Како да изберете начини на плаќање за онлајн продавница

Начините на плаќање е еден од аспектите што мора да се земат предвид при управувањето и администрацијата на онлајн продавницата, без оглед на нејзината природа и потекло. Бидејќи, меѓу другите причини, тоа е начин да се канализираат плаќањата на продажбата на производите, услугите или написите на овие дигитални компании. Со оглед на прошири во форматите што е можно повеќе да се прилагоди на потребите на клиентите или корисниците.

Во оваа смисла, начините на плаќање се неопходна алатка што се користи за извршување на управувањето со комерцијалните трансакции. И затоа мора да се избере најсоодветен така што клиентите се во позиција да ги прават овие купувања преку Интернет. Меѓу широк спектар на системи што ќе ги анализираме подолу за да имате предвид кои од сега треба да ги користите.

Од оваа стратешка гледна точка, мора да се нагласи дека алтернативите за виртуелно плаќање ја продолжуваат својата еволуција и конкуренцијата за доминација на системот се соочува со банки, апликации, телефонски оператори, производители на мобилни уреди итн. Не залудно, може да имате од начините на плаќање поконвенционално или традиционално до најиновативните и новитети во последниве години.

Начини на плаќање: кој да избере?

Кои начини на плаќање се идеални за мојата онлајн продавница или трговија? Одговорот не е хомогена и на некој начин зависи од многумина што ќе се обидеме да ги објасниме следно. Се разбира, постојат многу фактори и од разновидна природа, а меѓу најрелевантните се следниве:

 • Заштитен знак, во смисла на тоа дали е повеќе или помалку позната меѓу корисниците или клиентите.
 • Знајте каде се наоѓа седиштето на онлајн продавницата бидејќи тоа ќе влијае на еден или друг начин на начините на плаќање што мора да ги имплементирате во вашата електронска трговија.
 • Цената на производот или услугата што вашата компанија ги нуди отсега и од која системот за плаќање што го спроведувате сега, исто така, ќе зависи.

Со овие три фактори ќе биде повеќе од доволно за да изберете начини на плаќање за онлајн продавница. Во смисла дека да направат набавка и да го достигнат крајот на процесот на продавница, доколку не најдат начин на плаќање со кој се чувствуваат пријатно. И од оваа гледна точка ќе ви понудиме некои од најрелевантните.

Виртуелно банкарство ПОС

Ова е систем што е ангажиран од голем дел од онлајн компании поради големите предности што им ги носи во нивното сметководство. Каде што, како главно барање, потребно е само да се плати преку безбедна врска помеѓу банката и онлајн продавницата. Продавницата не управува или администрира податоци со банкарски картички, заштитата на информациите е одговорност на банката. Иако е точно дека станува збор за модел на плаќање многу сличен на оној во реалноста на таканаречените физички ПОС-терминали, не е помалку точно дека во овој случај тие биле увезени од интернет-продавници.

Друг од неговите најрелевантни придонеси лежи во фактот дека условите се разликуваат помеѓу банкарските субјекти со трошоци помеѓу провизии, регистрации, провизии, бонуси, лимити за наплата, итн. Се разбира, ова е еден од факторите што треба да се предвидат за да се покаже дали е соодветна нејзината примена во вашата професионална активност. Во зависност од карактеристиките на вашиот бизнис и каналите што сакате да и ги наметнете. Не е исто за активност поврзана со спортска облека отколку со комерцијализација на производи со нова технологија. Не е изненадувачки, тие бараат значително различни третмани кога станува збор за начините на плаќање.

Во оваа смисла, мора да се нагласи дека виртуелниот ПОС (терминал за продажба) е услуга што ја нудат банките за да можат да вршат / примаат плаќања преку Интернет. Тоа е платформата на банката која е одговорна за потврдување на дадените информации и управување со процесот на наплата, преку нејзините сервери.

Лента

Ова е едноставна платформа за плаќање што е интегрирана на истата страница на онлајн продавницата, за разлика од PayPal. Оваа одлика доведува до помалку кликови за да се затвори продажбата, ова е позитивно. Друга предност е што има пониски провизии од PayPal, особено ценети на почетокот на онлајн проект. Од друга страна, тоа може да создаде недоверба кај некои корисници кои не ги познаваат Stripe и самата продавница.

