Како да вратите производ на Амазон?

вратете се чекор по чекор amazon

Амазон отсекогаш се карактеризирал со тоа што е одговорна компанија со своите клиенти и добавувачи, затоа е ставен во еден од најдобри позиции ширум светот, во секторот за е-трговија, тие секогаш имаат најдобри производи, со многу конкурентни цени и со гаранција за навремена достава, и сигурен поврат во случај нивните производи да не ги исполнуваат вашите очекувања.

Бидејќи најважно е да направите добра слика за Амазон, дури и ако не ги потрошите парите таму, можеби порано или подоцна треба повторно да купите нешто преку ова, освен тоа, незадоволството кон компанијата е најлошо што може да му се случи, предизвикувачи лоши коментари, критики и можна недоверба кон остатокот од луѓето во марката, така Мултинационалната компанија на еф Безос не ризикува ваков настан, и секогаш нудат оптимални и многу едноставни услови за враќање на кој било производ што не ги задоволи вашите потреби.

Ако сте примиле производ, а тој не е тој што го очекувавте, или можеби случајно нарачавте нешто на Амазон и сакате да го вратите, пристигнавте на вистинското место, тука ќе ви објасниме: Како да го вратите овој производ и да добиете поврат на парите или размена на истите.

Чекор по чекор да вратите производ на Амазон

Ако сфативте дека тоа што штотуку пристигна во вашиот дом не беше она за што мислевте дека ќе пристигне, не грижете се, најбараната платформа за електронска трговија во светот, Има многу ефикасна услуга за враќање, така што, во зависност од продавачот и опциите за гаранција, можете да ја вратите целата ваша инвестиција или дел од парите што ги плативте.

Да може да се врати кој било производ на Амазон, треба да сметате дека период на враќање во оваа компанија е 30 дена, од приемот, така што нема да можете да аплицирате ако помина повеќе од ова време.

Запомнете дека е многу важно да сте целосно убедени дека производот не е она што ви треба, ценете го она што всушност очекувавте да го имате и ако навистина повеќе не го сакате, затоа што подоцна можете да жалите, сметајте дека можеби тој производ е од последните и веќе не можете да добиете размена, само враќање, така размислете двапати пред да испратите производ што пристигнал во вашиот дом, Освен ако не сте убедени дека тоа е нешто што не го сакате и нема да и служи на намената, време е да започнете со процесот на враќање.

За да го започнете процесот, мора да го отворите прелистувачот, да влезете во веб-страницата на Амазон.

лесно враќање од Амазон

Тогаш мора пристапете до платформата со вашата сметка и лозинка и треба да отидете во делот што вели Мои наредби. Токму во овој дел ќе барате по кој редослед се наоѓа предметот што имате намера да го вратите, тие ќе бидат организирани хронолошки, па нема да биде тешко да се лоцира, откако ќе изберете кликнете каде што пишува Devolver или заменете производи, што ќе ве однесе на друг прозорец.

Во следниот прозорец, изберете од паѓачката икона, причината што ве натера да сакате да ја вратите статијата, пишувањето коментар во областа за текст е опционално, но релевантно во многу случаи да биде поконкретно за откажувањето на производот, потоа кликнете каде што пишува продолжи.

Зависи кој е причина за вашето враќање избрано претходно, На следниот екран може да побарате промена во ставката, без разлика дали е големина, боја или функција, што ќе треба да направите е да го испратите производот повторно и по кратко време ќе бидете информирани, ќе го добиете новиот производ, чекајќи го вашето целосно задоволство, ако не, можете да направите размена или повторно да се вратите, не плашете се да ја изгубите можноста да побарате што ви припаѓа правилно.

Тоа е, производ како оној што го видовте на сликите и описот, на веб-платформата, Обврска на Амазон е да ви го испрати она што го купувате, Секоја грешка во овој поглед е одговорност на компанијата и ве ослободува од одговорности, затоа не грижете се, можете да вратите кој било производ онолку пати колку што е потребно, сè додека не се заврши задоволството.

Ако повеќе не сакате да знаете повеќе за наведениот напис, кој ви пристигнал, или едноставно сте зажалиле што го купивте, можете исто така дапобарајте целосно враќање на парите. Изберете ја опцијата што ви треба и кликнете продолжи.

Мора да имате предвид дека во случај кога тоа предметот не беше продаден од Амазон, но беше купен од друга продавница и испратен од Амазон, Вашето барање за враќање можеби треба да биде одобрено од продавачот, така што процесот не е во рацете на Амазон и само треба да почекате за нивно одобрување за да добиете поврат или повторно испраќање.

Побарајте враќање на вашата набавка

Доколку сте одбрале да побарате наплата, тоа значи дека производот што ви дошол целосно ве обесхрабри да купите дури и друг со подобар изглед или со различни услови, обично тоа не се случува со производите со кои се справува Амазон, но ако сметате дека е најсоодветен, и не можеме да сториме ништо во врска со тоа за да ја подобриме вашата набавка, ќе имате можност да изберете метод што го претпочитате:

Или со помош на А. Ваучер за подароци од Амазон, кои ќе бидат запишани на вашата сметка во моментот кога ќе го примат вашиот вратен производ или ќе изберат традиционален начин на плаќање, е опција што трае помеѓу 5 и 7 дена да ги вратат парите штом предметот е примен.

Во следниот прозорец ќе треба да изберете помеѓу различни достапни опции за враќање. Постои можност вие директно да ја однесете во назначена парцела или пошта, исто така можете да побарате од овие компании да дојдат да ја земат дома. Во зависност од купениот производ и продавачот, Операцијата ќе биде бесплатна или ќе ви се наплати износ во зависност од алтернативата за испорака на производот.

