Техники на невромаркетинг применливи за е-трговија

Невромаркетингот, исто така наречен невромаркетинг, е моќна примена на техники кои припаѓаат на невронауките, во областа на маркетингот и ги анализира нивоата на емоции што можат да се развијат во задачите на компанијата. Впрочем, тоа е многу модерна и иновативна апликација од која можете да имате корист во електронската трговија поради многуте предности што ги нуди во моментот.

Невромаркетингот може да стане стратегија за дигитален маркетинг што може да достигне повисоки цели отколку преку поконвенционални системи, се додека знаете правилно да го користите. Не во сите дигитални бизниси, туку напротив на некои комерцијални сегменти на кои се почувствителни. Во рамките на овој општ контекст, тоа е непозната дисциплина која конечно останува и која се повеќе ја користат новите бизнисмени и претприемачи.

Кој е потенцијалот на овој систем? Прво на сите фактот дека можете подобро да се поврзете со вашите потенцијални клиенти и генерираат во нив желба да одржат многу пофлуиден однос со предметната трговска марка. Од оваа гледна точка, тоа може да ви помогне да генерирате поголема продажба на вашите производи, услуги или артикли. Како и одржување на поголема лојалност помеѓу двата дела на процесот. Тоа е, помеѓу клиентот или корисникот и онлајн-проектот. И од кои и двајцата агенти можат да имаат корист, особено во споредба со другите традиционални или конвенционални дисциплини.

Невро-маркетинг: како алатка за продажба

Несомнено е дека знаејќи како да стигнете до клиентите да се обидат да влијаат врз тие одлуки што тие ги носат понесвесно, ќе бидете во подобра позиција да ги пласирате на пазарот своите производи, услуги или предмети на порационален и избалансиран начин. Без потреба во тоа време да мора да прибегнувате кон други многу порационални процедури.

Од овој вид позиционирање, можеме да кажеме дека невро-маркетингот во ова време е моќна алатка за напредок во трговијата или електронската продавница. Ова е затоа што го оптимизира искуство со клиентите во вашата опција за купување над другите постапки во секторот за дигитален маркетинг. До тој степен што помага да се стимулира и експериментира производот преку цела низа емоционални стратегии, но обезбедува широка активност на активности, како што е следново што го изложуваме подолу:

 • Овозможува поголемо емотивно искуство кое делува на меморијата од клиенти или корисници.
 • Тоа помага да се соберат информации за производ или услуга, така што на овој начин може да се асимилира перцепцијата што може да ја имаме во одреден момент или во друг момент за нив.
 • Може да доведе до идеја или информација да стигнат до повеќе луѓе отколку што првично замислувавме. Од оваа гледна точка, нејзините ефекти стануваат помоќни.
 • Тоа е поефективен и иновативен начин да се достигне поголем број на потенцијални клиенти или приматели. Преку филтрите тие аплицираат во своите постапки.
 • Ги формира неопходните механизми за луѓето да обработуваат со поголем интензитет каква било информација поврзана со меморијата и емоциите. Кога оваа последна услуга игра многу релевантна улога за постигнување на целите.
 • И, конечно, тоа е стратегија што оди подалеку од само комерцијалните пристапи или во потрага по економска профитабилност.

Релевантност на она што е сензорен маркетинг

Во овие моменти на објаснување од што се состои невромаркетингот, нема да има друг избор освен да се поврзе со друг концепт со слични карактеристики како што е сензорниот маркетинг. Во основа се заснова на активирање на одредени емоции кај потрошувачот. Но, пред сè, тоа е многу корисна и ефективна стратегија за подобрување на резултатите од поконвенционалниот маркетинг што постои во моментот. Со резултати што можат да бидат навистина изненадувачки поради ефектите што можат да ги генерираат во електронската трговија.

Од оваа гледна точка, многу е препорачливо од сега па натаму да можете да дознаете за некои од нивните најрелевантни придонеси. Така што на овој начин, овие активности може да се применат на вашиот дигитален проект, каков што ретко сте виделе преку други, барем повеќе традиционални или конвенционални процедури. Повод е да ги запознаете малку подлабоко од овие прецизни моменти.

