Të qenit i vetëpunësuar në Spanjë: të gjitha detajet që duhet të dini

Të jetë i vetëpunësuar në Spanjë

Gjithnjë e më shumë njerëz preferojnë të punojnë për veten e tyre, pa duruar shefat që u paguajnë pak para dhe u kërkojnë dy ose trefishin e punës që bëjnë si punonjës. Por Të jesh i vetëpunësuar në Spanjë nuk është e lehtë. Në fakt, një pjesë e madhe e vendit mbahet pikërisht nga të vetëpunësuarit. Dhe këto nuk e kanë aspak të lehtë.

Megjithëse regjistrimi si i vetëpunësuar është i lehtë, e vërteta është se do t'ju duhet të kryeni një sërë procedurash, pagesash, taksash etj. se Duhet të keni parasysh sepse mund të fshijnë ato pak para që fitoni, veçanërisht në fillim.

Të jetë i vetëpunësuar në Spanjë

punojnë në shtëpi

A keni menduar ndonjëherë të jeni të vetëpunësuar në Spanjë? Mendoni se është mirë të jesh shefi i vetes, të punosh kur të duash, të bësh atë që dëshiron (përsa i përket marrjes së një klienti apo tjetrit)...? Pra, së shpejti, është shumë mirë. Por E vërteta është se nuk ka vetëm të mira, por edhe të këqija.

Të qenit i vetëpunësuar nënkupton që do të punoni vetë, do të gjeni klientët tuaj, do të lëshoni fatura dhe do të kontribuoni vetë në Sigurimet Shoqërore. Kjo do të thotë që ju do të jeni përgjegjës për biznesin tuaj dhe ai që do ta bëjë atë të ngrihet, të ngecë ose të mos ecë mirë. Në të njëjtën kohë do të merreni drejtpërdrejt me klientët tuaj, të cilëve do t'u jepni një produkt ose shërbim.. Dhe mujore, tremujore dhe vjetore do t'ju duhet të përballeni me një sërë tarifash dhe taksash që të mund të ushtroni profesionin tuaj.

Kërkesat për të qenë i vetëpunësuar në Spanjë

punoni vetë

Nëse keni marrë vendimin për t'u vetëpunësuar, është e nevojshme të dini nëse i plotësoni kërkesat e nevojshme për t'u regjistruar në Sigurimet Shoqërore. Ne ju shpjegojmë ato.

Të jetë në moshë. Në rastin e Spanjës, do të ishte mbi 18 vjeç. Megjithatë, mund të jesh edhe i mitur i emancipuar për sa kohë që bie në nenin 323 të Kodit Civil.

Të jetë i regjistruar në Thesar. Kjo procedurë duhet të bëhet përpara se të regjistroheni si i vetëpunësuar dhe për këtë Duhet të plotësoni formularin 036 ose 037.

Keni një aktivitet për të kryer. Dhe ta paguani atë përmes faturave. Ky duhet të jetë burimi kryesor ose dytësor i të ardhurave tuaja.

Hapat për t'u regjistruar për t'u vetëpunësuar në Spanjë

Kërkesat për të qenë i vetëpunësuar në Spanjë nuk janë të vështira për t'u përmbushur. Në fakt, shumica e njerëzve i respektojnë ato dhe mund të regjistrohen. Por a i dini hapat që duhet të ndërmerrni për ta bërë atë?

Para së gjithash, duhet të dini se normalisht, në një mëngjes, dhe online, mund të bëni të gjitha procedurat e nevojshme. Nëse preferoni personalisht, e vërteta është se mund të zgjasë më shumë. Së pari, kur të japin takimin; dhe së dyti, që ata të kujdesen për ju.

Për këtë arsye, ne rekomandojmë metodën online për sa kohë që keni një certifikatë dixhitale, Cl@ve ose DNI elektronike.

Dhe çfarë bëhet së pari?

Lartë në Thesar

Hapi i parë për t'u vetëpunësuar në Spanjë është të shkoni në Agjencinë e Taksave (e njohur më mirë si Thesari). Ju do të duhet të paraqisni një model, ose 036 që është regjimi i përgjithshëm; ose 037, që është regjimi i thjeshtuar.

