Видови портали за плаќање

Видови портали за плаќање

Ако имате онлајн бизнис, еден од Најважните работи што треба да ги имате на ум се портали за плаќање. Поточно, понудете им можности на вашите клиенти за да можат да платат за вашите производи. И не мислиме да им даваме попусти, бонуси и плаќања на рати, туку да им дадеме различни начини на плаќање кои се прилагодуваат на она што тие можеби го сакаат. Со други зборови, различни типови на портали за плаќање.

Многупати, причината поради која количките се оставени на половина пат е затоа што корисниците речиси стигнале до крајот и кога е во прашање плаќањето, опциите што им се даваат не ги убедуваат, а тие претпочитаат да одат во друга продавница, дури и плаќаат малку повеќе за тоа што го нудите, бидејќи имаат посоодветен начин на плаќање. Зошто да не размислите што има таму?

Што се портали за плаќање

Што се портали за плаќање

Пред да зборувате за видовите портали за плаќање, треба точно да знаете што подразбираме под овој термин.

Портата за плаќање е всушност начин да се одобри плаќање. На овој начин, ќе му гарантирате на тој корисник дека неговото плаќање, како и трансакцијата за електронска трговија што се случува, е точна и е заштитена и за двете.

Ако се земе предвид дека секој пат повеќе луѓе користат на кредитна картичка, и дека има помалку неподготвеност да го користите онлајн, она што го правите во вашата е-трговија е ви нуди заштита преку тие портали за плаќање за да „имате доверба“ во тоа, за да знаете дека правите нешто што нема да ве изложи на непотребен ризик.

Зошто е-трговијата треба да користи портали за плаќање

Зошто е-трговијата треба да користи портали за плаќање

Вашата е-трговија тоа е продавница која работи 24 часа. Истото може да го купат кај вас во 3 попладне како и во 3 часот наутро, а тоа значи да понудат начини на плаќање што се соодветни и пред се што го гарантираат тој комерцијален однос.

Кога нудите безбедна трансакција, она што им го посочувате на корисниците е дека сте ги ставиле сите можни гаранции за нивното купување и нивното плаќање да бидат „обезбедени“. И тоа е дека валидацијата на овие плаќања секогаш се врши во реално време и директно. Исто како да треба да се вратиш.

Како тие работат

Како тие работат

За да ви биде појасна идејата, функционирањето на порталот за плаќање започнува во моментот кога корисникот ќе слета во онлајн продавница, ќе ги види производите што го интересираат и ќе одлучи да ги стави во количката и да го започне процесот на купување. Кога ќе дојдете до делот за плаќање, изберете портал за плаќање што ќе им го понудите.

Тогаш е кога вашата компанија, користејќи веб-страница, пренесете ги сите информации за клиентите (што се однесува до вашето барање) до тој портал за плаќање па можете да го изберете методот што го сакате.

Во тој момент, трансакцијата се врши со банката дека сте избрале шифрирање на податоците со два типа на системи: SSL o TLS.

Откако трансакцијата е потврдена од банката, тие информации се испраќаат до компанијата што продава, веќе на интернет, каде што се потврдува дека податоците се точни и купувањето може да се овласти.

Сега, еднаш потврдено од банката на компанијата, оди преку банката на корисникот за да ја потврди и овласти трансакцијата. Ако и двете се потврдени, тогаш ќе продолжите со плаќање директно.

И најдобро од сè, ова секогаш се случува за неколку секунди.

Видови портали за плаќање

Сега кога ви е јасно што се портали за плаќање и како функционираат, време е да ги разгледате сите видови што постојат. И ги има многу, иако не се сите користени или познати. Некои се најкористени во Шпанија.

PayPal

Paypal е еден од најстарите, но најефикасните портали таму. А тоа е дека корисникот не мора да ги дава своите банкарски податоци за да плати, туку прави се преку е-пошта.

Единствениот проблем е тоа не ја користат целата е-трговија а некои дури зголемување на цената на плаќање за да избегнете да им ја наплаќате провизијата што ја наплаќа PayPal за користење како начин на плаќање.

Амазон плати

Ова не е едно од најпознатите во Шпанија, иако тоа може да се промени за неколку месеци или години. Вашата платежна платформа е еден од најбезбедните и трансакциите се многу безбедни, плус се што треба да направите е да се најавите на Амазон за да можете да платите со него.

Што се однесува до е-трговијата, сè повеќе се отвораат за овој метод и нема да бидеме изненадени ако малку по малку го имаат како една од стандардните платформи за плаќање.

Редсис

Добро познат во Шпанија и со шпанско потекло, е еден од најкористените. Меѓу неговите карактеристики, може да се интегрира со национални и меѓународни кредитни картички; има сертификати за Visa и Mastercard и Тој е еден од најлесните за аплицирање..

Authorize.net

Овој портал за плаќање ви овозможува плати во секое време, каде било. Има повеќе од 20 години искуство како таков и е еден од најпопуларните. Понатаму, за разлика од другите, ова не ви треба веб-локацијата да има SSL сертификат или дека е во согласност со PCI да го користам.

Дополнително, таа е задолжена и за префрлање на средствата од банкарските сметки, на тој начин што се ќе биде автоматизирано и ќе избегнете губење време.

Јаболко Плаќаат

За корисниците на Apple, ова може да биде една од опциите што треба да се разгледаат за плаќање. И тоа е дека оваа модна писта користете Face ID и Touch ID за да се потврди исплатата.

да, во вашиот бизнис мора да имате терминал со NFC, во спротивно нема да можете да го користите за плаќање. Доброто е што безбедноста е максимална со овој процес, иако во реалноста многу бизниси се уште не го забележале тоа.

Лента

Е од најпознатите, способен да купува со клик со огромното мнозинство на картички што ги прифаќа.

Единствениот проблем што го имате е да ја примите уплатата може да потрае 7-14 дена, што, за малите и средните претпријатија и хонорарците, можеби не е најдобро за вашиот бизнис.

Други платформи како Square, MercadoPago, PayPro Global, FONDY, Swipe или Payment Sense се исто така примери за типови на портали за плаќање што треба да се земат предвид.

Најдоброто од нив? Тоа ќе зависи од вашиот буџет и од она што ви треба за вашата е-трговија. Дури е можно да користите неколку во исто време, гарантирајќи поголема разновидност за вашите клиенти. Дали ви е се јасно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.