Што е рекламирање CTR и како да се подобри?

CTR е акроним што одговара на изразот стапка на кликнување и тоа преведено на шпански јазик е еквивалентно на процентот на кликнувања во дигиталното рекламирање. Тоа е термин, кој е тесно поврзан со деловното работење на веб-страниците на кои има вметнато реклами од секаков вид. И, тоа може да биде многу моќен параметар за да се спроведе стратегија за да се направи инвестицијата профитабилна во ова специјално средство за комуникација за корисниците.

Едно од сомнежите дека стапката на кликнување крева е како се пресметува дека има приближна идеја за неговото влијание врз нашиот дигитален бизнис. Во оваа смисла, CTR се мери или пресметува врз основа на впечатоците или кликовите на рекламата или друг формат на рекламирање. Преку многу едноставна операција на која се базира подели го бројот на кликнувања таа реклама беше насочена и бројот на пати што бил виден од корисниците (т.н. впечатоци). И, каде износот што произлегува од оваа операција мора да се помножи со 100. Така што на овој начин, навистина го имаме CTR.

Тоа се податоци што се користат за многу различни работи во дигиталниот сектор. Иако главната е да се процени профитабилноста генерирана од рекламите. Да се ​​биде многу важен параметар, како за издавачите, така и за компаниите кои пласираат рекламирање или дигитален маркетинг. Тоа е затоа што им овозможува да ги анализираат кампањите што ги спроведуваат во текот на целата година. Бидејќи тука дојдовме до примарниот предмет на овој поим и тој не е никој друг туку измерете еден вид одговор на кампања.

CTR: мерење во рекламни кампањи

Една од целите на таканаречената стапка на кликнување е да фаворизираат нивно посредување така што ќе има поефикасна контрола, и од рекламни и од издавачи, во контролата на оваа поддршка во дигиталниот маркетинг. Од ова општо сценарио, треба да се забележи дека спроведувањето на ова мерење е многу лесно да се изврши.

Додека од друга страна, тоа претставува моќна алатка за нив да се движат таму каде што рекламодателот сака да ги однесе. На пример, кон друга друга веб-страница или дури посета на еден лanding страница од каде што огласувачот може да ги собере податоците на посетителот, со многу дефинирани цели како што се следново што ги споменуваме подолу:

 • Продадете производ, услуга или ставка.
 • Покажете им подлабоко од што се состои производот или услугата.
 • Соберете повеќе информации од другиот актер во процесот.

Во секој случај, од самиот почеток треба да биде многу јасно дека имате неколку многу ефикасни стратегии за подобрување на ЦТР во рекламирањето. И токму тука ќе бидат насочени нашите објаснувања за да имате корист од овој особено процес.

Оптимизирање на ЦТР во рекламирањето: како да се постигне тоа?

Во тоа време, нашата приоритетна цел ќе биде да откриеме каква било стратегија за промовирање на овие податоци во рекламирањето и тоа ќе ни значи многу придобивки на нашата веб-страница или професионална активност. Во врска со овој релевантен аспект, ви даваме неколку совети за да го подобрите од сега па натаму:

 • Анализирајте ги клучните зборови што треба да се користат: решението за овој проблем може да лежи во нешто едноставно како откривање на зборовите кои најмногу ги препознаваат корисниците или кои можат да бидат од поголем интерес во дадено време и пригода. Доколку оваа акција се спроведе ефикасно, нема сомнение дека кликовите за рекламирање може да се зголемат и на овој начин ќе имаме најгледана, видлива и пред се профитабилна веб-страница.
 • Грижете се за дизајнот на веб-страницата: ова е мал детал што понекогаш останува малку незабележан од претприемачите во дигиталниот сектор. Ако ова беше ваш случај, решението ќе дојде од акција исто толку силна, колку што е редефинирање на дизајнот врз основа на услугите што ги нудите. Тоа е, ако сте присутни во социјалните мрежи, доколку обезбедите билтен или информативни билтени или каков било друг вид поддршка за контакт со клиенти или корисници.
 • Текст со висок квалитет: Голема грешка е да се мисли дека квалитетот на содржината нема какви било врски со стапка на кликнување. Ако не, напротив, тоа е извор на влез за повеќе посети и дека рекламирањето е повеќе посетено. Текстовите мора да бидат многу внимателни во сите аспекти и особено да не содржат дупликат или плагијат, содржина што може да влијае на оваа акција од страна на корисниците.
 • Поттикнете внимание од страна на корисниците: многу ефикасна стратегија за овие случаи, иако сигурно заборава, е да ги мотивирате корисниците да се мотивираат преку она што вие им го нудите. Во оваа смисла, ништо подобро од повик за акција за организирање на некои многу сугестивни фрази или содржина. За да биде ова на овој начин, ќе мора да ја предизвикате нивната реакција со многу сугестивна содржина и дизајн што го стимулира другиот дел од процесот.

