Како дерматологот стана е-трговија

e-commerce

За никого не е тајна дека пандемијата во 2020 година принуди многу (традиционално конзервативни) организации и индивидуи влезете во е-трговија со цел да продолжат да работат со своите деловни активности. Сепак, електронската трговија се покажа како покорисна отколку што очекуваа затоа што многумина беа во можност дополнително да ги прошират своите деловни активности, или нудат повеќе производи или услуги по многу пониска цена.

Еден од овие успешни случаи е оној на познатиот дерматолог Од Фелипе Мадрид која, како резултат на таканаречената „нова нормала“, успеа да го прошири својот бизнис нудејќи не само свои професионални услуги, туку и производи. И дали е тоа Продавница за Фелипе Тоа е еден од примерите за тоа што е-трговијата може да им понуди на други лица заинтересирани да преземат.

Што може е-трговијата да им понуди на поединци?

За разлика од логичките ограничувања што се применуваат во физичките продавници, во дигиталниот свет е можно релативно понуди сè и минимална цена. Во случај на е-трговија на дерматологот Фелипе, не само што се нудат професионални услуги типични за медицинска специјалност, туку и бизнисот оди понатаму:

  • Консалтинг виртуелен
  • Un голем каталог на производи и брендови
  • Сервис бесплатна достава до дома и враќање

Вреди да се запамети дека не е потребно да се имаат стоковни куќи или физички да се нуди производот. Всушност, во многу ситуации, сопственикот на е-трговија дури и не гледа каков е производот. Како го прават тоа? Па, користејќи методи за е-трговија како пукање

Оваа трансформација што ја претрпе деловниот модел на Фелипе е совршено применлива за кој било друг професионалец (без оглед на професијата) или поединец што сака да го преземе. Сепак, одредени фундаментални аспекти мора да бидат земени во предвид за да бидат успешни во е-трговијата.

Запознајте ги вашите клиенти

Навиките, вредностите, преференциите и потрошувачката на Интернет се многу различни од традиционалните потрошувачи. Всушност, корисниците кои обично купуваат преку Интернет се повнимателни и поинформирани, бидејќи се консултираат на различни веб-страници, како и на социјалните мрежи. Затоа, нудењето само производи и услуги нема да биде доволно за нивно привлекување, претворање во клиенти и нивно задржување.

запознајте го вашиот клиент

За да се достигнат потенцијалните клиенти, потребно е да се користи стратегија за комуникација со која тие се чувствуваат „во склад“ и таа не треба да биде насочена единствено на промовирање на производи и услуги. Корисниците на Интернет многу го ценат фактот дека разговарајте со луѓето кои стојат зад е-трговијата.

Избегнувајте паѓање во „ценовна војна“

цена војна

Иако е точно дека конкуренцијата на Интернет е „бездна“, тоа не значи дека треба запаѓаат во апсурдот на генерирање на ценовна војна дека на крајот само ќе го девалвира брендот понатаму и ќе ги истера добрите потенцијални клиенти. Мора да бидете многу јасни дека едно е да понудите попусти и промоции, а сосема друго е да ги намалите цените до тој степен што не можете да добиете ниту минимален профит.

Важно е да се спомене дека не излегоа идеални сите клиенти кои купуваат од онлајн продавница. Всушност, многу од дигиталните купувачи не завршуваат лојалност кон брендот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.