Si të fitoni para në Facebook: të gjitha detajet dhe hapat që duhen ndjekur

Si të fitoni para në Facebook

Kur keni një e-Commerce, rrjetet sociale janë diçka që ju zakonisht e keni, sepse ato janë një kanal komunikimi me klientët tuaj. Por a e dini se disa mund t'ju bëjnë para? Pra kjo është ajo. Tani, duke u fokusuar vetëm në një, A e dini se si të fitoni para në Facebook?

Kjo është ajo për të cilën do t'ju flasim më poshtë, në mënyrë që të mos keni dyshime dhe të dini se çfarë hapash duhet të ndërmerrni për të filluar të shihni më shumë përfitim në përdorimin e këtij rrjeti social. Të fillojmë?

Fitoni para në Facebook, si ta bëni atë?

Fitoni para me rrjetet sociale

Gjëja e parë që duhet të keni parasysh kur fitoni para në Facebook është fakti se, për ta arritur këtë, nuk është e dobishme të keni një profil përdoruesi. Është e nevojshme të keni një faqe biznesi, produkti ose shërbimi. DHE Këtu duhet të zbatoni një strategji, si në nivel organik (falas) ashtu edhe me pagesë.

Tani, si të fitoni para në Facebook? Merrni parasysh sa vijon:

videot në transmetim

Në Facebook ka një seksion ku ju japin rregullat për fitimin e parave. Dhe në këto rregullore ju duhet të thoni se mund të përdorni reklama instream vetëm nëse jeni mbi 18 vjeç. Përveç të plotësojnë një sërë kërkesash si:

Keni më shumë se 10.000 ndjekës.

Publikoni nga një faqe (jo nga profili, siç ju thamë më parë).

Pranoni (dhe pajtohuni me) politikat e fitimit të parave për partnerët.

Që videot janë të përshtatshme për reklama dhe që zgjasin të paktën një minutë.

Qoftë vendi juaj një nga ata që i pranon këto video. Dhe kini kujdes, sepse duhet të përdorni një gjuhë që është në dispozicion.

Plotësoni kërkesat për video sipas kërkesës dhe live. Kjo është më e vështira sepse, në 60 ditë (afërsisht dy muaj) do t'ju duhet të keni 600.000 minuta të luajtura video sipas kërkesës, të mëparshme ose live, dhe duhet të ketë të paktën pesë video aktive në faqen tuaj.

Abonim në Facebook

Një mënyrë tjetër për të fituar para në Facebook mund të jetë përmes abonimeve. Por kujdes, kjo nuk u ndodh të gjithëve. Dhe tani për tani është një shërbim që ofrohet vetëm me ftesë.

Por nëse ndodh që jeni dakord, dijeni se kërkesat janë të vështira: duhet të keni 10.000 ndjekës ose më shumë. DHE prej tyre ka 250 shikues të përsëritur; ose ka 50.000 ndërveprime me botime. Një opsion tjetër është që të keni më shumë se 180.000 minuta riprodhim.

Abonimi ju siguron një rrjedhë të vazhdueshme të ardhurash, megjithëse mund të rritet ose të ulet në varësi të faktit nëse shikuesit çabonohen ose bashkohen.

Bashkëpunoni me markat

Shumë marka fokusohen në faqet që tërheqin më shumë vëmendjen e përdoruesve. Dhe e bëjnë këtë sepse mund të propozojnë një bashkëpunim me pagesë. Kjo do të thotë, ata ju ofrojnë të flisni për një nga produktet e tyre në këmbim të produktit, një zbritje në dyqan ose parave që ju japin. për atë përmendje në faqen tuaj.

Edhe pse kjo është më private dhe Facebook nuk do të hynte këtu, e vërteta është se mund të prishë marrëveshjen që keni bërë me markën në kuptimin që ju duhet të respektoni rregullat e Facebook në mënyrë që ai të mos fshijë publikimin ose, Më keq akoma, unë ju bllokoj të postoni për një kohë.

Dyqani juaj në Facebook

Fitoni para me Facebook

Po, ne e dimë se do t'ju kushtojë shumë për të çuar përpara tregtinë tuaj elektronike dhe dyqanin tuaj online. Pra, tani ju themi të shesni përmes Facebook. Por e vërteta është se, Sa më pak të hiqni nga Facebook, aq më shumë njerëz do t'ju pëlqejnë në rrjetin social.

Kjo mund të ndikojë në shikueshmërinë që ju jep në faqen tuaj, dhe në të njëjtën kohë ju do t'i afroni produktet me klientët tuaj në mënyrë që ta kenë më të lehtë t'i blejnë ato.

Plus, gjithmonë mund të keni vetëm një sasi të vogël të produkteve që keni në dyqan, bazuar në atë që ata kërkojnë më shumë ose çfarë funksionon më mirë. Kështu që Ju gjithmonë do të ndani një pjesë të katalogut tuaj për atë që mund të keni më shumë mundësi për të shitur.

Krijoni produkte dixhitale

Mund të jetë rasti i krijimit të manualeve ose udhëzuesve praktik për sektorë të caktuar. Për shembull, Imagjinoni që keni një tregti elektronike të produkteve për kafshët. Dhe ju keni një person që është veteriner dhe që përgatit një udhëzues për vitin e parë të qenit dhe gjithçka që i nevojitet: vaksina, deworming...

Në vend që ta jepni atë përmbajtje falas, ajo që bëni është ta shesni atë në Facebook. Në këtë mënyrë, ju tashmë po fitoni para nga ai produkt.

Shitet në Facebook Marketplace

Nëse më parë ju flisnim për krijimin e një dyqani në Facebook, tani ajo që ju themi është se ju përdorni Facebook Marketplace për të shitur edhe atje.

Sigurisht, Ato duhet të jenë produkte fizike, dhe të jenë në gjendje të mirë (në këtë rast mund të jenë të pastra).

Në këtë rast ato janë si reklama në faqe të përdorura. Vetëm askush nuk thotë se nuk mund të jenë të rinj. Do të jetë mirë për ju veçanërisht sepse zakonisht tërheq përdoruesit që janë afër nëse janë të interesuar për atë që keni nxjerrë në shitje.

Përmendjet e pagesës

Ndoshta e keni parë ndonjëherë se si përmendet një biznes tjetër në një publikim, qoftë në Facebook apo edhe jashtë rrjetit social.

Epo, duhet të dini se shumë kompani paguajnë biznese të tjera për ta bërë këtë. Me fjalë të tjera, promovimi i një biznesi në Facebook mund të jetë një biznes fitimprurës dhe një formë e fitimit të parave.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kontaktoni kompanitë të cilët mund të jenë të interesuar dhe të vendosin rregullat për t'ju paguar nga njëra anë dhe, nga ana tjetër, për të publikuar.

Shisni faqen tuaj

si të fitoni para me rrjetet sociale

Nëse nuk do t'i përkushtohesh më biznesit që ke nisur, a e dinit se ka nga ata që blejnë faqen në Facebook? Epo po, fakti që ka kaq shumë ndjekës, dhe nëse janë edhe ata aktivë, do të thotë që shumë paguajnë deri në 3000 euro për një faqe.

Ata do të marrin kontrollin dhe do të ndryshojnë atë që duhet të ndryshojnë; por do të keni futur para në xhep që në një situatë tjetër nuk do t'i kishit marrë.

Siç mund ta shihni, fitimi i parave në Facebook nuk është i vështirë, megjithëse jo të gjithë e dinë atë. A do të guxonit të provonit fatin me biznesin tuaj?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.