Si të lëshoni dhe anuloni një faturë elektronike: Njihni hapat

Si të lëshoni dhe anuloni një faturë elektronike

Nëse jeni nga ata që duhet të bëni fatura dhe t'i dërgoni me email, me siguri do të përdorni fatura elektronike. Por, kur nuk ju paguajnë, a e dini se duhet ta anuloni? Jeni i ri në këto tema dhe nuk dini si të lëshoni dhe anuloni një faturë elektronike?

Mos u shqetësoni, këtu ju tregojmë çelësat që duhet të keni parasysh që Thesari të mos ju thotë asgjë. Të fillojmë?

Çfarë është një faturë elektronike

emetoni formatin e pagesës dixhitale

Më parë, kur interneti nuk ishte aty, puna ishte më e vështirë për t'u gjetur jashtë qytetit tuaj. Por mund të bëhej. Megjithatë, kur dorëzonit një faturë (nëse ishit i vetëpunësuar) për të ngarkuar shërbimin, punën ose produktet që kishit bërë, duhej ta dërgonit atë. Qoftë me faks, me postë, postë të certifikuar, me mallin...

Me ardhjen e internetit, shumë filluan të dërgojnë kopje të faturave përmes emailit., megjithëse kanë dërguar edhe një faturë me produktin ose me postë. Megjithatë, kjo praktikë ka humbur dhe në fund kjo është diçka që nuk bëhet më.

Pra, mund të themi se fatura elektronike është zbatuar. Por çfarë është ajo? Në realitet është një faturë që lëshohet dhe dërgohet në mënyrë elektronike. Me fjale te tjera, një faturë që bëni me kompjuterin tuaj (ose celular ose një program) dhe që e dërgoni duke përdorur internetin.

Për Ministrinë e Financave, kjo faturë elektronike është saktësisht e njëjtë me atë në letër, ka të njëjtën vlefshmëri.

Kështu që mund ta themi atë Është një faturë tradicionale por e modernizuar.

Llojet e faturave elektronike

përgatitni formatin e pagesës online

Përpara se të flisni me ju se si të lëshoni dhe anuloni një faturë elektronike, duhet të dini se ekzistojnë dy lloje të faturave elektronike.

Nga njëra anë, ju keni fatura me një format të strukturuar. Këto janë ato që bëhen zakonisht, që kanë një format të paracaktuar dhe që bëhen ose me dorë ose automatikisht., duke ndryshuar vetëm të dhënat e klientit dhe sasinë e produktit ose shërbimit që ju shërbeni.

Nga ana tjetër, ju keni fatura me një format të pastrukturuar. Këto janë edhe më të lehta për t'u kuptuar. Imagjinoni që keni një faturë letre që duhet ta "dixhitalizoni". Epo, asgjë si marrja e një fotografie ose skanimi i saj në një PDF për ta bërë atë të ligjshëm si një faturë elektronike.

Si të lëshoni dhe anuloni një faturë elektronike

Tani, le të shkojmë. Nëse jeni fillestar në lëndën e faturave, ose sepse keni hapur së fundi e-Commerce dhe nuk keni ide për faturat; Epo, për shkak se jeni i vetëpunësuar, kjo mund të jetë e mirë për ju.

Por Lëshimi i një faturë nuk është i njëjtë me anulimin e saj.. Pra, le të shkojmë në pjesë që të kuptoni gjithçka:

Si të lëshoni një faturë elektronike

Siç ju kemi thënë edhe më parë, lëshimi i faturës elektronike mund të bëhet me programe, shabllone, manuale... Idealja nëse doni të krijoni një markë personale ose që klientët t'ju njohin edhe për faturat tuaja, është që ju krijojnë një shabllon i personalizuar dhe unik për ju (përderisa është në përputhje me ligjshmërinë e faturës).