Kur ta plotësoni nuk do të keni asnjë problem sepse do të jenë të dhënat tuaja personale, data e regjistrimit të aktivitetit... Por ka një pikë ku mund të keni më shumë vështirësi: në zgjidhni titullin e aktivitetit të Tatimit mbi Veprimtaritë Ekonomike.

Disa këshilla:

 • Mundohuni të zgjidhni një titull që lidhet saktësisht me aktivitetin që do të bëni.
 • Nëse ka disa tituj që përshtaten, për shembull sepse kryeni disa shërbime, regjistrohuni për të gjitha. Ata nuk do t'ju paguajnë më shumë për të qenë në disa. Sigurisht, gjatë faturimit mund t'ju duhet të dalloni njërën nga tjetra dhe të bëni numra të ndryshëm.
 • Po, ka tituj në të cilët ai person është i përjashtuar nga TVSH-ja. Por ju duhet të plotësoni kërkesat specifike për të.

Pasi të regjistroheni, do të merrni një dokument që do të vërtetojë regjistrimin tuaj. DHE atëherë mund të vazhdoni me procedurën tjetër.

Regjistrimi në RETA

RETA është Regjim i Posaçëm për Punëtorët e Vetëpunësuar dhe regjistrimi duhet të bëhet pranë Sigurimeve Shoqërore, pasi ata janë përgjegjës. Ashtu si ai i mëparshmi, mund të bëhet edhe në internet.

Përsëri do të keni një dokument, TA.0521 që duhet të plotësoni. Sigurisht, ju rekomandojmë që, nëse do të regjistroheni, ta bëni këtë gjithmonë në ditën e parë të muajit. Ne shpjegojmë: nëse regjistroheni në datën 15, 20 apo edhe 31 të muajit, Sigurimet Shoqërore do t'ju tarifojnë atë muaj dhe muajin tjetër. Edhe pse nuk u liruat. Që do të thotë se do të paguani për një muaj që nuk keni bërë asgjë.

Për sa i përket tarifës, nëse nuk jeni regjistruar kurrë më parë si i vetëpunësuar, ose nuk jeni regjistruar për disa vite, ekziston një tarifë e veçantë prej 80 euro në muaj për dymbëdhjetë muaj (një vit). Më pas do të kishit kuotën normale për të vetëpunësuarits (më e vogla është rreth 230 euro në muaj dhe maksimumi është 1267 euro në muaj).

Procedurat e tjera

Opsionale keni edhe dy procedura të tjera që mund të kryeni: nga njëra anë aplikimin për licencë hapjeje, sa herë që do të hapni një objekt fizik. Dhe nga ana tjetër komunikimi i hapjes së qendrës së punës, edhe nëse keni vendndodhje fizike.

Taksat që paguani si i vetëpunësuar në Spanjë

punoni nga shtëpia si freelancer

Së fundi, ne duam t'ju flasim edhe për gjënë më pak të mirë të të qenit i vetëpunësuar në Spanjë: të paguani jo vetëm tarifën, por edhe taksat që do të duhet të paguani.

Në mënyrë të veçantë, megjithëse jo të gjitha mund të vlejnë për ju, këto do të ishin:

 • Modeli 303: pagesa tremujore e TVSH-së. Dmth TVSH-në që vendosni në faturën tuaj më pas duhet ta jepni në Thesar.
 • Modeli 390: modeli vjetor i TVSH-së. Ai është informativ dhe nuk kërkon asnjë pagesë.
 • Modeli 111: Mbajtja e tatimit mbi të ardhurat personale të bëra. Në këtë rast do t'ju duhet t'i depozitoni ato para.
 • Modeli 190: deklarata vjetore e formularit 111. Ashtu si 390, edhe kjo është informative.
 • Modeli 130: deklaratën e tatimit mbi të ardhurat personale që i paguhet Thesarit. Bëhet çdo tremujor dhe më pas zbritet në deklaratën e tatimit mbi të ardhurat.

Siç mund ta shihni, të qenit i vetëpunësuar në Spanjë ka të mirat dhe të këqijat e veta, përveçse duhet të pajtoheni me një sërë pagesash mujore, tremujore dhe vjetore. Çfarë mendoni për të vetëpunësuarit në vend?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.