Што е IP телефонија и како таа може да му помогне на вашиот бизнис?

IP телефонија

За бизнис, компанија, онлајн продавница..., комуникацијата со клиентите е од суштинско значење. Дури и да се биде е-трговија, да се има врска со клиентите, или барем да се дозволи тоа, ги прави посигурни во нивните купувања. Но, кога барате стапки и опции, la IP телефонија станува сè поважен и атрактивна ниша.

Но, што е IP телефонија? За што е? Зошто се препорачува на компаниите? Ќе зборуваме за тоа подолу.

Што е IP телефонија

Во моментов, IP телефонијата стана една од најпосакуваните форми на комуникација за компаниите, која може да ги замени традиционалните телефонски линии со оваа опција.

Специфични, Тоа е технологија која ни овозможува да комуницираме по телефон преку Интернет. Примери за ова се повиците што ги остваруваме или ни се упатени преку WhatsApp, Zoom, Skype...

Друго име по кое е позната IP телефонијата е Интернет телефонски протокол. Тие користат VoIP технологија, каде гласот се трансформира во податоци кои се испраќаат преку Интернет до другата личност. Пред да го прими, повторно станува глас, што се слуша. И сето тоа во микросекунди.

Разлика помеѓу IP телефонијата и другите форми на повикување преку Интернет

Предности на ip телефонијата

Како што ви кажавме и претходно, IP телефонијата може да биде како Skype повици, WhatsApp... Меѓутоа, реално не е така.

Едното и другото се сосема различни. И тоа е тоа редовните телефонски повици помеѓу две лица бараат и двајцата да имаат иста апликација, бидејќи инаку не може да се направи. А во IP телефонијата не е потребно. Всушност, она што тие го прават е да добијат број зачуван во облакот (или да го портираат оној што го имаат) за да можат да остваруваат и/или примаат повици без да имаат одредена апликација или во зависност од видот на телефонијата што се користи.

Како функционира IP телефонијата

Ако сакате да дознаете малку повеќе за тоа како функционира оваа технологија, треба да го знаете тоа Тие користат IP протокол. Гласовниот сигнал се трансформира во податочни пакети кои ја напуштаат локалната мрежа наречена LAN, или директно од Интернет (што би било глас преку IP). Ова допира до другата личност и повторно се трансформира во глас, што го слуша таа личност. Меѓутоа, ова, за кое може да се мисли дека влијае на комуникацијата бидејќи треба да почекате, макар и неколку секунди, всушност се случува многу брзо.

Се разбира, мора да го имате предвид тоа IP телефонијата не е бесплатна. Како „нормалниот“ и овде има трошоци за приклучување меѓу операторите, многу мали, но постојат. Генерално, во Шпанија цената е минимална, но точно е дека ако се јавите на други дестинации, повикот може да биде многу поскап.

Предности и недостатоци на IP телефонијата

ip телефонија со компјутер

Вистина е дека IP телефонијата, кажана како што направивме, може да изгледа најдобра за компаниите, бидејќи заштедува трошоци, а исто така ја подобрува продуктивноста и комуникацијата до сите делови на светот. Но, сè „добро“ има и лоши делови.

Затоа, пред да се одлучите за него, треба да знаете кои се предностите и недостатоците.

Кои предности ги има

Покрај оние што ги споменавме, други предности на IP телефонијата се:

 • Можноста дека можат одговарајте на повеќе повици во исто време. Всушност, ова ги спречува корисниците да чекаат на телефонот за да бидат посетени.
 • Дополнителни функции, како што се персонализирани честитки, распореди, снимки на повици, статистика...
 • Дајте меѓународна слика, бидејќи никој навистина нема да знае дали користите виртуелен број или не, а врските сега се толку моќни што не се прекинуваат или имаат лош звук итн.
 • Можете користете го фиксниот телефон од мобилниот, одговарајте на повици во движење, па дури и префрлајте повици.

Какви недостатоци има?

Како што рековме, освен предностите, има и некои недостатоци кои мора да се земат предвид пред да се донесе одлука. Специфично:

 • Квалитетот на повиците, кои иако се развиваат сè подобро. И покрај тоа, треба да бидете свесни дека може да има прекини, одложувања, метални гласови...
 • Не можете да го користите ако немате посебен уред. Иако е скапо, инвестирањето во него ви дава многу капацитети.
 • Во случај на прекин на струја, вашата IP телефонија нема да работи. Истото би се случило ако ви снема интернет. За прекинот на струја, користењето батерии кои траат онолку долго може да биде решение, но во случајот на Интернет, би требало да имате друга опција како телефонска врска на мобилниот и пренасочување повици кон него, или дури и користете проект развиен од Google наречен WebRTC, кој овозможува повиците да се препраќаат кога нема светлина.

Дали IP телефонијата вреди за една компанија?

ip телефонска тастатура

Можно е, ако вашата компанија е мала или имате онлајн продавница со која лесно можете да управувате, оваа идеја да не ве привлекува премногу затоа што едвај добивате повици, а оние што ги добивате лесно се одговараат наместо вас.

Меѓутоа, кога ќе почне да расте и ќе има поголема интеракција и комуникација со клиентите, работите се менуваат. Во овој случај, IP телефонијата ви дава средства да им служите на клиентите на многу поефикасен начин. Не само што избегнувате да чекате, туку и ја подобрувате таа комуникација со тоа што сте достапни без да морате постојано да бидете свесни за мобилниот, туку можете да ги следите од компјутер или од друг систем.

Исто така, еден од стравовите на многу претприемачи е дека луѓето може да имаат проблеми со комуникацијата, но тоа лесно се решава со добра врска. Y никој не мора да знае дека телефонот што го повикуваат не е „нормален“ телефон туку телефон во облакот. Можете дури и да имате неколку телефонски броеви без да направите големи трошоци на крајот на месецот.

Одлуката е во ваша рака, но можеби е решението што го баравте за вашиот бизнис и се повеќе луѓе одлучуваат да го пласираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.