Ndër elementët thelbësorë që duhet të përfshini janë:

 • Të dhënat e klientit. Emri dhe mbiemri (ose emri i kompanisë), adresa, NIF ose CIF, numri i telefonit dhe adresa e emailit.
 • Të dhënat tuaja. Njësoj si më sipër, gjithçka që duhet të futni për t'u identifikuar.
 • data. Data e lëshimit të faturës.
 • Numri i faturës. Kjo do të shkojë në krye dhe ju duhet t'i numëroni ato në mënyrë të njëpasnjëshme. Domethënë, nëse bëni një faturë më 1 janar, ajo do të jetë numri 1 dhe tjetra që bëni do të jetë numri 2, pavarësisht nëse e bëni në janar, shkurt apo nëntor. Viti e shoqëron këtë numër. Dhe mbani mend, çdo vit të ri numërimi rivendoset. Për shembull, më 1 janar 2023 ju bëni faturën 1/2023. Dhe në 1 janar 2024 nëse duhet të bëni një faturë tjetër do të ishte 1/2024.
 • Përshkrimi i asaj që është bërë ose blerë. Ne ju rekomandojmë që të jeni përshkrues në këtë për ta bërë të qartë se çfarë ka blerë klienti.
 • Sasia, çmimi për njësi dhe totali. Nëse janë produkte, është e rëndësishme të detajoni sa keni blerë, sa vlen një dhe totali i asaj që keni blerë. Në rastin e shërbimit, do të mjaftonte futja e totalit.
 • Total + TVSH + Tatimi mbi të Ardhurat Personale. Kjo do të thotë, totali i faturës së cilës duhet t'i shtoni TVSH-në dhe, nëse ka, të zbrisni Tatimin mbi të Ardhurat Personale.
 • Llogari bankare. Është e rëndësishme që në fund të faturave të vendosni llogarinë tuaj bankare në mënyrë që ata të mund ta paguajnë atë faturë.
 • Nënshkrimi. Ndonjëherë do të jetë e nevojshme që fatura të ketë nënshkrimin tuaj. Kështu që ju mund ta dixhitalizoni atë dhe ta vendosni tashmë në shabllon.

Me këtë ju do të kishit lëshuar tashmë faturën. Dhe mund të përdorni të njëjtin shabllon për të gjithë të tjerët.

Si të anuloni një faturë elektronike

si të bëni një faturë dixhitale në internet

Një gabim shumë i zakonshëm gjatë lëshimit të faturave elektronike është se, nëse nuk ju paguajnë, ose Epo, ju keni bërë një gabim, mendoni se nëse vendosni "anuluar" do të ishte tashmë atje. Por në të vërtetë nuk është kështu.

Sipas Dekretit Mbretëror 1619/2012, faturat nuk mund të modifikohen ose fshihen. Kështu, mënyra e vetme për ta anuluar atë është përmes një faturë korrigjuese.

Dhe çfarë është kjo? Epo Kjo është një faturë që lëshohet për të korrigjuar, ose për të modifikuar të dhënat e një të lëshuar tashmë.

Kjo ka një numërim unik dhe ajo që bëhet është anulimi i një faturë që është lëshuar (normalisht bëhet para përfundimit të tremujorit të TVSH-së, por mund të bëhet edhe pas, edhe nëse TVSH-ja tashmë është shlyer).

Përveç kësaj, Kjo faturë nuk do të përfshijë TVSH-në (ose tatimin mbi të ardhurat personale), Ju do të keni vetëm shumën si anulim. Dhe kjo shumë do të jetë negative, jo pozitive, sepse ajo që ne bëjmë është të anulojmë shumën e faturës së gabuar (qoftë ajo e fundit që keni bërë ose një më parë). Gjithashtu nuk është keq, në përshkrim, të flasësh për faturën që anulohet (ose korrigjohet).

A është tani më e qartë për ju se si të lëshoni dhe anuloni një faturë elektronike? Keni pasur probleme me këtë procedurë?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.