Si të përdorni bisedën GPT për strategjitë tuaja të mediave sociale

Si të përdorni chat gpt për strategjitë tuaja të mediave sociale

Që kur Open AI lançoi GPT Chat në fund të 2022 dhe revolucionarizoi gjithçka, shumë gjëra kanë ndodhur. Inteligjenca artificiale tashmë është pjesë e jetës sonë të përditshme. Dhe megjithëse është e vërtetë se mund të shkatërrojë vendet e punës, mund të ndihmojë gjithashtu njerëzit të punojnë. Për shembull, duke përdorur bisedën GPT për rrjetet tuaja sociale.

Nëse keni një e-Commerce dhe prani në disa rrjete sociale, është normale që jeni gjithmonë vonë për gjithçka. Por me bisedën GPT gjërat mund të ndryshojnë. Dhe kjo mund të përdoret për të menaxhuar një strategji. Nuk e dini se çfarë nënkuptojmë? Vazhdoni të lexoni dhe do të shihni se si mund t'ju ndihmojë.

Si të përdorni bisedën GPT për rrjetet tuaja sociale

punë në rrjetin social me AI

Chat GPT është një nga inteligjencat artificiale më të njohura dhe më të përdorura. Mbetet mënjanë fakti që ju duket se po bëni një bisedë të natyrshme me një inteligjencë dhe që mund t'ju ofrojë tekste të shkruara mirë (origjinaliteti, verifikimi i asaj që ju thotë dhe disa gabime drejtshkrimore, ndër të tjera). e bën atë të këndshëm për t'u përdorur.

Por mund t'ju ndihmojë gjithashtu me detyra që janë disi më të rënda ose që kërkojnë kohë dhe njohuri për ta bërë këtë. Cila eshte? Më poshtë i rendisim:

Krijoni një kalendar të mediave sociale

Nuk ju ka ndodhur ndonjëherë që të shkoni të publikoni në rrjetet sociale por të mos dini çfarë të postoni? Është normale kur boton një kohë sepse na mbarojnë idetë dhe shumë herë ngeleni të shikoni se çfarë të bëni dhe koha kalon pa vendosur për asgjë.

Epo, me Chat GPT kjo mund të zgjidhet. Dhe mund t'i kërkoni atij t'ju japë një kalendar editorial me tema për botimet.

P.sh. Imagjinoni që dëshironi që tregtia juaj elektronike të publikohet në rrjetet sociale të paktën dy herë në javë. Kjo do të bëjë midis tetë dhe dhjetë postime në muaj.

Mund t'i kërkoni Chat GPT t'ju japë dhjetë postime për rrjetin social që dëshironi dhe ai do t'ju ofrojë ato postime. Edhe nëse diçka nuk ju pëlqen, gjithmonë mund t'i thoni që ta ndryshojë për ju.

Nëse në vend që të postoni dy herë në javë, e bëni atë çdo ditë, Ju gjithashtu mund të krijoni një kalendar bazuar në temat që dëshironi të mbulojë.

Në këtë mënyrë, ju do të dini se çfarë të publikoni çdo ditë dhe nuk do t'ju duhet të mendoni. Edhe pse kjo nuk do të thotë se, nëse ka lajme më aktuale dhe të rëndësishme, nuk mund ta bëni.

Plus Ka edhe një gjë tjetër pozitive: Do të mund të planifikoni me më shumë kohë sepse duke ditur se çfarë të shkruani, nëse i kushtoni pak kohë në ditë mund të bëni disa botime në të njëjtën kohë.

Shkruani përmbajtjen e postimeve

punoni në rrjetet sociale me inteligjencë artificiale

Imagjinoni që duhet Publikoni përmbajtje në Facebook në lidhje me politikën tuaj të transportit. Por ju nuk keni kohë për ta shkruar atë dhe jeni gati të bëni një kopje dhe ngjitje të asaj politike që keni në faqen tuaj. Në përgjithësi, është shkruar mirë atje dhe nuk do t'ju marrë kohë.

