Удобност: што е тоа

логото софорт

Ако сте еден од оние кои испраќаат и примаат пари преку Интернет, можеби сте запознаени со различни начини на плаќање како PayPal, Western Union... но што е со Sofort? Што е?

Доколку сакате да знаете некој друг начин на плаќање преку Интернет и да знаете што може да ви понуди, покрај тоа што ги познавате гаранциите што ги има, Погледнете се што треба да знаете за Софорт.

Што е Софорт?

Sofort Тоа е едно од најраспространетите средства за плаќање преку Интернет.. Всушност, и во Германија и во Австрија, покрај неговата употреба, има многу високо прифаќање. Но, тоа е познато и во Белгија, Обединетото Кралство, Унгарија, Холандија, Швајцарија, Франција, Италија или дури и во Шпанија.

Компанијата што го создаде е Payment Network AG, која припаѓа на Klarna Bank AB. И да, колку што можеш да кажеш, Кларна е банка, конкретно fintech банка која обезбедува онлајн финансиски услуги, што е едно од нив средствата за плаќање преку Интернет.

Неговото име, Софорт, доаѓа поради германскиот збор „веднаш“, како една од карактеристиките на овој начин на плаќање.

Она што го направи овој начин на плаќање преку Интернет толку успешен и зошто многумина го користат, се должи вашата безбедност и приватност. И тоа е дека Sofort е ревидиран и сертифициран од германската агенција за сертификација TÜV, организација чии барања за добивање на овој сертификат се доста високи, па затоа е многу сигурен.

Но, тоа не застанува тука. Исто така, нуди дополнителни тестови за плаќање кои се креираат во самиот систем, известување на страните и нудење приватност на банкарските податоци (не можете да пристапите до нив доколку нема согласност и овластување за тоа).

Потеклото на Comfort

За да дознаеме кога е роден Софорт треба да одиме до 2005 година. Во тоа време мала компанија се населила во Минхен. Станува збор за Payment Network AG. Ова имаше, меѓу своите услуги, посебна платформа за плаќање која Се карактеризираше со тоа што беше економичен, моментален и безбеден.. Покрај тоа, тој беше прилагоден на секоја банкарска платформа за да може да се користи без проблеми.

Како и сите почетоци, на почетокот беше тешко. Но, фактот дека е брз и исто така многу лесен за користење наскоро многу платформи и банки беа охрабрени да го вклучат во нивните услуги и малку по малку ја напушта Германија да им даде поддршка на другите земји во Европа.

Всушност, денес е корисен во повеќе од 30.000 физички и онлајн бизниси како и во околу 100 различни банки.

Како работи Софорт

Лице што плаќа за Софорт

Сега кога знаете што е Софорт, можеби ви го привлекува вниманието и сакате да го пробате. Вистината е дека не е тешко да се создаде сметка. Но, мора да ви кажеме дека за да извршите плаќање не треба ни да се регистрирате, а уште помалку да давате приватни податоци или податоци со кои некој може да ве „хакне“. Плаќањето секогаш се врши од банкарската сметка на банката, но Софорт се користи за да се спроведе.

Ова овозможува трансакцијата да биде многу побрза затоа што ќе треба само:

 • Изберете ја земјата и банката од каде е извршена трансакцијата (во овој случај плаќањето).
 • Додајте банкарски детали. Ова е направено во безбедно опкружување овозможено од Sofort.
 • Се потврдува дека се е точно и прифатено да добие потврда за извршениот трансфер. Овие трансфери може да се извршат веднаш или да бидат потребни околу 4 дена за да станат ефективни.

Овие податоци се внесени се шифрираат на таков начин што тие се шифрирани а само другата страна ќе може да ги „разбере“.

Удобност во Шпанија

Плаќање

Можеби не сте слушнале за тоа. Но треба да знаете дека во моментов има фирми и банки кои го користатили. Поточно, доколку имате сметка во BBVA, La Caixa, Banco Santander или други, овој систем е вклучен и можете да вршите трансакции преку него.

Што се однесува до компаниите, некои важни, како што се PCComponentes, или Iberia, нудат можност за купување користејќи го овој начин на плаќање. Вистина е дека многу пати можеби ви звучи познато, но не сте го користеле, сепак, се повеќе е-трговија се обложуваат на тоа.

Кај корисниците има и такви кои го користат (особено за купување на рати без провизии).

Доколку сакате да ги посетите канцелариите во Шпанија, овие се во Мадрид. Само пребарајте ја Кларна Шпанија СЛ

Новото име на Софорт

Друга точка што треба да се има на ум е поврзано со неговото име. Како што веќе рековме, Софорт на шпански значи непосредност. Но Треба да знаете дека Софорт сега се вика Кларна.

Всушност, не е баш така. Во Германија и Австрија, Софорт е PayNow. Во останатите земји е познат како Кларна.

Токму во 2014 година Софорт беше купен од Кларна и оттогаш припаѓа на оваа шведска групација, специјализирана за финансиски производи и начини на плаќање. Оттука и името се смени.

Предности на користење на овој начин на плаќање

плаќање преку интернет

Ако имате е-трговија, можно е во некоја прилика да сте добиле предлог да користите Sofort или дури и да ве контактирале. Ако размислувате за тоа, всушност имате многу предности да го користите. На пример:

 • На вашите клиенти им нудите друг начин на плаќање, и е брз, безбеден и лесен за користење.
 • Нарачката може да се потврди веднаш и исто така обработете го со вас.
 • Намалете ги трошоците и провизиите. Покрај тоа, ќе можете да прифаќате плаќања на високи износи (нешто што, со другите системи, можеби нема да можете да го направите).

Недостатоци

Не е се добро добро, ниту се лошо е лошо. Секогаш има добри и лоши страни. И во случајот со Софорт, или Кларна, едвај некаква непријатност за корисниците, но да за продавачите или компаниите кои го користат оттогаш провизијата може да биде повисока од очекуванотоa.

Во некои коментари видовме во апликацијата зборуваат и за „изненадувачки“ провизии за непосредни трансакции, па затоа е подобро да се прегледа, и од една страна (корисник) и од друга (претприемач, компанија...) дали е добра идеја да се користи или да се имплементира во бизнисот.

Сега кога знаете што е Софорт, или Кларна, дали би се осмелиле да го користите на вашиот компјутер или преку апликацијата што ја има?


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.