Е-трговија, фокус на националниот или континенталниот пазар?

национална меѓународна е-трговија

Ако планираме да имаме онлајн продавница, или дури и ако веќе го имаме; Една од главните непознати работи што се појавуваат, а тоа се должи на фактот дека огромното мнозинство има пристап до Интернет, е до кој степен мора да го ограничиме нашиот потенцијален пазар, односно ако мора да се ограничиме на продажба во рамките на Шпанија, или иако е подобро да се отвори можноста за купување на лица надвор од националната територија. Ајде да погледнеме неколку броеви кои нема да ви помогнат да ја донесете оваа одлука.

Важен факт е дека просекот на населението што го правам купи онлајн во рамките на Обединетото Кралство е 47%, што покажува дека има многу голем број луѓе, на ниво на континент, кои имаат тенденција да направете купувања преку Интернет. Значи, можеме да кажеме дека пазарот на Европската унија е многу привлечен за кој било онлајн продавница.

Од друга страна, бројот на луѓе кои настапуваат купување преку Интернет во Шпанија Тоа е само 32%, ова нè става под просекот за континентот. Сега, ова не мора да значи дека ограничувањето на продажбата во Шпанија е лоша идеја. Ајде да ги анализираме овие информации.

Многу важна варијабла што треба да се земе предвид при донесување одлука за пазарот на кој ќе ги отвориме вратите е нашиот сопствен капацитет; како во количината на производи што можеме да ги продаваме, така и во логистичкиот капацитет за да можеме да ги извршуваме сите планови и пратки на нашите клиенти. Во голема мера, токму оваа способност го одредува пристапот што треба да го преземеме.

Во случај да го решиме прашањето за отворање на нашата продавница на континенталниот пазар, мора да го земеме предвид и тоа, иако има само 15% разлика помеѓу национален и континентален просек, Во однос на бројот на луѓе, оваа разлика е огромна, затоа логистиката ќе има исклучително важна улога.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.