Маркетинг по е-пошта, пошта и билтен: разликите помеѓу овие алатки

Маркетинг по е-пошта, пошта и билтен: разликите помеѓу овие алатки

Во рамките на комуникациите што може да ги спроведе е-трговија, имаме неколку опции. Најпрво, најпознато беше поштата. Потоа дојде билтенот. И сега дојде време маркетинг кампања за е-пошта со што да ги задржат контактите што пристигнуваат.

Но Која е разликата помеѓу овие термини? Дали можат да коегзистираат во исто време? Дали се компатибилни за користење на е-трговија? Ви кажуваме.

Маркетинг по е-пошта, пошта, билтен: три различни начини на меѓусебна комуникација

компјутер прима пораки

Овие три термини кои штотуку ви ги претставивме се три начини за комуникација со корисниците на вашата страница или оние кои ја посетуваат и се охрабруваат да се претплатат. Сепак, секој од нив може да се разбере на различен начин. Тоа е местото каде што е вашата диференцијација.

Поштата

Започнуваме со пошта. Станува збор за а масовно испраќање. За да биде појасно, треба да земете мејлинг листа (која можеби се претплатила или направете „ладен повик“).

Целта на ова е публицирајте ја продавницата, производ, услуга... Во принцип, тоа е првиот мејл што се испраќа до секој можен човек или компанија за да ја знае продавницата.

На пример, замислете дека сте создале продавница за алати. Нормално е што ги земате сите компании кои можеби се заинтересирани да купат од вас и им праќате е-пошта за да ги известите за отворањето на продавницата.

Можеме да кажеме дека е алатка за рекламирање; на типично поштенско сандаче каде што компаниите печателе огласи и го дистрибуирале до сите поштенски сандачиња. Само, во овој случај, онлајн.

La билтен

Билтен или, на шпански, информативен билтен, е е-пошта што Се праќа кога продавницата има одредени вести кои се интересни за да им бидат познати на корисниците.

Списокот на е-пошта што го сочинуваат билтенот обично се луѓе кои се претплатиле или купиле (и претходно биле информирани за испраќањето на овие е-пошта). На овој начин, она што е наменето е не само да се направат познати овие производи, туку и да се обидеме повторно да ги натераме да купуваат.

Да се ​​изврши ви треба програма за правење и испраќање билтени бидејќи, со испраќање од нашата сопствена е-пошта, кога има многу контакти, може да се означи како спам или воопшто да не пристигне. Со програмите може да се провери дали сите мејлови се испратени, дали стигнале до целта, дали се отворени, кликнати на линковите итн.

маркетинг преку е-пошта

И доаѓаме до е-мејл маркетингот, алатка која цвета веќе неколку години и се предвидува дека е тука да остане. Тоа е маркетинг стратегија во која, Преку повеќе периодични пораки се воспоставува врска со корисниците.

Дополнително, не се продава директно, туку се работи за поврзување со таа личност користејќи ги болните точки за да ги надмине кочниците што ги има и да купи (без разлика дали е производ или услуга). Сепак, дури и да ја имате таа цел, таа станува секундарна затоа што најважно е да покажете блискост и поврзаност со таа личност.

За да го направите ова, користете е-пошта маркетинг програми како што се Mailrelay или други платени (или бесплатно) кои ја автоматизираат оваа работа овозможувајќи ви да напишете и закажете неколку е-пораки што ќе се испраќаат во одредено време и датум, како и до група претплатници.

Главните разлики помеѓу мејлинг, билтен и е-пошта маркетинг

неколку мејлови од една страна

Сега кога точно знаете што подразбираме под овие термини, можеби веќе сте забележале некои разлики. Сепак, ние ви олеснуваме. И тоа е тоа разликите се во испораката, зачестеноста и целта.

Пратката

Во врска со превозот, мислиме како се испраќа. На пример, во случај на испраќање, масовно испраќање се врши без да се наведе некоја група. Сосема спротивно од она што се случува со билтенот, каде што се испраќа главно до луѓе кои купиле; или до маркетинг преку е-пошта, кои се претплатници (да можат да бидат купувачи или не).

Фреквенцијата

Што се однесува до зачестеноста на испраќањето, испраќањето обично се врши само еднаш на секои x пат. Понекогаш само еднаш во животот на е-трговија. целосна спротивност на билтенот, кој може да биде еднаш неделно; или мејл маркетинг, кој може да биде од дневен до само од понеделник до петок, или барем 2-3 пати неделно.

Цел

Во овој аспект, секоја од е-поштата има цел. Поштата, на пример, ни помага да објавиме компанија, бизнис или нов производ. Од своја страна, билтенот е масовно испраќање, главно на вести во продавницата и фокусирано на луѓе кои веќе купиле.

Конечно, јас би бил маркетинг преку е-пошта, чија цел не е ништо друго освен да ја задржи листата на претплатници. И да, продадете ги.

Која е најдобрата алатка за комуникација за е-трговија

е-пошта со допирање на раката

Сега кога секоја од алатките за комуникација што може да ги користи е-трговија ви стана појасна, вообичаеното прашање е: што е подобро?

Навистина нема лесен одговор на ова. Се зависи од времето што може да се инвестира и од економската инвестиција што може да се направи. Ако можете да си дозволите да имате лице задолжено за е-пошта маркетинг стратегии, ова би можело да биде посветено на пишување дневни мејлови, како и испраќање билтени (кои не се прават секојдневно) или писма (ниту пак секојдневно).

Сепак, ако треба да се одлучите за само еден, можеби, во случај на е-трговија, билтенот биде најдобрата опција бидејќи преку неа можете да продавате на корисници со поголем репертоар на производи во него (обично е-мејл маркетингот се фокусира само на одреден производ или категорија).

Но, како што ви кажуваме, тоа ќе зависи од видот на е-трговија, стратегиите што ги спроведувате итн.

Што да ќе ви треба е програма за управување со маркетинг кампањи за е-пошта бидејќи тие ќе ви дадат многу статистики кои ви дозволуваат да знаете дали работата што ја работите има придобивки (во смисла на тоа што корисниците ги отвораат вашите мејлови, кликнуваат на производите...) или дали треба да се направат промени бидејќи нема добри резултати .

Дали имате уште прашања? Прашајте нè без обврска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.