Што е логистички центар

Што е логистички центар

Кога имате е-трговија, некои термини мора да се знаат напамет бидејќи ќе се занимавате со нив практично секој ден. Меѓутоа, ако штотуку почнувате, може да откриете дека тоа ќе ви пречи на патот. Затоа што... што е логистички центар?

Ако не ви е јасна дефиницијата или не знаете дали ви одговара или не, тогаш Ќе ви помогнеме да разјасните сè што подразбира овој збор.

Што е логистички центар

Првото нешто што треба да го разберете совршено е што подразбираме под логистички центар. И се работи за место каде се одвива складирањето, организацијата и, во многу случаи, дистрибуцијата на производите Што продаваш.

Да земеме пример. Замислете Амазон. Тоа е голема продавница со многу производи. Многу од нив се од продавачи на трети лица, но други се управувани директно од компанијата и имаат потреба од место за складирање на нивните акции. Но и каде да се организираат и дистрибуираат. Со други зборови, ако нарачате производ знаете каде е и подгответе го за испраќање.

Ова не значи дека ако имате е-трговија, мора да имате логистички центар, бидејќи повеќето од нив се формираат кога компанијата е преголема и не може да ги складира сите свои производи или да ги дистрибуира на организиран начин. Но, тоа е вистина на почетокот, секој логистички центар во е-трговија е вашиот дом. Или магацин каде што ги имате производите.

Како што растете, ова станува сè помало и ви треба се повеќе и повеќе простор. А тој нов простор е она што се смета за тој центар за складирање, организација и дистрибуција.

Какви функции има логистичкиот центар?

Какви функции има логистичкиот центар?

Со она што ви го кажавме претходно, нормално е да се мисли дека функциите ќе бидат оние на кои се осврнавме: складирање, организирање и дистрибуирање. Но, во реалноста има повеќе функции што треба да се земат предвид како што се:

  • Централизирајте ги активностите. Размислете за следново: добивате нарачка за два производи. Едниот го имате во магацинот А, а другиот во магацинот Б, кој е на 15 километри од претходниот. Тоа значи дека треба да потрошите време за да ги соберете и двете. Сега веќе ги имате, но испаѓа дека нарачките ги подготвувате дома, што е на 30 километри. Ќе требаше да си одиш дома, да го подготвиш и потоа да побараш гласник да дојде или сам да го земеш, а тоа е залудно време.
  • Со централизација на сè ќе го имате вашиот магацин, делот за подготовка на нарачката и вашиот курир подготвен да ги собере сите нарачки за тој ден. Зарем не би било полесно така?
  • Монитор на акции. Затоа што многупати, ако не носите добар инвентар, може да продавате производи што навистина ги немате, а потоа ќе имате тешко време, покрај тоа што ќе морате да враќате што, понекогаш, може да ве чини пари.
  • Управувајте со времето подобро. На овој начин ќе ги исполнувате роковите, па дури и пред нив, што дава добар имиџ на клиентите.

Видови логистички центри

Видови логистички центри

Логистичкиот центар нема многу мистерија. Тие се простори наменети за организација на продавница онлајн или и од физичка продавница (затоа што можат полесно да ги дистрибуираат производите што недостасуваат во продавниците). Сепак, дали знаете дека постојат пет типа?

Да, и секој од нив има уникатни карактеристики кои можат да бидат поинтересни за вашиот бизнис. Ви ги објаснуваме.

Интегриран центар за стока

Познат и по кратенката ЦИМ, тоа е центар кој се наоѓа речиси секогаш до градовите, на периферијата од него. Поради неговата близина, Тие се задолжени за дистрибуција на производите што ги имаат до клиентите.. Но, не само тие, туку исто така и до провајдери и други „физички“ канали можат да ги продаваат своите производи.

На пример, компанија за фризерски производи. Можете да продавате на клиенти, но во исто време можете да склучите договор со неколку фризерски салони за да им ги сервирате вашите производи.

логистички центар

Иако е нашироко познат под ова име, се нарекува и транспортен центар, или транспортен јазол.

Во овој случај, тоа е центар со доста голема екстензија и дека се занимава со логистички транспорт. Можеме да кажеме дека тоа е местото каде што се товарат и истоварат камионите на компанијата за да се дистрибуираат производите што ги продаваат.

логистичка платформа

Овој тип на логистички центар е најпознат, и речиси оној што се однесува на дефиницијата на поимот. Тоа е простор во кој производите не се произведуваат или менуваат, туку напротив служи како складирање и управување со производите.

Индустриски имот

Можеме да ви кажеме дека тоа е пообемна логистичка платформа. Но, има уште една разлика. И тоа е дека во него да тоа се врши производство и/или промена на производите кои подоцна преминуваат во друг дел од полигонот за да се управува и испрати.

Област на логистичка активност

Познат како ZAL, овој центар се наоѓа во пристанишните области и неговата цел е да ја контролира логистиката што се врши по море, копно или воздух.

Дали сум заинтересиран да имам логистички центар?

Дали сум заинтересиран да имам логистички центар?

Сега да, големото прашање. Дали треба да имам логистички центар за мојот бизнис? Ми одговара?

Одговорот не е толку лесен како што изгледа. И тоа е дека, ако почнувате, но продавате многу производи и имате значителна залиха, можеби ќе треба да изнајмите магацин каде што можете да ги складирате додека пристигнуваат нарачките. Ако овие се малку, нема да имате проблем да управувате со нив, но што ако ги има многу? Освен што вработувате луѓе, најбезбедно е што треба да ги замените производите што се продаваат и да можете повеќе да ги проширите.

Така, ќе дојде време кога да, ќе ви треба тој логистички центар за да биде што е можно поефикасен за вашите клиенти. Но, нема однапред одредено време да се направи тоа; Некои претприемачи започнуваат и веќе го имаат покриено ова; додека на други им требаат многу години за да го разгледаат тоа за да го подобрат својот бизнис.

Важно е да знаете што е логистички центар, функциите што можете да ги правите со еден и видовите што постојат. Ако ви треба или не, тоа ќе го одреди вашиот бизнис и резултатите што ги добивате со него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.