Кога и како да се пријават заработените пари на Интернет

каса

Секој ден има повеќе луѓе продаваат производи и / или услуги преку Интернет, или периодично или повремено. Сепак, не сите од нив знаат дали заработените пари мора да се пријават или неНа Во оваа статија ќе се осврнеме на с you што треба да знаете ако продавате преку Интернет, за да ги расчистиме сите сомнежи што може да се појават.

Дали треба да пријавам продажба преку Интернет?

Во случај да сте приватен продавач што продава работи спорадично, не треба да се грижите, бидејќи се претпоставува дека станува збор за продажба на предмети од вашето лично наследство. Од друга страна, ако сте а поединец кој продава производи редовно, многу е важно да се професионализиратеНа Мора да се регистрирате како самовработено лице и да направите данок за продажба преку Интернет.

Од друга страна, професионалците кои немаат како активност продажба на производи преку Интернет и извршуваат само еднократно, немаат потреба да го менуваат епиграфот на својата активност, туку мора да достават фактура за продажба, како да тоа беше професионална активност.

онлајн продажба

Подолу, споделуваме збирна табела за случаите на поединци и професионалци:

Вообичаена активност Спорадична активност
Особено Мора да се регистрирате како самовработено лице или да создадете компанија и да ги платите соодветните даноци. Не сте обврзани да се регистрирате како индивидуален претприемач или да ја пријавите добивката во Ризницата
Професионално (компанија или хонорарен работник) Активноста ќе подлежи на вообичаените даноци (IRPF, ДДВ, IAE, IS), во зависност од вашата ситуација Дури и ако тоа не е ваша вообичаена активност, ќе бидете обврзани да плаќате даноци како што вообичаено правите за вашите операции. Ако е нешто многу точно, не е апсолутно неопходно да се регистрирате со соодветната IAE.

Како да се пријават заработените пари на Интернет

За да ги објавиме парите заработени преку Интернет, мора да се регистрираме во Ризницата и РЕТА. Следно, ги набројуваме сите чекори што треба да се следат:

Чекор 1: Регистрирајте се во Ризницата, пријавете регистрација во Социјално осигурување и RETA

Првото нешто што мора да направиме е регистрирајте се во Ризницата, пријавете го датумот на регистрација во социјално осигурување и во РЕТАНа Датумот на регистрација во РЕТА мора да биде ист со оној што се појавува во социјалното осигурување или да биде во претходните 50 дена).

брои пари

За да се регистрираме како самовработено лице во социјално осигурување, мора да го претставиме образецот TA.0521, документот за идентитет и бројот на припадност на социјалната заштита. Процесот што треба да го спроведеме е многу едноставен, но во исто време, погодно е да бидеме подготвени да ги извршиме месечните плаќања за хонорарот.

Откако ќе ги завршиме овие први две постапки, мора да се регистрираме во RETA (Специјален режим за самовработени работници). Во овој случај, се препорачува двете регистрации да се направат истовремено, бидејќи тоа ќе му помогне на самовработеното лице да избере рамна стапка и во исто време да добива други бенефиции, како што е намалување на плаќањето на придонесите.

Следниве детални упатства, точно, како да се регистрирате како самовработени, и во социјално осигурување и во финансииНа Findе најдете информации за с претходни одлуки, На чекори што треба да се следат и како избегнете ги најчестите грешки.

Чекор 2: Регистрирајте се во IAE

Следниот чекор ќе биде да ни даде високо во познатиот данок за економски активности, најчесто познат како ИАЕ. Ова може да се направи и преку канцеларијата на Даночната агенција и преку Интернет.

Willе треба да го претставиме 037 модел во која ќе треба да посочиме за која категорија сакаме да се регистрираме. Најчестите наслови за веб се; Наслов 844 (Рекламирање) и 769,9 (Информативна услуга).

интернет продажба

Исто така, Ако нашата активност работи со странска компанија која припаѓа на ЕУ, ние мора да се регистрираме во рентабилност (Регистар на меѓуопштински оператори) претставувајќи го 036 моделНа Ако сакаме да направиме продажба на земји што се во рамките на ЕУ, мора да наплатиме ДДВ што ги има земјата, но се додека ја надмине сумата од 35.000 евра. Во случај да не го надмине, мора да се наплати шпанскиот ДДВ.

Чекор 3: Презентација на модели

Откако ќе се регистрираме во социјално осигурување како самовработени и во Ризницата преку ИАЕ, ќе мораме доставете ги овие модели задолжително квартално и годишно:

  • Модел 130: Овој модел ќе ги одразува сите трошоци и приходи што ги имаме и се прикажува на секои 3 месеци. Ако разликата е позитивна, ќе треба да платите 20%. Во случај да не сме продале, овој документ исто така мора да се достави со обврска.
  • Модел 303: Ова ќе ги одразува наплатата и плаќањата на ДДВ што сме ги фактурирале. Задолжително е да ги чувате овие фактури зачувани најмалку 4 години.
  • Модел 390: Се јавува само еднаш годишно и во текот на првиот месец. Со овој модел, ние само-ликвидираме операции што ги презентираме во моделот 303.
  • Модел 349: Овој модел мора да биде претставен во случај да сме извршиле операции. Овие операции можат да бидат набавки, превземања и приход. За возврат, овој модел мора да се доставува квартално, се додека не го надмине износот од 35.000 евра. Во тој случај, ќе треба да се поднесува годишно.

Онлајн продажбата е сегашност и иднина и, како што можете да видите, има многу аспекти што треба да се земат предвид. Се надеваме дека овој напис ви помогна да разберете кога да пријавите приход од Интернет, а кога не. Во случај да имате какви било прашања, Секогаш можете да отидете на специјализирани даночни консултации за овие прашања, како што се Изјавување, што ве придружува од моментот кога сакате да се регистрирате како самовработена личност, за да бидете во тек со Ризницата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.