Propozimi i vlerës: çfarë është, elementë që përfshin dhe si krijohet

Propozimi i vlerës

Me siguri, kur keni shkuar për të "shitur" tregtinë tuaj elektronike për të inkurajuar investitorët, ose thjesht për ta nxjerrë në pah atë nga konkurrenca juaj, ata mund t'ju kenë kërkuar të thoni se cila është propozimi juaj i vlerës. Dhe a keni dalë bosh?

Ky term po standardizohet gjithnjë e më shumë dhe shumë biznese duhet të dinë se cila është propozimi i tyre i vlerës për të përcjellë atë që ofrojnë dhe pse të tjerët nuk e ofrojnë atë. Si thua të flasim me ju për të?

Cili është propozimi i vlerës

vlerësoni shërbimet tuaja

Imagjinoni që krijoni një tregti elektronike bluzash. Janë me qindra të tilla. Megjithatë, ju keni diçka të veçantë që konkurrenca juaj nuk e ka. Për shembull, bluzat janë firmosur nga njerëz të famshëm (ju kujtojmë se jemi këtu me një shembull).

Propozimi juaj i vlerës, domethënë çfarë tregoni një përfitim ose avantazh të tregtisë tuaj elektronike ndaj kompanive të tjera Është e njëjta gjë, që ju shesni bluza të firmosura nga njerëz të famshëm.

Bazuar në këtë, një propozim vlere mund të përkufizohet si një premtim, diçka që ju ofroni klientëve tuaj dhe që përfaqëson një avantazh që bizneset e tjera të konkurrencës suaj nuk e kanë.

Në realitet, nuk është se ju u tregoni atyre se cili është produkti ose shërbimi, por atë që ata do të marrin me ju dhe që të tjerët nuk ofrojnë.

Duhet të dini se propozimi i vlerës është unik dhe i patransferueshëm. Po, si letra. Çdo tregti elektronike, çdo biznes, çdo kompani ka propozimin e saj të vlerës. Është mënyra në të cilën ju u ofroni përdoruesve produktet ose shërbimet tuaja në mënyrë të tillë që, ashtu siç e bëjnë ata, askush tjetër nuk e bën atë.

Cilat elemente përbëjnë një propozim vlere

çfarë ofron tregtia juaj elektronike

Pasi ta kemi bërë të qartë se çfarë është një propozim me vlerë, ndërtimi i tij nuk është i lehtë. Shumë biznese, kur përballen me këtë pyetje ose kanë nevojë të paraqesin propozimin e tyre, shkojnë bosh. Dhe kur vjen puna për ta trajtuar atë, Ju duhet të bëni një analizë të thellë se pse është ky biznes dhe çfarë e bën atë të veçantë dhe jo vetëm një tjetër nga grupi.

Tani, një propozim vlere ka tre elementë të rëndësishëm:

Titull

Kjo është pjesa më e rëndësishme, me të cilën do të tërhiqni vëmendjen e përdoruesve. Dhe për këtë arsye, këtu duhet të vendosni përfitimin që ai person ka duke blerë nga ju në vend të të tjerëve.

Edhe pse sigurisht, ju duhet ta vendosni atë në një mënyrë tërheqëse, të shkurtër, të qartë dhe krijuese. Dhe nuk është e lehtë.

Do t'ju duhet të kaloni kohë dhe të provoni disa tituj përpara se të zgjidhni më të përshtatshmet. Një këshillë e vogël që ju japim është që, pasi t'i nxirrni, lërini të pushojnë një ose dy ditë për t'i lexuar përsëri. Shumë herë kjo thjesht ju bën të dilni me ide të reja ose të rishkruani titullin në një mënyrë tjetër që do të funksionojë më mirë.

nëntitull

Lidhur me sa më sipër, shërben për të shpjeguar pak më shumë se çfarë ofroni, kujt e ofroni dhe pse e ofroni.

Është diçka si përshkrimi i klientit tuaj ideal (për cilin), misionit tuaj (çfarë ofroni) dhe vizionit tuaj (pse ofroni).

