Што е маркетинг и за што служи?

Текст за тоа што е маркетинг

зборот маркетинг е термин кој сите го знаат. Но, ако директно ве прашаме што е маркетинг, дали ќе знаете како да одговорите?

Следно ќе ви дадеме дефиниција за маркетинг, ќе ги знаете различните видови што постојат, ќе знаете која е целта и ќе ви дадеме неколку примери кои ќе ви помогнат да разберете до каде може да оди.

Што е маркетинг

Според дефиницијата дадена од РАЕ, «Маркетингот е збир на стратегии кои се користат за комерцијализација на производот и за стимулирање на неговата побарувачка..

Всушност, денес таа дефиниција за маркетинг е прилично кратка бидејќи опфаќа многу повеќе. Таа е присутна во секојдневниот живот, директно или индиректно. И, како таков, неговиот концепт е многу поширок.

Маркетинг може да се дефинира како збир на активности кои се обидуваат да го задоволат потрошувачот преку производ или услуга. Зборуваме и за стратегија за планирање, одредување цени, промоција и дистрибуција на производи и/или услуги со потребите на клиентот во исто време кога се добива профит од компаниите што ги продаваат.

За сето горенаведено би можеле да кажеме дека маркетингот се карактеризира со следново:

 • Има минимум два дела и меѓу нив се воспоставува разменски однос.
 • Има додадена вредност. Односно, една од овие страни се обидува да задоволи потреба, додека другата бара да ја исполни таа потреба за да добие корист за возврат.
 • Се одвива процес на пренос. Ова се разбира со фактот дека компанијата става приспособена цена на својот производ за да може да го продаде додека клиентот се прилагодува на цените на тие производи или услуги.
 • Има двонасочен канал. Со други зборови, клиентот е центар на маркетингот и може да изрази идеи и мислења во исто време кога тие се одговорени.

Маркетинг цел

Лице што го подготвува вашиот маркетинг

Откако ќе знаете што е маркетинг, следниот чекор е да знаете која е неговата цел. Во оваа смисла не постои конкретна цел, но зависи од тоа што сакате да постигнете. Некои цели кои маркетингот може да ги има се: објавување на личниот бренд, зголемување на уделот на пазарот, привлекување нови клиенти, зголемување на продажбата, градење лојалност на клиентите...

Ако обрнете внимание, сите цели одат во иста насока, а тоа е создавање и доловување вредност. И за ова личниот бренд е многу важен.

Видови на маркетинг

планирање на личноста

Имајќи предвид дека зборувавме дека маркетингот има различни цели, ова нè наведува да разликуваме различни видови маркетинг. Најрелевантни се следните:

 • Стратешки маркетинг. Фокусиран на воспоставување долгорочен план за зголемување на профитот и минимизирање на ресурсите на компанијата.
 • Рекламен микс. Познат е и како 4P маркетинг, производ, цена, промоција и дистрибуција.
 • Оперативен маркетинг. Би можеле да кажеме дека е исто што и стратешки маркетинг, само на краток или среден рок.
 • Релациски. Тој се стреми да воспостави односи со клиентите на таков начин што ќе сочувствува со нив и ќе може подобро да се разбере преку воспоставување стратегии дизајнирани за нив.
 • Дигитален маркетинг. Се однесува на сите дејствија што се вршат преку Интернет.
 • на влијателите. Се заснова на воспоставување стратегија за промовирање и градење на личен бренд преку социјалните мрежи и користење на таканаречените инфлуенсери, односно луѓе кои веќе придвижуваат масовна публика.

Не постојат само овие типови, туку има многу повеќе. Сепак, тие се помалку познати или користени.

маркетинг алатки

За да се спроведе маркетинг на бренд, личност, компанија... потребно е да имаме низа алатки кои ќе ни помогнат да ги постигнеме целите.

Во рамките на ова, постојат неколку опции како што се:

 • План или стратегија. Односно, следете ги упатствата засновани на претходните истражувања за да го воспоставите најдобриот водич за постигнување на поставените цели.
 • Е-мејл маркетинг. Онаму каде што е посветена одредена алатка, е-пошта, за да се постигне поголема врска со клиентите и/или публиката воопшто.
 • Мобилен маркетинг. Сè уште не е целосно експлоатирана, но ги имате како примери многуте реклами што се појавуваат во мобилни апликации или игри.
 • Социјален маркетинг. Врз основа на воспоставување стратегија поврзана со социјалните мрежи. Во овој случај, целите може да бидат објавување на личниот бренд, привлекување квалификуван сообраќај, воспоставување врска со публиката...

маркетинг примери

Лице кое објаснува што е маркетинг

Како што сакаме да видите неколку вистински примери за тоа како маркетингот се спроведува во компаниите, еве некои од најдобрите.

Грч

Кога започна оваа социјална мрежа, целта што ја имаа јасно беше дека сакаа да ги фатат играчите на видео игри, гејмерите. За тоа, видоа што нуди натпреварот и сакаа да ги подобрат тие услови доколку им се придружат луѓето. А тоа значеше дека, фокусирајќи се на еден сектор и во него на многу специфична публика, тие беа успешни, толку многу што малку по малку друга поразновидна публика практично природно им се придружуваше.

GoPro

GoPro е бренд за спортски фотоапарати, а една од нејзините простории е да им овозможи на корисниците да снимаат свои видеа и да ги споделуваат со заедницата. Каква корист е тоа? Тие градат лојалност на клиентите, создаваат платформа која опфаќа луѓе од целиот свет и кои споделуваат заеднички интереси.

И најдобро од сè, тие самите, нивните клиенти, го потврдуваат квалитетот на нивните производи.

Исра Браво

Во овој случај сакавме да дадеме пример за лично брендирање и маркетинг. И не можевме да замислиме некој подобар. Со само една алатка, е-пошта, тој успеа да се истакне во својот бизнис, пишувањето копии, а денес важи за најдобар копирајтер шпанска.

Не инвестирал во рекламирање, нема социјални мрежи (барем јавни) и единствено нешто што го има е да има веб-страница на која можат да се претплатат за секој ден да добиваат мејл во кој се обидува да ви продаде нешто.

Вашата стратегија? Релациски маркетинг (однос со вашата публика) и директен маркетинг, фокусиран на продажба на производ на оние на кои им е потребен.

Како што можете да видите, знаејќи што не е тешко, но да се биде толку сложен и динамичен предмет, вообичаено е дека постојат многу начини да се спроведе, вклучително и некои за кои сè уште не можеме да мислиме дека можат да се спроведат. Дали имате сомнежи? Прашајте не!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.