Kur është e Premtja e Zezë 2023. Origjina dhe historia

Kur është e Premtja e Zezë

Një nga ngjarjet që po ndodh prej vitesh dhe që ndonjëherë nis dhuratat e Krishtlindjeve është e Premtja e Zezë. Megjithatë, çdo vit është një ditë e ndryshme. Dëshironi të dini se kur është e Premtja e Zezë në 2023? Dhe origjina dhe historia e kësaj date.

Pastaj hidhini një sy asaj që kemi përpiluar për ju. Ju do të dini datën e saktë të ditës kur dyqanet japin më shumë ulje dhe mund të blini më shumë për më pak (gjithmonë duke kontrolluar se nuk i kanë vendosur çmimet më të larta, sigurisht). Të fillojmë?

Kur është e Premtja e Zezë 2023

Origjina e zbritjeve të së Premtes së Zezë

Për të mos ju bërë të prisni, dhe për shkak se është shumë e lehtë ta zbuloni duke bërë të njëjtën pyetje në Google dhe duke ardhur me një datë specifike, Ne do t'ju themi se e Premtja e Zezë në 2023 është 24 nëntori i ardhshëm.

Tani, nëse keni blerë online, nëse vizitoni rrjetet sociale, faqet e internetit me reklama, etj. me siguri në Disa prej tyre ju kanë treguar dyqane që tashmë janë me Black Friday.

Dhe, megjithëse festimi është në një ditë të caktuar, shumë dyqane vendosin të ofrojnë zbritje, qoftë gjatë asaj jave ose gjatë gjithë muajit. Në fakt, shumica vënë bast në atë javë për të ruajtur zbritjet në produktet e tyre.

Por a e keni pyetur ndonjëherë veten se nga erdhi kjo “festë zbritje”? Dhe pse është ruajtur me kalimin e kohës? OSE pse quhet e premtja e zezë? Kjo është ajo që do t'ju tregojmë më pas.

Origjina e të Premtes së Zezë

Dita e ofertës 2023

Siç e dini, E Premtja e Zezë është një festë amerikane. Ajo u shfaq në Shtetet e Bashkuara dhe pas disa vitesh filloi të përhapet në Evropë dhe në pjesën tjetër të botës. Diçka e ngjashme me Halloween.

Megjithatë, përtej ditës së zbritjes, shumë pak e kanë idenë e origjinës së kësaj dite specifike. Apo pse është bërë zakon dhe të gjitha bizneset herët a vonë e festojnë.

E Premtja e Zezë ka shumë të bëjë me Ditën e Falënderimeve. Në Shtetet e Bashkuara festohet çdo vit të enjten e fundit të nëntorit (është diçka që nuk është përhapur ende në të gjithë botën).

Dhe çfarë duhet të bëjë kjo? Epo, të nesërmen, të premten, ata e kanë traditë të dalin në qendra tregtare, në dyqane, madje edhe të bëjnë blerje online. Le të themi se është dita kur ndodhin më shumë shitje.

Tani, kjo është me të vërtetë diçka që shihet normalisht tani, prandaj e Premtja e Zezë përkon me Ditën e Falënderimeve.

Por origjina e vërtetë ka të bëjë më pak me blerjet. Në fakt, nuk mund të jemi të sigurt se është edhe zanafilla e kësaj dite, sepse ekzistojnë disa teori për lindjen e ditës.

Njëra prej tyre, ajo që konsiderohet më e besueshme, ka të bëjë me Wall Street. Siç e dini, është i famshëm sepse ka bursë. Në vitin 1869, konkretisht të premten, më 24 shtator (jo nëntor), dy agjentë, Jay Gould dhe Jim Fisk, tentuan një mashtrim të rrezikshëm: të monopolizonin të gjithë tregun e arit. Për ta bërë këtë, ata u bashkuan me Boss Tweed, një politikan i famshëm i Nju Jorkut. Dhe thuhet se ata u përpoqën të korruptonin disa gjyqtarë dhe personalitete të njohura për të realizuar planin e tyre.

