Ефективни начини да ја зголемите продажбата преку Интернет

онлајн продажба

Не недостасуваат совети за одгледување продажба на е-трговија, но повеќето од советите се прилично генерички и во многу случаи се застарени.

Затоа е важно вие како претприемач да имате пристап до Најнови продажни совети и стратегии и најважно за вашата продавница за електронска продажба да успее.

Променете го режимот за мобилни телефони и внесете оптимизирана трговија со мобилни уреди

Иако има одговорна веб-страница е добар почеток, оптимизирањето на мобилната трговија бара поактивен пристап кон подобрување на искуството на мобилен корисник на вашата веб-страница.

Од едноставна обработка на плаќање преку мобилен телефон до доказ за дизајнот на вашата мобилна сметка, Оптимизацијата на мобилната трговија е постојан процес кој сигурно ќе се исплати бидејќи стапките на усвојување на мобилни уреди продолжуваат да растат.

Вратете ги вашите клиенти со автоматизирање на маркетингот

Ако возите веб-страница за е-трговија и не сте ја прифатиле автоматизацијата на маркетингот, ова може да биде една од највредните точки што ги прочитавте во овој пост.

Некои алатки на маркетинг автоматизација Тие ви овозможуваат да поставите „секвенци“ што можат да ги негуваат, едуцираат и продаваат клиентите врз основа на нивните постапки и однесување.

Користете рекламирање на Фејсбук

Благодарение на нивото на сегментација, на рекламирање со Фејсбук може да биде енормно ефикасен во стекнување нови клиенти и заживување на старите.
Конкретно за веб-страниците за е-трговија, Facebook Exchange е особено ефикасен во намалувањето на напуштањето на количката од вашите клиенти.

Фејсбук размена Функционира со поставување колаче на компјутерот на корисникот кога тој посетува одредени страници на вашата страница.

Понудете попусти за специјални прослави на вашите клиенти, како што е роденден.

Еден од наједноставните начини за зголемување на лојалноста на клиентот и вредноста на неговиот живот на персонализиран и автоматски начин е да поставите купони за попуст за годишнини, родендени и специјални сезони.

Со алатка за автоматизација на маркетингот, можете да поставите секвенци што на секој клиент му испраќаат персонализирана порака на неговиот роденден во специфични интервали по купувањето од вашата веб-страница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.