Por, një nga përdorimet e bisedës GPT për rrjetet tuaja sociale mund të jetë përdorimi i tij për të shkruar atë postim (ose ndonjë tjetër që ju nevojitet ose mund të mendoni). Do ta shohësh, Gjëja e parë që do t'i duhet bisedës GPT është të njohë politikën tuaj të transportit, Pra, duke i dhënë url-në ose duke kopjuar tekstin, ju tashmë po e udhëzoni atë.

Hapi tjetër është t'ju kërkojmë, bazuar në informacionin e mëparshëm, të përgatisni një postim për Facebook në të cilin tregoni se si është ajo politikë me një ton informativ, por joformal (ose formal, humoristik, etj.).

Rezultati mund të jetë ai që po kërkoni, ose mund të mos jetë.. Por ju tashmë do të keni një bazë për të punuar dhe për të bërë ndryshimet e duhura në mënyrë që të mos zgjasë kaq shumë.

Dhe kush thotë rrjete sociale thotë edhe artikuj në blog.

Gjeni hashtags më të mirë për postimet tuaja

Një përdorim tjetër i bisedës GPT për rrjetet tuaja sociale është që kërkoni përmes kësaj AI cilat janë hashtags më të mirë në mënyrë që publikimet që bëni të arrijnë një audiencë më të madhe dhe, si rrjedhim, se jeni i njohur.

Për shembull, nëse tregtia juaj elektronike është në modë, mund të kërkoni një listë të atyre hashtags dhe kështu të zgjidhni më të përshtatshmet për t'i përdorur sa herë që do të publikoni diçka.

Po, Mos harroni se do të ketë një lloj hashtags specifik në varësi të rrjetit social. Me fjalë të tjera, çdo rrjet social ka një sërë fjalësh kyçe, ndaj duhet ta bëni një nga një nëse dëshironi që të jetë i suksesshëm.

Ripërdorni përmbajtjen e vjetër

Nëse keni qenë me tregtinë tuaj elektronike për një kohë të gjatë, është normale që, nëse keni publikuar shumë, keni një listë të mirë të postimeve që tashmë janë publikuar dhe kanë pasur pranim më të mirë ose më keq.

Tani, Ju mund të merrni një prej tyre dhe të riformuloni të gjithë përmbajtjen. Domethënë do të flitej për të njëjtën temë, vetëm se në vend të tekstit që përdore do të shkruash një tjetër.

Por Po sikur në vend që ta shkruanit, e bënit në bisedën GPT? Epo, këtë ju propozojmë, duke i dhënë tekstin kësaj inteligjence artificiale që të krijojë një botim tjetër me të njëjtën temë, por me fjalë të ndryshme.

Krijoni FAQ për biznesin tuaj

inteligjencës artificiale

Në biznes, shumë klientë mund t'i bëjnë vetes të njëjtat pyetje. Dhe përgjigjja individuale ndaj secilit prej tyre është e lodhshme dhe ju merr kohën.

Kështu ju mund të trajnoni bisedën GPT për t'ju ndihmuar të jepni përgjigje të automatizuara përmes mediave sociale. Ose për të përgatitur një dokument me shumicën e përgjigjeve të shpeshta që merrni për ta publikuar në faqen tuaj të internetit ose në rrjete.

Mësoni më shumë rreth klientit tuaj

Së fundi, edhe pse në realitet ju mund t'i jepni shumë përdorime të tjera bisedës GPT Për rrjetet tuaja sociale, një funksion tjetër që mund të kërkoni është të njihni më në thellësi klientin tuaj.

Me fjalë të tjera, dijeni se çfarë kërkojnë, çfarë pikash dhimbjeje kanë dhe çfarë kundërshtimesh kanë për të mos blerë nga ju.

P.sh. Imagjinoni që keni një tregti elektronike për biçikleta. Ju mund të pyesni se kush është audienca juaj e synuar, çfarë problemesh mund të kenë, çfarë pikash dhimbjeje dhe kundërshtimesh ngrenë dhe si ta paraqisni zgjidhjen (produktin, shërbimin tuaj...).

Siç mund ta shihni, përdorimi i bisedës GPT për rrjetet tuaja sociale nuk është i paarsyeshëm. Do t'ju kursejë kohë, do t'ju japë botime që ju duhet vetëm t'i redaktoni dhe publikoni, dhe Kohën e mbetur mund t'ia kushtoni biznesit ose familjes tuaj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.