Анализирајте што прави конкуренцијата

Како што видовте, ви дадовме многу ефикасни упатства за однесување за да стимулирате дека форматите за рекламирање работат многу добро. До тој степен што реакцијата на клиентот е она што го сакате од првиот момент. Тоа е, со притискање на истото за да отидете во форматите толку важни во дигиталниот маркетинг.

Но, исто така, ќе имате и други помалку познати системи, но подеднакво ефикасни за постигнување на целите. Ние не се осврнуваме на ништо повеќе и ништо помалку од тоа што ќе изберете да направите анализа за активностите на натпреварот. Имено, неговата способност да ги подобри тековите што произлегуваат од рекламирањето. Бидете приемчиви за она што другите го прават и применувајте ги следниве активности што ќе ги објасниме подолу:

 • Погледнете ја конкуренцијата, но особено оние во вашата индустрија.
 • Проучете ги акциите што ги извршуваат, какви дизајни имаат, ако добијат многу резултати, итн.
 • Ако можете, проверете ги резултатите од нивните постапки и доколку се задоволителни, можете да ги увезете за да ги примените во пракса на вашата веб-страница.
 • Може да се консултирате со други луѓе кои се во ситуација многу слична на вашата бидејќи тоа ќе биде единствена можност да ги реплицирате овие дигитални движења.

Со малку среќа и малку имагинација во рецептот, на крајот може да излезете со одлични идеи за тоа како подобрување на овој аспект во рамките на дигиталното рекламирање. Но, во секој случај, почекајте неколку дена или недели за да покажете дека мерките се разумно ефикасни во остварувањето на вашите главни цели.

Други многу корисни совети за подобрување на ЦТР

Можеби со претходните мерки не сте успеале да го зголемите кликнувањето на рекламирањето. Ако е така, не грижи се. Може да експериментирате со други упатства за акција кои се пооригинални, но без да ја занемарите целта што ја извршувате.

Треба да имате предвид дека целта е корисникот да кликне на вашиот оглас. И да го поттикнеш, можеби нема друг избор освен да покажеш, на пример, слика на која корисникот му се восхитува, curубопитност или интерес за влез. До тој степен што е можно да се разгледа што ќе се најде во тие моменти.

Стави многу сугестивни и привлечни наслови. Нема сомнение дека овој дел од информативната содржина е првото нешто што читателите го забележуваат. Одлуката за продолжување или не во основа зависи од тоа колку е сугестивен насловот. Погрижете се малку за овој аспект бидејќи од сега може да ви донесе многу радости.

Да не се откажувам никогаш до знаците на идентитет. Еден аспект што може да го намали зголемувањето на CTR е да заборавите на профилот на вашата деловна активност или веб-страница. Сè треба да биде многу контрастно и без да се заборави она што го барате како мала и средна компанија. Во оваа смисла, многу може да ви помогне фактот дека вашите реклами не прикажуваат производи што поинаку укажуваат на филозофијата на вашата дигитална содржина.

Претпочитаат да целосен опис на гугл. Исто така, овој моќен пребарувач може да стане решение за вашите проблеми и повеќе отколку што замислувате од самиот почеток. За ова, ќе биде особено важно да им ги објасните работите на корисниците многу јасно за тоа што ќе најдат. Обидете се со сите средства да создадете нешто што ќе им се допадне или да ги покажете придобивките од вашите производи или услуги преку нивните набавки. Се разбира, тоа ќе биде стратегија за дигитален маркетинг што нема да разочара никого.

Haveе видите како преку некои многу елементарни и воопшто не софистицирани идеи можете да го задоволите ова барање. Тоа не е ништо друго освен да ја подобрите стапката на прегледување во деловната активност на вашата веб-страница од сега. Така што на овој начин ќе имате корист преку значително зголемување на бројот на продажби и тоа е после сè што го барате преку оваа дигитална стратегија. И над другите поидејни размислувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.