Но, за да биде појасно неговото значење, мора да се разјасни дека невро-маркетингот, како што сугерира неговото име, е многу повеќе поврзани со сентименталните компоненти отколку чисто комерцијалните. Од оваа призма на информации е местото каде што може да се добијат повеќе придобивки во развојот на електронска трговија. Со апликации на дигиталниот сектор кои до пред неколку години беа практично незамисливи. Но, тоа сега може да се направи со малку фантазија и голема доза на комерцијални иновации.

До тој степен што на крајот продажбата на нашите производи, услуги или статии може да се подобри. Но, за ова, нема сомнение дека мора да бидете отворени кон промените што се случуваат во електронската трговија во последните месеци. Со резултати што само најподготвените претприемачи успеваат да ги исполнат своите најблиски очекувања, иако е потребно повеќе напор за да се применат во пракса за да се зајакне бизнисот преку Интернет.

Одлуки за подобрување на нашата веб-страница

Една од изведувањата во невромаркетингот е претставена со употреба на технологии на овој систем за недостатоци или дури и потврдување на подобрувањата на вашата веб-страница. За ова, од особено значење ќе биде да се обидат или да се постават на видно место сите оние фактори кои функционираат како сигнали кои нудат доверба. Преку низа активности што ве изложуваме подолу:

 • Поставете повик за будење за да ги олесните купувањата на клиенти и корисници. Така што овие агенти за процеси секогаш знаат дека сте таму и можат да ги формализираат овие операции од нивниот лаптоп или мобилен телефон.
 • Можеби ми недостигаш од прва, но грижа за содржината од вашата веб-страница можете да ги постигнете целите што си ги поставивте во електронската трговија. Не залудно тоа е повик за акција што ви се поставува преку оваа стратегија во дигиталниот маркетинг.
 • Мора да стимулирате клиенти или корисници и во оваа смисла нема ништо подобро отколку да провоцирате преку невромеркетинг отколку сензорни влијанија најрелевантни. Нема да имате друг избор освен да стигнете до она што претходно ќе ви падне на ум.
 • Маркетинг стратегија што скоро никогаш не пропаѓа е да се обезбеди препораки од други луѓе кажувајќи ги своите искуства во врска со набавка на производ или услуги. Има многу моќно влијание врз другите преку емоционално убедување.

Додека од друга страна, не заборавајте да користите а едноставен и разбирлив јазик порано да стигнат до мозокот на потенцијалните клиенти. Можеби на почетокот не му давате премногу значење на овој аспект, но уште малку ќе ја сфатите неговата огромна ефикасност за созревањето и напредокот на вашата електронска трговија.

Мали трикови за подобрување на невромаркетингот

Можеби ќе ве изненади малку, но еден од клучевите лежи во презентацијата на содржината. Тие мора да бидат многу јасни и дијафански, така што другиот дел од процесот правилно го разбира во сите ситуации. Со примена на овие правила на дејствување што ве изложуваме.

Прво на сите, мора да му дојдете на ум за да може да ги асимилира производот или услугата. И за што нема да имате избор освен да му изложите на клиентот низа многу важни пристапи.

 1. El заштеда на време што можете да канализирате преку онлајн формат. Така што на овој начин можете да го насочите процесот на комерцијално стекнување. Тоа е голема предност во однос на другите поконвенционални или традиционални извори на маркетинг.
 2. Друго прашање што треба да го поставувате од сега па натаму е поврзано со цена. Toе предложам да ги анализирате предностите на многу поконкурентни стапки отколку досега. Интересно е што ги споредувате двата система за набавка.
 3. Создадете влијание врз информации за наведената марка или производ преку разни техники на асимилација во сетилната меморија.
 4. Се разбира, исто така удобност да се изврши оваа комерцијална операција. Бидејќи може да го развиете во кое било време од денот, дури и навечер или за време на викендот. Удобно од дома или од која било друга поставка.

Па, на овие и на повеќе прашања може да се одговори правилно преку таква модерна техника како што е невро-маркетингот. Поради емоционалното влијание што може да го генерира на другата страна, односно на клиентот или корисниците. Преку ефект на одвраќање што вреди да се доживее отсега. Како и одржување на поголема лојалност помеѓу двата дела на процесот. Тоа е, помеѓу клиентот или корисникот и онлајн-проектот. И од кои и двајцата агенти можат да имаат корист, особено во споредба со другите традиционални или конвенционални дисциплини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.