Avantazhet dhe disavantazhet e blerjes në internet

Avantazhet dhe disavantazhet e blerjes në internet

Për tregtarët dhe sipërmarrësit, blerja në internet ka një numër avantazhet dhe disavantazhet në krahasim me tregtinë tradicionale. Por konsumatorët dhe klientët gjithashtu perceptojnë disa avantazhe dhe disavantazhe kur blejnë produkte ose kontraktojnë shërbime përmes internetit.

Në fakt, disa karakteristika që shihen si Përfitimet e tregtisë elektronike për klientët perceptohen si disavantazhet për shitësit.

Vlerësoni avantazhet dhe disavantazhet e blerjes në internet

Kur merret parasysh krijimi i një biznesi ose përshtatja e një ekzistuese, është e rëndësishme të merret parasysh se cilat avantazhe ka për kompaninë dhe cilat përparësi për klientët. Në këtë mënyrë, do të jetë më e lehtë të vlerësohet përpjekja që duhet bërë përfitoni nga avantazhet dhe zgjidhni disavantazhet që eCommerce ka për përdoruesit dhe klientët.

Kjo është arsyeja pse më poshtë do të përpilojmë disa lista me avantazhet dhe disavantazhet e blerjes në internet.

Avantazhet e blerjes në internet

Rrethanat e mëposhtme supozojmë përfitimet për klientët ose shitësit, dhe në asnjë rast nuk janë shqetësim për askënd. Në këto raste, të dy palët përfitojnë duke blerë dhe shitur në internet:

 1. Nuk ka radhë për të blerë
 2. Aksesi në dyqanet dhe produktet në vende të largëta
 3. Nuk është e nevojshme të keni një dyqan fizik për të blerë dhe shitur
 4. Kjo do të thotë se vendi ku ndodhet dyqani nuk është aq i rëndësishëm për shitje
 5. Possibleshtë e mundur të ofroni dhe gjeni një numër të madh opsionesh
 6. Dyqanet në internet janë në dispozicion çdo ditë në të gjitha orët
 7. Aftësi për të blerë dhe shitur tek konsumatorët e tjerë dhe për të përfituar nga tregtia C2C
 8. Blerja e menjëhershme e produkteve të shkarkimit dixhital (softuer, libra elektronikë, muzikë, filma, etj.)
 9. Lehtësia e rritjes dhe ofrimi i produkteve dhe shërbimeve më shumë dhe më të mira
 10. Nuk ka kufizime ose kushte të hapësirës, ​​gjë që lejon të kesh më shumë produkte në dispozicion
 11. Lehtësia dhe shpejtësia për të komunikuar
 12. Personalizimi i blerjes dhe përvoja e klientit
 13. Nuk ka nevojë të merret me para në dorë
 14. Transaksione dhe kontraktime të shpejta dhe efikase
 15. Lehtë për të menaxhuar inventarin, në mënyrë që klientët të dinë menjëherë nëse ato që kërkojnë janë në dispozicion. Për shitësit është gjithashtu një avantazh i rëndësishëm që të jenë në gjendje të rimbushin para se të shterojnë rezervat
 16. Ulja e kostove të personelit
 17. Mundësia e gjetjes së më shumë klientëve ose gjetja e dyqaneve më të mira përmes motorëve të kërkimit
 18. Mundësia e blerjes dhe shitjes së produkteve më të rralla ose më pak komerciale, por që kanë pjesën e tyre në treg
 19. Aftësia për të monitoruar nga afër produktin gjatë transportit

Disavantazhet e blerjes në internet

Bleni në internet

Blerësit gjithashtu gjejnë të sigurta shqetësim që dëmtojnë shitësit dhe që nganjëherë ata gjithashtu e perceptojnë si një disavantazh.

 1. Mungesa e komunikimit dhe marrëdhënies personale
 2. Pamundësia për të provuar produktin përpara se ta blini atë
 3. Ju duhet një lidhje e sigurt në internet
 4. Essentialshtë thelbësore që të keni një pajisje nga e cila të lidheni me internet
 5. Frika nga pagesa mashtruese, mashtrime dhe vjedhje të informacioneve personale (hakerat)
 6. Vështirësi apo edhe paaftësi për të zbuluar mashtruesit dhe mashtruesit
 7. Varësia absolute nga interneti
 8. Ka kosto shtesë që, në shumicën e rasteve, do të duhet të barten nga shitësi
 9. Siklet për kthime
 10. Vonesa në marrjen e produkteve (të paktën një ditë)

Avantazhet e tregtisë elektronike për konsumatorët që dëmtojnë shitësit

Kjo listë e fundit ne tregojmë karakteristikat dhe shërbimet e tregtisë elektronike që konsumatorët i konsiderojnë shumë të favorshme dhe që, megjithatë, përfaqësojnë shumë mirë të meta për shitësit.

 1. Lehtësia dhe shpejtësia për të krahasuar çmimet
 2. Disponueshmëria e kuponëve të zbritjes dhe ofertave speciale
 3. Dorëzimi i secilit produkt individualisht
avantazhet, disavantazhet, tregtia elektronike
Artikulli i lidhur:
Avantazhet dhe disavantazhet e Ecommerce

Konkluzione

Duket qartë se përparësitë e tregtisë elektronike tejkalojnë më shumë sesa të metat, si për konsumatorët ashtu edhe për tregtarët. Për të qenë të suksesshëm në një biznes në internet, sipërmarrësit duhet të marrin parasysh rrethanat që klientët i konsiderojnë disavantazhe në mënyrë që të lehtësojnë procesin e blerjes dhe të rrisin shitjet.

Në çdo rast, këto lista duhet t'i shërbejnë vlerësojeni tregtinë elektronike si një mundësi biznesi e jashtëzakonshme dhe për ta marrë atë parasysh si një aktivitet kryesor, dhe jo dytësor ose plotësues të një biznesi tradicional. Për më tepër, me kalimin e kohës shihet se bizneset fizike lokale po shfaqen si një plotësues dhe zgjerim i një biznesi elektronik.

Ajo që është bërë e qartë është se ka avantazhet dhe disavantazhet e blerjes në internet. Ajo që duhet vlerësuar është nëse ato gjëra pozitive mbizotërojnë mbi ato negative pasi që kjo është mënyra e vetme që biznesi të përparojë dhe konsumatori të jetë i kënaqur me blerjen e tyre.

Dhe ti, a keni gjetur ndonjë avantazh apo disavantazh të blerjeve në internet qe nuk i kemi renditur ketu?

Më shumë informacion - Avantazhet dhe disavantazhet e tregtisë elektronike krahasuar me tregtinë tradicionale


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrew dijo

  Pershendetje pershendetje!
  Si t’i gjej kontratat radhazi?

 2.   Giovanna dijo

  Epo po, për të blerë në internet dhe për ta çuar në Ishujt Kanarie tani, është ende një mision pothuajse i pamundur.

 3.   Javier Alberola Berenguer dijo

  Përshëndetje
  Sigurisht, avantazhet e tregtisë elektronike janë më se të dukshme, por një disavantazh i madh është ose mund të jetë mosha e tregtarit, si kur bëhet fjalë për "hedhjen e një hapi përpara në biznesin e tij" ashtu edhe për klientët që ai normalisht ka. biznesi

 4.   Carlos dijo

  Pengesa kryesore që shoh është se në Spanjë ka shumë ndryshim nëse jetoni në gadishull ose në Ishujt Balearik ose Ishujt Kanarie ... në këtë të fundit është një odise dhe në Ishujt Balearic koha e pritjes është ndonjëherë mjaft e gjatë.