Дали е можно да се постави е-трговија за 24 часа? Потребни чекори за да се постигне тоа

поставете е-трговија

Е-трговијата е тука за да остане. Се повеќе компании ги креираат своите продажни портали на Интернет како неопходна акција во деловната стратегија, и за зголемување на неговиот директен обрт и за ширење на брендот. Постојат многу чекори што мора да се следат за да се формира е-трговија, како што е избор на домен или отворање на сметка преку Интернет. Претходно утврдените цели и познавањето на административните процедури е од суштинско значење за започнување бизнис на Интернет на десната нога.

Изберете добар домен

Во логистичките работи, изборот на домен е првиот чекор. Тоа е многу важна одлука, бидејќи таа ќе биде веб-адресата што е поврзана со продажбата на производот и ќе биде поврзана од социјалните мрежи на самата компанија. Обично се користи домен поврзан, директно или индиректно, со името или секторот на компанијата. Постојат многу корисни домени од гледна точка на позиционирање, бидејќи тие можат да резултираат со први пребарувања на Google во рамките на одреден сектор, едноставно со самото тоа што имаат вистинско име.

изберете домен

Избран и купен домен, таму да ја конфигурирате веб-страницата, односно порталот на онлајн продавницата каде што се објавуваат и продаваат производите. Развојот и дизајнот се подобрија со скокови и граници во последниве години, благодарение на факторот на континуирано ажурирање и прилагодување кон барањата на корисниците што ги има Интернетот. Во овој чекор на создавање е-трговија, мора да вклучите купување хостинг, што е просторот каде што ќе биде хостирана веб-страницата. Капацитетот и моќноста, како и другите функционалности, ќе зависат од обемот на статии и посети на мрежата.

Следната постапка е отворање банкарски простор на Интернет, односно треба да донесете одлука за отворете сметка преку Интернет каде ќе одат парите добиени од продажба. Постојат компании специјализирани за создавање мрежни сметки за компании, целосно прилагодени на дигиталниот свет и со предностите на другите физички банки, како што е сметката Конто за МСП. Тие се сметки кои имаат IBAN и од кои е можно да се извршат сите видови операции. Корисникот исто така може да побара картички Mastercard за да ги извршуваат своите набавки и активности, без разлика дали се физички или виртуелни.

Плаќање

порти на плаќање

Инсталирањето на начините на плаќање е прашање поврзано со создавање на банкарска сметка преку Интернет и е суштински чекор за функционирање на електронската трговија. Е за оние начини на плаќање што ќе бидат дозволени на порталот и кои се развиваат преку портал за плаќање. Опциите се многу, бидејќи не само што опфаќа бројни типови картички, каде што оние на исклучиво виртуелни банки добиваат значење; туку вклучува виртуелни платформи за плаќање како што е Paypal.

Водечка платформа за инсталацијата на начините на плаќање во онлајн продавница е Shopify, компанија специјализирана за електронска трговија која нуди брз и ефикасен процес во овој момент. Како платформа за да се постигне ова во рекордно време, мора да зборуваме за хостирани платформи за е-трговија како што е Shopify. Предноста на неговиот метод е вклучување на хостинг и многу интуитивно ракување. Покрај тоа, со целосна сигурност ја гарантира безбедноста на сите страни во секој процес на купување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.