Проширете во Шпанија: Ветувачки пазар за трговија

Во споредба со другите европски земји, шпанскиот онлајн пазар се разви релативно бавно. Бидејќи не може да се класифицира како зрел, таа е атрактивна дестинација за меѓународните трговци преку Интернет.

Во споредба со другите европски земји, шпанскиот онлајн пазар се разви релативно бавно. Бидејќи не може да се класифицира како зрел, тоа е привлечна дестинација за меѓународни продавачи на Интернет.

Шпанија помина низ тешки периоди закрепнувајќи се од рецесијата. Но, сега, според Безбедно тргувањеСо 60% од населението што купуваат преку Интернет, Шпанија е најголемиот пазар за електронска трговија во јужна Европа, оставајќи ги зад себе Италија и Турција.

Шпанија: ветувачки пазар со многу потенцијал за продажба преку Интернет

Според студијата спроведена од страна на Национална комисија за пазари и конкуренција, Во случајот на Шпанија, повеќе производи се купуваат во странство отколку што се продаваат. Затоа, овој пазар во развој има голем потенцијал за прекугранична трговија.

За почетници, некои факти и бројки поврзани со продажбата преку Интернет:

 • 8% од сите корисници на Интернет се Шпанци
 • Во просек, годишно 513 евра по лице се трошат на Интернет.
 • Еден од најголемите денови за онлајн купување во Шпанија е Сајбер понеделник
 • Водечка категорија на малопродажба на Интернет е Облека и обувки, проследено со храна и пијалоци.
 • Шпанскиот е трет најчесто користен јазик на Интернет, по англискиот и мандаринскиот.

Шпанскиот купувач станува дигитален

Шпанците сакаат уличен шопинг. Сепак, од доаѓањето на новите технологии, навиките почнаа да се менуваат. На пример, iPad недела е нов феномен што ги опишува врвните часови за купување што се случуваат во недела, обично помеѓу 6 и 7 часот

Надминете ја недовербата и освојувајте го шпанскиот онлајн купувач

Општо, Шпанците сакаат да купуваат преку Интернет, но за жал некои од нив не ги завршуваат своите купувања преку Интернет. Не само затоа што купувачот смета дека цената е превисока, туку и поради проблеми со довербата и довербата.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.