Problemi është se rezultati nuk ishte ai që prisja.

ishin. Çmimi i arit ra në minuta dhe shumë investitorë u shkatërruan, duke bërë që 24 shtatori të ishte një "e premte e zezë". për të gjithë ata që ishin të përfshirë në këtë plan. Ose çfarë është e njëjta, një "e premte e zezë".

Disa vite më vonë, në mesin e viteve 1950, vetëm një ditë pas Ditës së Falënderimeve, ndodhi diçka që bëri që vetë policia ta emëronte atë ditë "E Premtja e Zezë".

Cfare ndodhi?

E shihni, ne jemi vendosur në Filadelfia. Pas Ditës së Falënderimeve, atë të shtunë do të kishte një lojë futbolli Ushtri-Marina. Mjaft spektakël. Dhe shumë njerëz donin ta shihnin. Kështu të premten pati një ortek kaq të madh njerëzish që mbërritën, të cilët shkuan në dyqane për të bërë pazaret e tyre për të pasur pushim të shtunën, të cilët ranë dakord të bënin pazaret e tyre për Krishtlindje atë ditë sa asnjë oficer policie nuk mund ta bënte të premten pushim, Ata duhej të punonin dymbëdhjetë orë për të kontrolluar të gjithë njerëzit që ishin aty.. Dhe për këtë arsye u konsiderua si një nga ditët më të “zeza”.

Dyqanet dhe kompanitë në Filadelfia vendosën të përdorin atë term të Premten e Zezë për ditën pas Ditës së Falënderimeve, duke kujtuar disi atë që kishte ndodhur atë ditë.

Sigurisht, vetëm në Filadelfia. Pjesa tjetër e shteteve amerikane nuk e kishin idenë për atë festë dhe as nuk e zbatuan atë. Me përjashtim të vitit 1966.

Në atë datë u shfaq në revistën The American Philatelist të Premten e Zezë. Dhe megjithëse nuk bëri një goditje të konsiderueshme, ajo filloi të tërhiqte vëmendjen. Në fakt, vite më vonë, në 1975, The New York Times përdori shprehjen në gazetën e saj të 19 nëntorit. Ai në fakt nuk e përdori për të bërë blerje, por sepse kishte një problem trafiku një ditë pas Ditës së Falënderimeve. Sigurisht, e shkaktuar nga orteku i njerëzve që kishin dalë për të bërë pazar për Krishtlindje atë ditë. Por mjaftoi që shumë kompani, biznese e të tjera të përdornin këtë shprehje për t'iu referuar asaj ngjarjeje.

E premtja e zezë në Spanjë

zbritjet e së premtes së zezë

Në rastin e Spanjës, e Premtja e Zezë erdhi deri në vitin 2012. dhe pionieri që e bëri këtë ishte MediaMarkt. Deri atëherë nuk dihej shumë për këtë ditë.

Por një vit më vonë u bashkuan kompani të tjera, si Amazon ose El Corte Inglés.

Dhe tashmë në vitin 2015 popullariteti i të Premtes së Zezë ishte aq i përhapur saqë shumë dyqane filluan ta themelojnë atë dhe të inkurajojnë njerëzit që të bëjnë blerjet e tyre atë ditë me zbritje të mëdha.

Në fakt, Tani është e zakonshme që e Premtja e Zezë të zgjasë përtej ditës së saj përkatëse, ndonjëherë duke zgjatur ditë para asaj të premteje, apo edhe duke e bashkuar atë me vetë fundjavën për t'i dhënë më shumë kohë më shumë njerëzve që të inkurajohen të blejnë.

Pra, tani ju e dini se kur është e Premtja e Zezë dhe origjinën e kësaj dite. A e keni kërkuar ndonjëherë historinë e asaj të Premte të Zezë dhe pse u quajt kështu?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.