Големи податоци, основна технологија во е-трговијата

Технологија на големи податоци

Е-трговијата е толку популарна што го поттикна развојот на нови технологии како ГОЛЕМИ ПОДАТОЦИ кои ја поедноставуваат обработката на поголеми количини на информации.

Причините поради кои клиентите се придвижуваат купуваат онлајн Тие се многу едноставни, 91% од купувачите на Интернет сметаат дека ефикасните трошоци за испорака и без изненадувања се клучот за успешно купување преку Интернет.

Од другата страна на паричката, имаме процесот на враќање тоа на многу страници е комплицирано и вклучува многу долг и досаден процес, кој за разлика од конвенционалната трговија можете веднаш да го вратите.

El Сектор за трговија или електронската трговија е во постојан развој. Дигитализацијата на глобалните пазари напредува со брзо темпо и во сите деловни сектори може да се забележи брзото зголемување на бројот на продажби во е-трговија во споредба со конвенционалната трговија.

Заостанувањето на некои компании е озлогласено, секој што го нема своето онлајн платформа, е пуштање илјадници продажби дневно, бидејќи со Интернет пристап до продажните предмети од било каде во светот е факт.

Кој е моменталниот тренд во е-трговијата?

ЕК-трговија претставува 11% од вкупните набавки во Шпанија направена, модата продолжува да биде сектор кој регистрира најголем проток на пари и го претставува 48% од купувањата направени преку Интернет.

El Раст на електронската трговија е незапирлив исто, ги руши своите продажни рекорди секоја година во датуми како Црн петок, Сајбер понеделник, Божиќен шопинг и очекувана продажба во јануари и февруари. Овие датуми се несомнено високата сезона за електронска трговија и комплициран предизвик за бродскиот и логистичкиот сектор во нашата земја.

La Тренд на трговија, може да се види во второто издание на 'Барометар за е-продавници', детално истражување спроведено од DPDgroup со цел да ги знае барањата, карактеристиките и главните мотивации на купувачите на Интернет. Резултатите од овој извештај ни даваат поширока панорама во врска со тековните трендови на купување во е-трговијата.

Па, што знаеме за купувачите?

Голема електронска трговија со податоци

Тоа постојат три различни видови на онлајн купувачи во нашата земја:

 1. Големите купувачи, кои имаат просечно 5,3 примени пакети месечно и нивните набавки претставуваат 87% од сите купувања преку Интернет во текот на годината.
 2. Просечни купувачи, кои примаат просечно 2,7 пакети месечно и претставуваат 11% од вкупната годишна продажба преку Интернет.
 3. Мали купувачи, со 1,3 пакети или помалку примени пакети месечно, претставуваат 2% од годишното вкупно потрошено за трговија.

Кој купува повеќе?

Земајќи го предвид гореспоменатото во врска со фактот дека Екомрс веќе претставува 11% од вкупните набавки направени во Шпанија, модата продолжува да биде секторот што регистрира најголема активност и претставува 48% од купувања преку Интернет направени во Шпанија.

Огромното мнозинство на набавки паѓа на милениумци, бидејќи повеќе од 57% признаваат дека купуваат ваков тип производи преку мрежата.

Следниве објави на рангирање на продажбата Тие се окупирани од комерцијалните сектори кои произведуваат производи за убавина и технологија со 38% и 36%, соодветно, од вкупниот број на купување преку Интернет во Шпанија. Извештајот ја нагласува појавата на купување преку Интернет за свежа храна и пијалоци во првите 10 места, што во Шпанија изнесува 18% од вкупната продажба. Покрај ова, 14% од Шпанците кои купуваат преку Интернет, признаваат дека барем еднаш месечно купуваат храна преку Интернет.

Познавањето на мислењето на купувачите преку Интернет е клучен фактор за да успеете доколку сакате да влезете во ECommercи. Сите се согласуваме дека едноставната и безбедна набавка ќе има позитивно влијание врз консолидацијата на повеќе деловни активности извршени на Интернет, бидејќи задоволниот клиент ќе го повтори искуството и ќе им го препорача на своите пријатели и семејство. Ова се докажува со истата студија, која покажува дека 85% од купувачите сметаат дека нивното купување преку Интернет е едноставно, а 75% од вкупниот број биле многу задоволни од искуството.

Што е големи податоци?

Технологија за електронска трговија со големи податоци

Биг податоци накратко, управување и анализа на огромни количини на информации или податоци, што не може да се третира на конвенционален начин, со заеднички оперативен систем, бидејќи тие го надминуваат можности на заеднички софтвер и тие ги надминуваат границите што ги имаат овие во однос на алгоритамската обработка.

