Si të ngarkoni me kartë pa POS: opsionet dhe rreziqet e disponueshme

Karikoni me karte pa POS

Është gjithnjë e më e zakonshme të paguash me kartë krediti ose debiti. Sidomos për shkak se shitjet online po rriten gjithnjë e më shumë dhe sa i përket pagesave fizike, pagesat me kartë po rriten gjithashtu sepse shumë njerëz preferojnë të mos mbajnë para me vete. Por kur vjen koha për të mbledhur, A e dini se ekziston një mënyrë për të karikuar me kartë, por më tepër me POS?

Më pas, ne do të flasim me ju se çfarë është kjo metodë, nëse rekomandohet dhe rreziqet që mund të ketë për dyqanin tuaj dhe për vetë klientët tuaj.

Çfarë është një POS

pagesa me celular

Akronimi POS korrespondon me terminalin e pikës së shitjes dhe është një sistem në të cilin dyqanet online ose fizike mund të menaxhojnë shitjet dhe koleksionet për transaksionet e tyre. Me fjalë të tjera, ne flasim për një program me të cilin mund të bëhen pagesat për blerjen e atyre produkteve ose shërbimeve që u ofrohen klientëve.

Në POS ka dy elementë të rëndësishëm:

 • Nga njëra anë, ne kemi komponentët fizikë që do të ishin ekrani, printeri dhe lexuesi i kartave.
 • Nga ana tjetër, ne kemi programin e menaxhimit i cili kontrollon produktet, vëllimin e shitjeve dhe inventarin.

Një tjetër emër me të cilin njihet POS është dataphone. Dhe në rastin e dyqaneve online, POS-të që përdorin, duke qenë se nuk mund të jetë fizike, është virtuale që zakonisht jepet nga vetë bankat.

Opsione për të karikuar me kartë pa POS

bëni pagesën me kodin QR

Kur bëhet fjalë për karikimin me një kartë pa POS, ekzistojnë teknologji të ndryshme që mund të aplikohen. Në fakt, tashmë ju kemi treguar për njërën prej tyre, POS-in virtual.

Megjithatë, ka të tjera që duhet të dini:

POS celular

POS celular është një aplikacion që e transformon telefonin ose tabletin në një telefon me të dhëna. Për ta bërë këtë, ju nevojiten vetëm tre elementë: pajisja, aplikacioni dhe një lidhje interneti.

Lidhjet e pagesës

Lidhjet e pagesës mund t'u dërgohen klientëve me SMS ose email në mënyrë që ata të mund të klikojnë mbi të dhe të bëjnë pagesën.

Lidhja do t'ju çojë në një platformë pagese ku do t'ju duhet vetëm të vendosni të dhënat tuaja dhe autorizoni pagesën për atë produkt ose shërbim që keni blerë.

Kodet QR

Për të përfunduar, Ju gjithashtu keni kodet QR që në të vërtetë janë lidhje vetëm, në vend që të duken si zakonisht, këto janë figura të vogla unike që janë krijuar për t'u skanuar dhe dërguar tek ai person direkt në lidhje.

Përdoruesi duhet të skanojë atë kod dhe të hyjë në faqen ku lidhja është e fshehur brenda kodit. Pasi të jeni atje, do t'ju duhet vetëm të futni informacionin tuaj të pagesës dhe të autorizoni blerjen.

Rreziqet e pagesës me kartë pa POS

Edhe pse është shumë mirë të ngarkosh me karta në POS, e vërteta është se ata njerëz që guxojnë të bëjnë pagesa në këtë mënyrë korrekte kanë shumë rreziqe të sigurisë kibernetike.

Në fakt, Nuk është një nga mënyrat më të mira të pagesës që duhet të ofroni në tregtinë tuaj elektronike Meqenëse, edhe pse për momentin është trend dhe modë në mesin e pagesave, e vërteta është se mund të shkaktojë shumë probleme në të ardhmen.

Siç ju kemi thënë më parë, si të tarifoni me një kartë pa POS do të thotë të dërgoni një lidhje me email ose një SMS në celularin tuaj për të kryer atë pagesë. Por në të njëjtën kohë ju rrezikoni:

 • Lidhje mashtruese. Kjo do të thotë, klientët tuaj mund të marrin lidhje me transaksione që nuk kanë të bëjnë me ju, por kanë emrin tuaj dhe ata mendojnë se po ju paguajnë kur në realitet po i mashtrojnë paratë e tyre.
 • Vjedhja e informacionit personal. Nëpërmjet këtyre lidhjeve të pagesave, kriminelët kibernetikë mund të imitojnë identitetin tuaj dhe të marrin të dhënat e klientëve tuaj për të kryer ndonjë krim.
 • Malware në celular. Ose me fjalë të tjera, shfaqja e programeve në pajisje celulare që mund të përdoren me të dhëna personale dhe private të atij personi.

A është më mirë të karikosh me kartë pa POS apo me POS?

pagesa pa POS

Për gjithçka që ju kemi thënë më parë, përgjigja e titullit të kësaj pjese të artikullit është e qartë për ne. Është gjithmonë më mirë të kesh një POS për të kryer pagesat.

POS është në fakt një softuer i plotë që e bën të lehtë tarifimin e klientëve dhe në të njëjtën kohë u jep atyre një shtresë sigurie për të parandaluar ekspozimin e të dhënave të tyre, qofshin ato të dhëna personale apo bankare.

Vendimi nëse do të ofroni pagesë me kartë pa POS në tregtinë tuaj elektronike është i realizueshëm apo jo në dorën tuaj. Ju duhet të rishikoni rreziqet, si dhe përfitimet dhe mundësitë që klientët tuaj të përdorin këtë formë pagese. Edhe kështu, Gjithashtu do të ishte e këshillueshme që të njoftoheshin vetë klientët për të metat e kësaj metode..


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.