Со низа карактеристики што ќе ви ги понудиме подолу за да го покажеме успехот на увозот во трговијата или онлајн продавницата на вашиот имот. И тоа во основа се состои од следниве дејства што ќе ви ги покажеме подолу:

Трошокот ќе биде многу помал од оној на другите подеднакво иновативни средства за плаќање и тие припаѓаат на најновата генерација во применетите системи.

Тој е многу ефикасен за онлајн продавници кои имаат голем обем на деловно работење и многу големо портфолио на клиенти или корисници.

Безбедноста е уште еден од нејзините најрелевантни елементи бидејќи ќе бидете заштитени од операциите извршени со овој систем на плаќање.

Тоа е модел на претплата што се карактеризира со релативно неодамна креиран и од кој може да имате корист од сега.

Плаќање за зачувување

Се состои во тоа што купувачот не му плаќа на продавачот директно, туку ги остава парите на сметка на трето лице на депозит. Парите не се префрлаат од таа сметка на продавачот сè додека купувачот не го добие производот и не провери дали сè е правилно. Тоа е најбезбедната форма на плаќање што постои денес, бидејќи се избегнува каква било можност за измама.

Додека од друга страна, можете исто така да извршувате операции, без оглед на обемот на вашите комерцијални операции, бидејќи на крајот на денот за што станува збор е да обезбедите ефикасно решение за вашите потреби во овој аспект за кој зборуваме во овој напис. Надвор од друга низа технички размислувања што ќе бидат предмет на други објаснувања.

Во секој случај, тоа е пософистицирана опција, но не е без придобивки за корисниците на овој начин на плаќање. Меѓу кои се издвојува фактот за неговата голема безбедност над другите поутилитарни размислувања. Од оваа гледна точка, може да се каже дека плаќањето со придружба нуди поголема доверба на сите страни кои се дел од овој комерцијален процес.

Плаќање со биткоини


Ова е најновиот тренд во овој систем на плаќање преку Интернет и исто така претставува широка диверзификација во виртуелните валути. Од биткоини до бранувања и продолжување со обемна листа која е прилагодена на потребите на овие мрежни бизниси. Нејзината главна предност е фактот дека тој е систем кој широко се користи од помладите сектори во општеството.

Додека од друга страна, ние исто така мора да го потенцираме фактот дека овие виртуелни валути се користат со голема фреквенција за купување и продавање на Интернет. Неговата употреба не е многу распространета, но има свои следбеници. Прифаќањето во продавницата може да привлече луѓе кои имаат пари во оваа електронска валута. Може да биде многу корисно во професионална активност преку Интернет, особено за иднината што им ја носи на клиентите или на корисниците.

Банкарски трансфер

И по систем толку иновативен, колку што е револуционерен, ништо подобро од тоа да се одлучи за поконвенционален или традиционален модел како што е банкарскиот трансфер во овој момент. Каде што, и покрај сè, сè уште се користи како форма на монетарна размена при набавки на производи, услуги и написи од електронска трговија. До моментот кога тие можат да влијаат на очекуваното ниво на наплата и историјата на овие трговски субјекти во однос на банката.

Не е изненадувачки, тоа е метод што сè уште се користи во е-трговијата во трансакции со голема количина. Многу е лесен за употреба и исто така нема провизии, иако има некои аспекти што треба да се земат предвид: трансакцијата се случува надвор од страницата, така што не е можно да се изврши мерењето. Додека од друга страна, тоа е формат што може да се смета во овој момент дека не е непосреден и затоа мора да се следи многу точно во моментот на генерирање на операцијата за да се изврши строга контрола на деловните сметки.

Тоа е да се каже, и како резиме, во скоро сценаријата станува многу удобно и плаќањето не станува кочница во моментот на финализирање на процесот на набавка. Во она што е конфигурирано како една од главните разлики во однос на другите платни системи. Со сигурност во работењето што е многу извонредно од сите гледишта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хавиер Ариас dijo

  в може да изврши исплата на готовина x пример за помлад, ефективен