Рече концепт опфаќа технолошки развој во различни сектори како инфраструктура, технологија и услуги кои се специјално развиени за да се реши обработката на големи количини на структурирани, неструктурирани или полуструктурирани податоци што би биле пораки на социјалните мрежи, аудио датотеки, дигитални слики, податоци од форма, е-пошта, мобилни сигнали, сензори, податоци од истражувања. Овие датуми тие можат да доаѓаат од разни сензори, камери, медицински скенери или слики.

Главната цел на Системи за големи податоци, како и кај вообичаените системи, треба да се преобрази комплицираните податоци во достапните информации и видливо што го олеснува донесувањето одлуки во реално време.

Компаниите денес, Тие веќе користат големи податоци за да ги разберат профилот, потребите и карактеристиките на нивните клиенти и човечкиот капитал, во врска со производите или услугите што ги продаваат. Ова го преобликува начинот на кој му се дава значење на клиентот бидејќи им овозможува на мерките да го модифицираат начинот на кој компанијата комуницира со своите клиенти и во тоа како тие ја обезбедуваат потребната услуга.

Поврзувањето на концептот на големи податоци со голем обем на податоци не е ништо од модерната ера. Огромното мнозинство на големи компании веќе управуваат голем обем на информации, но тие беа принудени да користат други технологии како што се DataWarehouses и моќни аналитички алатки кои ќе им овозможат соодветно да ги третираат овие големи количини, пред постоењето на нов софтвер Хадооп. Еволуцијата на технологијата значеше дека обемот на информации што ги обработуваат овие апликации значително се зголемија.

5-те столба на Биг податоци

Трите „Vs“ на големите податоци се главните карактеристики за да се идентификува, ова се: Волумен, Разновидност y Брзина. Но, со искуството стекнато од страна на пионерските компании во овој сектор за управување со масовни информации, оригиналната дефиниција е проширена, додавајќи new нови дефинитивни карактеристики како што се Верацитет y Вредност на податоците.

Големи податоци Шпанија

Се нарекува Големи податоци кога волуменот го надминува капацитетот и ограничувањата на заедничкиот софтвер, било да е тоа Виндоус, Мек или дури и Линукс, да се обработува без проблеми.

Концептот на волумен е во постојана промена како резултат на таквиот брз технолошки напредок, кој овозможува обработка на сè поголем обем на информации. Појаснувајќи го поимот малку, големи количини на информации се стотици или илјадници Терабајти или Петабајти, експоненцијално поголеми количини од обичните илјадници гигабајти дека компјутерот се користи за обработка. Овој концепт на волумен е исто така многу променлив, бидејќи секој ден ја сметаме количината на податоци што се обработуваат помалку.

Информацијата дека Складиште на податоци може да обработи, е структурирана информација што минала низ голем број филтри за врвна контрола на квалитетот, да може да гарантира дека информациите што ги обработува имаат претходно утврдена прецизност и точност.

Кога ги споменуваме Биг-податоците за кои зборуваме информации што можат да бидат полу-структурирани или да немаат каков било вид структурирање. Обработката на оваа неструктурирана информација бара различна технологија и му овозможува на корисникот да донесува одлуки засновани на непрецизни информации. Повеќето од овие алгоритми се поврзани со напредни третмани со систем на нејасна логика кои сè уште не се 100% развиени.

Говорејќи за концептот на сорта, се однесува на видовите податоци што ги прима системот, тоа се 3:

 1. Структурно
 2. Полу структурирана
 3. Неструктурирани

Конечно, концептот на брзина очигледно се однесува на брзината со која огромен обем на податоци тие се примени, обработени и издадени за донесување одлуки. Невозможно е за огромното мнозинство на конвенционални оперативни системи брзо да анализираат големи количини на информации, но многу е важно да ги вклучите концепт на обработка на податоци во реално време за системи за откривање измами или подобрени персонализирани понуди, кои денес им се нудат на клиентите, земајќи ги предвид работите што ви се допаѓаат и други фактори кои избираат работи за рекламирање, што сигурно може да ве интересираат.

Вистината, да се заврши е, доверба во обработените информации, извлечете квалитетни податоци, подобрување на инхерентната визуелизација на некои, како што е времето, економијата меѓу другите, што ќе помогне во подобро донесување одлуки.

Конечно, се додава вредноста, важноста на критичните информации за бизнисот, да знаете кои податоци да ги анализирате, да го насочите целиот процес, правејќи го прет-изборот, ова е од суштинско значење за да се направи побрз и поточен. Толку многу што веќе е втор најбаран специјалитет во Шпанија.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.