Edhe pse këtu mund të zgjeroheni pak më shumë, nuk këshillohet të tejkaloni ose të jeni shumë të përsëritur. ose, edhe më keq, përdorni fraza që tashmë janë lexuar gjerësisht dhe nuk kanë ndikim te përdoruesit.

element vizual

Mund të jetë një imazh, një video, një infografik... çfarëdo që mund të mendoni, por ju ndihmon të kapni vëmendjen e njerëzve dhe kështu të lexoni propozimin e vlerës që ofroni.

Si të shkruani një propozim vlere për tregtinë tuaj elektronike

Çfarë ofroni ndryshe nga tregtia elektronike të tjera

Meqenëse duam të jemi praktik dhe kështu që ju mund t'i jepni një pamje më profesionale tregtisë tuaj elektronike, veçanërisht nëse po filloni, këtu do t'ju japim tre hapat që duhet të ndiqni për ta shkruar atë.

Hapi i parë: kërkimi

Siç ju thamë më parë, kur krijoni një propozim vlere, gjëja e parë që duhet të bëni është të hulumtoni tërësisht kompaninë tuaj. Për atë, Një analizë SWOT dhe një CAME mund të jenë shumë të dobishme sepse do t'ju tregojnë gjërat e mira që ka dhe ku dështon. Nga të dyja, fokusohuni tek e para dhe zbuloni se cilat veçori të reja sjellni në treg që nuk i kanë konkurrentët tuaj.

Tani, vetëm shikimi i biznesit tuaj nuk ju ndihmon. Është sikur po shikon vetëm “kërthizën” tënde. Ju gjithashtu duhet të hulumtoni se cila është propozimi i vlerës së konkurrentëve tuaj për të ditur nëse ata kanë të njëjtën gjë si ju, në çfarë mendojnë se janë më të mirë, etj.

Dhe çfarë keni për të hequr nga ky hetim i brendshëm dhe i jashtëm? Problemet e klientit tuaj, përfitimet e produktit tuaj dhe pse ato përfitime që ofroni janë më të vlefshme se ato të konkurrentëve tuaj.

Hapi i dytë: zhvillimi

Me gjithë informacionin e mësipërm, është koha për t'i dhënë formë. Me fjalë të tjera, për të krijuar propozimin e vlerës.

Duhet të keni parasysh se çdo person blerës (klient ideal, audiencë e synuar...) duhet të ketë një të tillë.

Për t'ju dhënë një ide, nuk mund të keni të njëjtën propozim me vlerë për një individ që ju punëson për të bërë një darkë përvjetori si për një kompani që ju punëson për të organizuar darkën e Krishtlindjes për të gjithë stafin. E kuptoni ku po shkojmë?

Çdo audiencë e synuar do të dëshirojë përfitime të ndryshme, dhe kjo është arsyeja pse propozimet duhet të fokusohen në secilën prej tyre.

Dhe çfarë nëse keni audienca të shumta të synuara? Si jepni propozime të ndryshme vlerash në ueb? Epo, ka shumë mënyra:

  • Gjetja e lidhjes midis të gjitha atyre propozimeve të vlerës.
  • Ndarja e çdo propozimi sipas audiencës së synuar.
  • Krijimi i seksioneve të ndryshme për çdo audiencë të synuar.

Hapi i tretë: provë

Vetëm për shkak se ju shkruani propozimin e vlerës nuk do të thotë se keni mbaruar. Sepse hapi tjetër që duhet të bëni është të provoni nëse funksionon. Për ta bërë këtë, nuk ka asgjë si përdorimi i disa kanaleve të marketingut për të parë reagimin e përdoruesve.

Në rast se nuk funksionon, atëherë do t'ju duhet të ktheheni në hapin e parë dhe të dytë.

Siç e shihni, propozimi i vlerës është një nga aspektet më të rëndësishme të biznesit. A e njihnit? A keni një të tillë në tregtinë tuaj elektronike?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.