Што да правам кога ќе се соочиш со кражба на идентитет

кривично дело кражба на идентитет

 

Денес ќе разговараме за кражба на идентитет, бидејќи во рамките на глобалниот свет на е-трговија има разновидност на средства за рекламирање како што се социјалните мрежи, моќно влијание врз тековните одлуки за купување и продавање производи и услуги.

Многу пати во рамките на овие мрежи, има луѓе кои се преправаат дека се други, да се добие производ или услуга во име на имател кој нема идеја што се случува, така кражбата на идентитет е актуелно прашање што треба да се реши.

Измама

Актуелен проблем и криминал во повеќето случаи е кражба на идентитет, или во вашата е-пошта, со услуги или производи купени преку Интернет или на вашите социјални мрежи. За да го решите ова, препорачливо е да го прочитате овој напис до крај, еве ги главните случаи на измама и како да ги спречиме.

Претставувањето на глувост во основа се претставува како некој друг на Интернет за извршување незаконски дела.

 

За што се искажуваат?

измама за социјални медиуми

Иако причините се разликуваат во повеќето случаи, најчестиот случај е да се изнервира или да се знае нешто за личноста имитирана. Ова е исто така направено Нелегално дело создавање профили за извршување измама во продажба во име на трети лица.

Најчесто место каде се случуваат овие имитации е во главни социјални мрежи бидејќи ги добивам сите лични информации на корисник специфично е многу лесно и при рака, како и создадете лажен профил со украдени фотографии за да се имитирате на лицето.

Во однос на профилот на луѓето кои се нормално жртви на имитација, Тие се вообичаено луѓе кои имаат ваши лични податоци како име и презиме, датум и место на раѓање, фотографии итн. Во јавна социјална мрежа, т.е. не контролирајте кој може да пристапи до овие податоци. Многу е вообичаено луѓето да мислат дека ова им се случува само на јавни луѓе, како што се спортисти или уметници, што е лажно, секој може да биде жртва на измама.

 Кои начини постојат за да се имитира личност?

 • Нелегално пристапувајќи до сметката. На овој начин, сторителот мора да добие код за пристап што одговара на жртвата, или со погодување, со помош на a Phishing, или некој вид малициозен софтвер за да го добиете.
 • Создавање нов и лажен профил, со вкупни или делумни информации за имитираната жртва. Тоа е многу поедноставно од првото, каде што криминалецот треба само да избере жртва, да ги собере нивните информации и да создаде профил.

Создавањето лажен профил за замена на идентитетот на кое било лице е кривично дело што го нарушува правото на нечиј имиџ како што е споменато во член 18 од Шпанскиот устав, покрај фактот дека членот 401 од кривичниот законик утврдува дека можете да одите во затвор за ова недозволено.

Пристапете до сметка на друг корисник. Овој факт може да се известува бидејќи ја напаѓа приватноста на жртвата, а сторителот добива две обвиненија, за нелегален пристап до сметката и за добивање на лозинка на несоодветен начин.

Кои начини постојат за да се имитира личност?

Кражба на идентитет во Шпанија

 • Нелегално пристапувајќи до сметката. На овој начин, сторителот мора да добие код за пристап што одговара на жртвата, или со погодување, со помош на a Phishing, или некој вид малициозен софтвер за да го добиете.
 • Создавање нов и лажен профил, со вкупни или делумни информации за имитираната жртва. Тоа е многу поедноставно од првото, каде што криминалецот треба само да избере жртва, да ги собере нивните информации и да создаде профил.

Создавање лажен профил за да се имитира некого е кривично дело што го нарушува правото на сопствена слика како што е споменато во член 18 од Шпанскиот устав, покрај фактот дека членот 401 од кривичниот законик утврдува дека можете да одите во затвор за ова дело.

Пристапете до сметка на друг корисник. Овој факт може да се известува бидејќи ја напаѓа приватноста на жртвата, а сторителот добива две обвиненија, за нелегален пристап до сметката и за добивање на лозинка на несоодветен начин.

Како да се намали ризикот од украдување на информации?

За значително да го намалите ризикот од измама преку Интернет, еве неколку совети.

