Çfarë është mbledhja dhe paketimi

Çfarë është mbledhja dhe paketimi

Nëse zotëroni një tregti elektronike ose një dyqan fizik, mund ta dini se çfarë është marrja dhe paketimi. Megjithatë, shumë herë këto terma nuk njihen, madje ngatërrohen ose mendohet se janë të njëjta. kur në të vërtetë nuk është.

Nëse doni të dini se çfarë janë dhe sa të rëndësishme janë për një biznes, atëherë keni ardhur në vendin e duhur sepse ne do të përpiqemi t'ju shpjegojmë sa më lehtë.

Çfarë është mbledhja dhe paketimi

Cfare eshte

Duket si një term i përbërë. Por në fakt të zgjedhësh është një gjë dhe të paketosh një tjetër. Siç do ta keni verifikuar, ato janë fjalë që na vijnë nga anglishtja dhe që ne i kemi adoptuar në të njëjtën terminologji, megjithëse në realitet ato kanë kuptimin e tyre në spanjisht.

Për të filluar, le të shkojmë me mbledhje. Kjo fjalë do të thotë në spanjisht "porosi marrjen". Ka lidhje me një menaxhim i të gjitha produkteve që do të transportohen së bashku.

Ne do të japim një shembull. Imagjinoni sikur shkoni në një kasap dhe kërkoni gjysmë kilogram mish, 2 pula, një copë proshutë dhe 4 bërxolla. Gjëja më e sigurt është që kasapi të jetë gati të marrë të gjitha ato produkte që do të merren nga i njëjti person dhe do të organizojë që ato të transportohen në të njëjtën çantë.

Tani imagjinoni të njëjtën gjë në një dyqan online. Gjëja më e sigurt është që të marrin një kuti dhe të bashkojnë gjithçka që ke kërkuar për ta marrë.

Epo, kjo është zgjedhja, menaxhimi i porosive, ku mblidhen dhe grupohen të gjitha produktet që janë pjesë e asaj porosie që është bërë sepse do të dërgohen së bashku.

Tashmë kemi zgjedhje. Pra, çfarë është paketimi? Në spanjisht do të thotë paketimin dhe ka te beje me procesi i përgatitjes së produkteve për dërgesë. Le të shkojmë me një shembull tjetër. Imagjinoni që blini 6 mini bimë në një dyqan bimësh. Procesi i zgjedhjes do të ishte merrni një nga çdo bimë që keni porositur dhe vendosini së bashku sepse do të dërgohen në të njëjtin vend.

Procesi i paketimit do të ishte i ngarkuar për marrjen e këtyre bimëve, vendosjen e tyre në një mënyrë të caktuar në mënyrë që të mos thyhen, bien ose thahen dhe t'i vendosin të gjitha në një mbështjellës dhe kjo në një kuti ku emri dhe adresa e personit të adresuar. tek ajo paketë do të shfaqet.(i cili do të jetë ai që ka bërë porosinë në shumicën e rasteve).

Dallimet midis mbledhjes dhe paketimit

Dallimet midis mbledhjes dhe paketimit

Edhe pse përmes shembujve keni mundur të shihni se cilat janë ndryshimet midis grumbullimit dhe paketimit, ne do t'i sqarojmë ato pak më shumë.

Zgjedhja:

 • Shtë një proces që bëhet para paketimit.
 • Ai përfshin ecjen dhe/ose lëvizjen sepse produktet mund të jenë në shumë vende.
 • