Што е Етси

etsy-лого

Сигурно, ако сте барале растение или нешто потрадиционален производ, Etsy се појави меѓу резултатите од пребарувањето. Но, што е Етси?

Ако сте ја гледале неколку пати, но не знаете што е, или како функционира, или дали е доверлива, денес сакаме да разговараме со вас за оваа платформа бидејќи, како е-трговија, може да биде интересно да се има дополнителен канал таму за да се добијат клиенти. Оди за тоа?

Што е Етси

Ако одиме на официјалната страница на Etsy и бараме што е Etsy, одговорот е практично автоматски:

etsy ги поврзува луѓето кои бараат ексклузивни предмети со независни продавачи ширум светот. Кога купувате на Etsy.com, можете да изберете од милиони рачно изработени, стари и занаетчиски предмети создадени и курирани од милиони независни продавачи“.

Со други зборови, би можеле да го кажеме тоа Тоа е платформа за купување и продавање предмети од целиот свет каде што можете да најдете рачно изработени производи, занаети, растенија и бесконечно повеќе од други видови.

Тој е полн со многу статии, некои попознати од другите. Понекогаш нивните цени се многу поевтини од другите продавници, а другите се поскапи (особено за трошоците за испорака).

Потеклото на Etsy е во 2005 година, кога е основана. Седиштето на компанијата се наоѓа во областа DUMBO во Бруклин, Њујорк., но вистината е дека толку порасна што сега има канцеларии во други градови и земји како што се: Чикаго, Сан Франциско, Торонто, Даблин, Париз, Њу Делхи или Лондон.

Можно е кога го читате сето ова да сте помислиле на Ebay. И вистината е дека не сте во заблуда, тоа е како Ebay низ целиот свет само што работата е различна како и видот на производите што ќе можете да ги најдете.

Како работи Етси

Главна страница

Вообичаено е да влезеш во Etsy и да останеш со отворена уста затоа што не знаеш за што служи страницата или зошто во резултатите ти дава цена, а потоа е друга. Тоа е сосема нормално. Но, фокусот е јасен: Тоа е веб-страница на „болвиот пазар“ каде што можете да најдете производи кои не се вообичаени за гледање во супермаркетите. На пример, рачно изработен и природен сапун од рузмарин? Привезок со неколку цвеќиња внатре? Персонализирана кукла по ваш вкус?

Овие производи, и многу други, се оние што имате најмногу можности да ги најдете на Etsy.

Но, како функционира? Процесот е едноставен.

Primero, вршите пребарување во вашиот прелистувач со она што го барате. Ќе ви даде одредени резултати кои можете да ги истакнете, од скапи до евтини или обратно итн. Сите, или барем речиси сите, мора да имаат фотографија која ќе биде онаа што ќе ви ја покажат во резултатите, но и при внесување на статијата.

Забележете го тоа секоја ставка што ја добивате е од различен продавач, оттука може да има многу производи и со толку различни цени меѓу нив (иако производите што треба да се продаваат се исти).

Откако ќе влезете, првото нешто што ве става на десната страна е цената. Но, бидете внимателни, бидејќи тоа не е дефинитивната сума, туку во повеќето работи, тоа е она што го чини производот без трошоци за испорака. Овие се пониски и може да бидат доста високи или да имаат среќа и да бидат слободни.

Ако предметот ве интересира, само треба да го додадете во кошницата и откако ќе завршите со прегледување, купете го.

Овде можете да ја креирате вашата сметка (Го препорачуваме затоа што на тој начин ќе ви испратат известувања дали производот е испорачан или дури можете да разговарате со продавачот за да поставувате прашања или коментари).

Плаќањето ви овозможува многу опции (за оние кои не сакаат да не ја стават кредитната картичка) и исто така имате многу мислења од клиенти кои купиле пред вас. Сега, треба да бидете внимателни со овие бидејќи многу пати мислењата (кои се наведени под фотографијата) не се токму на производот што не заинтересирал, туку Etsy ги собира мислењата на сите клиенти кои купиле во таа продавница или продавач. и списокот (советува каков е производот но може да ви направи грешка).

Како да продавате на Etsy

Страница за такси на Etsy

Како е-трговија Можеби ќе бидете многу заинтересирани да бидете овде, особено ако продавате производи кои се популарни во оваа продавница. Исто така, Тоа е уште еден начин да го објавите вашиот бизнис. и да допре до други потенцијални клиенти. Не само од Шпанија, туку и од целиот свет.

Но, претпоставуваме дека мислите дека продажбата на оваа платформа нема да биде лесна или профитабилна. и ете каде Ќе ги коментираме условите што ви ги нудат..

Првото нешто што треба да го знаете е тоа на Etsy можете да продавате рачно изработени предмети, стари предмети, занаетчиски материјали, растенија...

Ако ги имате овие предмети, тогаш нема да има проблем. Ставањето на вашиот прв предмет на продажба ве чини 20 центи. Y ќе ја платите само провизијата за трансакцијата, обработката на плаќањата и огласувањето надвор од локацијата кога ќе го продадете.

Сега има повеќе:

  • Имате 6,5% провизија за трансакција.
  • 4% + 0,30 € такса за обработка на плаќање.
  • И такса за офлајн рекламирање од 15%.. Но, за ова плаќате само кога ќе направите продажба преку рекламите што се поставени на Google или Facebook.

Во овој страница Можете да ги видите сите тарифи што ќе важат за вас.

Зошто како е-трговија сум заинтересиран да продавам на Etsy

Лого на страницата

Сега кога знаете што е Etsy и дека може да биде во согласност со вашиот бизнис, зошто да продавате таму и да не фокусирате сè на вашата веб-страница? Тоа е слично на изреката „не ставај ги сите ваши јајца во една корпа“. Со други зборови, ако понудите само една форма на продажба, има многу луѓе до кои нема да дојдете (затоа што немаат доверба во купувањето, затоа што не ја знаат вашата продавница, затоа што не им давате олеснувања за плаќање...).

Од друга страна, на Etsy, како што може да се случи со Amazon, Ebay... тие имаат повеќе доверба и исто така Тие се независни продажни канали каде ви дозволуваат да допрете до поголем број луѓе и во исто време да ја рекламирате вашата веб-страница.. Всушност, она што многумина го прават е малку да ја зголемат цената на овие платформи (за да не им наплаќаат провизии) и да ја задржат цената на ниско ниво на нивните веб-страници.

Што е постигнато? Па, можеби тие го прават првото купување на Etsy. Но следниот, знаејќи ја вашата веб-страница и дека сте исполниле, тие можат директно да ве прашаат.

Сега знаете што е Etsy, како функционира и зошто треба да го користите. Дали некогаш сте размислувале за тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.