднина. Дури и чувствувајте се како дел од него. Само тогаш ќе можете со зборови и слики да изразите што значи таа компанија.

Ова не само што вклучува добивање на што е можно повеќе информации од компанијата, туку и  знаат кои се можностите, заканите, силните и слабите страни да се подобрат сите аспекти како целина.

Управувајте со заедницата

Личност која работи со социјалните мрежи

По заедница се однесуваме на социјалните мрежи. На секој сајт има начин да се изрази пораката на компанијата. Со други зборови, пораката што се пренесува на Instagram не е иста како на TikTok, или на Facebook и Twitter. И за тоа Мора да бидете внимателни на различните профили, да одговарате на прашања и коментари и да се справувате со секоја ситуација, било позитивно или негативно.

Мора да имате на ум дека станува основен столб и дека е „видливото лице“ на компанијата, поради што мора да знаете сè за тоа за да го пренесете на следбениците.

Направете распоред за објавување

Дали мислевте дека менаџер на заедницата седи на компјутер и се прашува што ќе сподели тој ден? Не многу помалку. Всушност, добриот професионалец има календар, обично месечно, други на секои три месеци, во кои ги утврдуваат сите публикации што ќе се направат.

На овој начин може да се предвидат. Се разбира, исто така мора да оставите простор за промени во последен момент, што може да биде.

Подгответе пораки за секоја социјална мрежа

Она што обично се нарекува „копија“. И тоа е тоа Овие пораки мора да бидат различни во зависност од социјалната мрежа каде што ќе бидат објавени..

Покрај тоа, мора да биде придружена со слика или видео, и насоките за нивно создавање мора да бидат дадени од оваа личност која најдобро ги познава следбениците и ќе знаете што функционира најдобро, а што не во секоја социјална мрежа.

И да, тоа значи дека за секоја социјална мрежа мора да креирате порака, иако во огромното мнозинство на компании и социјални мрежи пораките се повторуваат на сите мрежи (нешто што веќе е кажано дека не е добро затоа што изгледа дека ги третирате сите следбеници исто).

управуваат со кризи

лице кое работи

Во овој случај се однесуваме на ситуации кои можат да му наштетат на имиџот на компанијата. Важно е дека Заедницата, особено ако тие се генерирани од социјалните мрежи, е таа што обидете се да дадете резолуција, да можете да бидете позитивни, со лицето да се избегне дополнително „валкање“ на името на компанијата.

За оваа мора да имате голема контрола кога комуницирате со таа личност и обидете се да најдете решение кое е добро за двата случаи.

Следење и мерење на публикации

И потребно е да се земе предвид дека публикациите, како и томболите, анкетите итн. тие се создадени за нешто. Мора да знаете која е најрелевантната содржина, што најмногу го интересира корисникотs, каде се чувствуваат најудобно итн., за да знаат какви резултати нудат нивните публикации и дали треба да се направат промени или не.

Секако, од овој мониторинг може да се добие и конверзија на корисници во клиенти, информација која е исто така многу важна за да се знае колкав е процентот на успех во однос на публикациите.

Во зависност од работата, може да има повеќе или помалку задачи, но приближно веќе знаете што прави менаџерот на заедницата. Дали се осмелувате да се посветите на тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.