што да правам пред фишинг

 • Користење на комплицирани лозинки за пристап до профилот на социјалната мрежа. Не ви треба долга лозинка, но нешто што работи за да се зголеми тешкотијата да се најде е да се стават големи букви и мали букви и број.
 • Знајте што е фишинг. Ова е вообичаена практика која се состои од испраќање жртви, е-пошта или пораки со други средства, кои бараат да го потврдат профилот на социјалната мрежа во која сакаат да ја добијат вашата лозинка, под какво било изговор, со цел да го внесете овој линк до потврдете ја вашата сметка и со тоа, криминалецот ќе ги добие вашите информации и лозинка.
 • Направете го вашиот личен профил што е можно поприватен, со што се спречува непознати корисници, целосно надвор од вашите социјални кругови, да пристапат до вашите лични информации. Нешто што треба да се разгледа е кога прифаќате пријатели, пред сè, проверете ги заедничките луѓе, како и обидете се да откриете зошто ве додавам или за каква цел ако не се познаваат лично.
 • Не споделувајте лични фотографии или видеа. Криминалците ги бараат овие содржини, а потоа изнудуваат пари од жртвите под претпоставка дека доколку не ги исполнуваат утврдените барања, ќе ги објават овие информации јавно.
 • Прегледајте ги условите за користење и политиките за приватност на страниците на кои им даваме пристап од нашата сметка, да знаат што споделуваат од вашите податоци, како ќе се однесуваат кон нив и дали се споделени со трети страни, итн.

Ако однесувањето на узурпација се состоело само од име, без фотографии или други информации, тоа може да биде имењак и не можете да преземете никакво правно дејствие.

За Доколку профилот ја користи нашата фотографија или нашите податоци, ќе се случеше незаконско дело.

Ова однесување е казниво со член 401 од Кривичниот законик, како кривично дело кражба на идентитет, со затворска казна од шест месеци до три години.

Што да правам кога ќе се соочиш со кражба на идентитет?

Како прво, мора идентификува лажен профил, Во социјалната мрежа во која се наоѓа, еден пример Фејсбук ви дозволува да известувате од овие причини, затоа е од суштинско значење за да не продолжи да ги користи вашите информации.

Можете поднесете ја вашата жалба до државните безбедносни сили и тела (FCSE). Треба да обезбедите докази за тоа како се чувствувате жртва на кражба на идентитет. Да има доказ за ова, зачувајте некоја слика од екранот на лажниот профил, како и информациите што припаѓаат на вас и се злоупотребуваат.

Измама Секој може да се случи, без разлика дали има профили на социјалните мрежи или не. Поради оваа причина, ние мора периодично да го бараме нашето полно име за да знаеме што е објавено на Интернет за нас и зошто.

25% од Шпанците кои имаат сметки на социјалните мрежи, тврдат дека биле жртва на ова злосторство некое време.

Сепак, не мора да бидете познати за да бидете мета на фишинг. На пример, случај на млада жена на која и го украдоа идентитетот за да создаде профил на страница за запознавање и да излегува со други мажи во нејзино име. Исто така, постојат случаи на имитирање пред кредитни институции, клонирање картички, па дури и во граѓанскиот регистар.

пријавете кражба на идентитет

 • Поднесете ја вашата жалба до официјална институција: Веднаш штом ќе дознаеме за незаконското дело, мора да отидете во институција за да ги предвидите веројатните последици.
 • Плаќање на долг: Ако како резултат на кражба на идентитет од вас се бара да платите нереализирана сума, може да поднесете барање пред одборите за арбитража на потрошувачи. Можете исто така да поднесете жалба до Канцеларијата за услуги на корисници на телекомуникации.
 • Одете кај лицето кое го создало долгот за да го откажете: Во случај жртвата да знае дека нивните податоци се вклучени во досието за деликвенција за одбивање да плаќаат за производ или услуга што не ја купиле, тие мора да одат во компанијата или лицето што ги наплаќа барајќи поништување на нивниот долг како и да бидат отстранети од гореспоменатиот список, обезбедувајќи ви копија од доказите за имитирање.
 • Документацијата: Доколку граѓанинот одлучи да пријави кражба на идентитет, потребно е да ја понесе целата документација што укажува на производот или услугата чие договор се доделува, со назначување на придружниот број на сметка и додавање на пишана копија од побарувањето испратено до компанијата. Исклучително е важно да се обезбеди копија од фактурата за производот или услугата вклучена во настанот.

Во заклучок:

Кражбата на идентитет е сериозен социјален проблем, кој активно ги напаѓа сите луѓе, без разлика на раса, етничка припадност или верба, Интернетот, со тоа што станува толку отворена мрежа, овозможува и влез на луѓе со злонамерна волја, така ние мора постојано да ги штитиме нашите информации, и пред се добро да знаеме кому му даваме, бидејќи во денешно време малку веб-страници се сигурни.

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.