Кои се навистина нашите потенцијални клиенти?

води

За многу се зборува раст и потенцијал на шпанскиот пазар Во врска со електронската трговија, ова е бесмислено ако не можеме да ги насочиме овие информации кон специфични профили на клиенти. Затоа, размисливме да ја напишеме оваа статија во која се споменува профили на клиенти најчести кога купувате преку Интернет.

Кои се навистина нашите потенцијални клиенти

Во однос на профилот на мажите можеме да кажеме дека огромно мнозинство на членови на пазарот на Интернет Има возраст која осцилира помеѓу 35-тата и 49-тата година од животот. Оваа информација ќе биде од суштинско значење за да се знае колку може да биде популарен нашиот производ, доколку тој во моментов се воведе на пазарот.

Исто така, мора да размислиме дека профилот на мажи ги вклучува оние кои имаат универзитетски студии и дека исто така се жителите на градот каде што бројот на жители надминува 100 илјади жители.

Ако ги земеме предвид овие информации, ќе можеме добро да дефинираме дали нашиот пазар е идеален да се опслужува преку онлајн платформа. Исто така, ќе ни овозможи да ги искористиме најдобрите техники за да можеме да го рекламираме нашиот производ.

Што се однесува до жените, профилот осцилира во истиот опсег на возраст помеѓу 35 и 49 години. Но, во овој случај, универзитетското образование е заеднички именител, туку зборуваме за а профил на жена која има работа со скратено работно време и дека нема деца. Земањето предвид на оваа информација ќе ни овозможи да спроведеме подобри стратегии за привлекување на вниманието на нашиот пазар.

Друга точка што треба да ја разгледаме е дека иако ова е моменталниот профил, вистината е дека како што растат малите, тие ќе бидат оние кои ги дефинираат карактеристиките на следниот онлајн пазар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.