Willе пристапите до центарот за враќања на Амазон

Враќање на производот во Амазон

Кога ќе го завршите овој процес, Амазон ќе ви обезбеди датотека со етикети што ќе треба да ги испечатите, исечете и залепите на пакетот што ќе го испратите. Едната од овие етикети треба да ја ставите на внатрешноста на пакувањето, а другата ќе ја лепите на надворешната страна на пакувањето.

Потоа, останува само да се однесе до парцела или пошта што ви е доделена, ако е опцијата што сте ја одбрале, или само почекајте ако сте побарале да ве земат директно во вашиот дом.

Веднаш штом Амазон ќе го добие вашиот пакет, ќе ви биде исплатена сумата што ви одговара во претходниот период.

Амазон денес е една од најкористените онлајн продавници ширум светот, и јасно е еден од најпопуларните во цела Шпанија, каде што не работи толку долго, но веќе собори неколку рекорди и го прошири својот логистички центар каде што работат десетици вработени.

Компанијата создадена од ffеф Безос нуди повеќе предности при купување од неа, бидејќи нуди можност за купување на што било, и секако лесно и без да потрошите ништо, ако не се согласувате со она што го очекувавте од пристигнатиот производ.

Потсетуваме дека периодот на враќање е максимум 30 дена, иако постојат одредени периоди во годината, во кои овој период има тенденција да се удвои. Да наведеме пример, во минатата Божиќна сезона, Амазон го продолжи периодот на враќање на своите производи, над 60 дена, така што сите имаа доверба и сигурност да купат без да размислат дека имаат кратко време да направат веројатен поврат на продажбата.

На пример, ако предметот што го баравте пристигнал скршен или не се вклучи, ако пристигнал во боја што не сте ја очекувале или ако сакате да вратите некои чевли што не одговарале., ќе имате можност да побарате другите да ви испраќаат со потребната големина. Или сфативте дека материјалот и квалитетот на производот не се она што го очекувавте, сè не е изгубено, сепак може да добиете поврат на платеното за тој производ, откако ќе стигне до канцелариите на Амазон. Било која од овие опции нема да одразува на дополнителни трошоци за вашиот џеб.

Само во случај предметот да не е продаден од Амазон, процесот ќе зависи од продавачот, каде Амазон ќе функционира само како посредник за парцели.

Ако сакате да побарате промена, проценетото време ќе биде кратко бидејќи Амазон се грижи за квалитетот на испораката и услугата до своите клиенти, па вашето задоволство од набавката е најважно.

Обидете се да изберете мудро како сакате да го вратите производот, сега кога знаете различни начини да го направите тоа, можете да имате поумна одлука при изборот на методот на враќање за производот по наш избор.

Од стекнување размена на производи до целосно враќање на парите, со Амазон нема да имате проблем да го добиете она што ви треба само кога е потребно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Делија Дијаз dijo

  Па, не најдов начин да дојдам дома да го земам.
  Јас не ја разбирам вистината. Исто како што го донесоа, тие треба да испратат за враќање.
  Постојат 2 tf на ATC. Услуги за клиенти кои не се. И не постои начин да се комуницира со Амазон. Значи АТЦ цица. И Амазон исто така.
  Затоа што нарачав неколку работи во Декатлон и ги добив пред Аназон и платив за нарачките што ги нарачав. Нема гаџети за испорака или нешто друго.
  Голема разлика ... секако.
  Јас сум многу незадоволен од amazon.

  1.    Марија dijo

   Значи, тие не собираат приноси? каков нос и тогаш што правиме ???????

 2.   Кармен dijo

  Извинете што не можам да бидам краток; Ми треба долго објаснување:
  - Поради мојата возраст имам потешкотии да се справам со сплетката на последователни притискања на копчињата што се неопходни за да се изврши набавката добро.
  - Сигурно по грешка направив набавка чија нарачка се повторуваше секој месец. И тоа не беше она што го сакав.
  - Кога дојде третиот или четвртиот, го одбив и благодарение на тоа ме контактираа, бидејќи во спротивно не беше можно: Тоа беше лавиринт во кој во сите обиди губев: Единственото решение беше да го одбијам барањето. Кога и да го пробав според нивните методи, тие ми предлагаа еден од нивните три или четири можни одговори и оној што ме погоди никогаш не беше меѓу нив. За мене тоа беше вистински лавиринт, „стапица за глувци“ што сè повеќе ме нервираше. Тие треба да отворат поинаков начин на одговарање …… Навистина досадни и фрустрирачки. Тоа е исто како да зборувате со wallидот.

 3.   Езекиел Пуиг фаран dijo

  Пакетот не стигна до моите раце, оние од сеур го зедоа назад

 4.   Слика на зачувани места Рафаел Фернандез Белидо dijo

  Амазон е најлош, најлош, најлош, постои. Имаат нерв да ја заменат услугата за клиенти со знак на извинување за коронавирусот. Се обидував да комуницирам со неа скоро два месеци, без да успеам и покрај тоа што пробав десетици различни начини. Враќањата се практична шега и каталог на лаги. Два месеци чекав да ги подигнам двете прифатени враќања, од предметите што веќе пристигнале расипани пред да ги распакувам. Theе се обидам во иднина да зборувам што е можно полошо за оваа компанија. И, секако, ќе го советувам секој што купил на кој било друг начин.

 5.   Марија dijo

  Избрав да ги земат, но времето помина и тие не го сторија тоа и не знам што да направам.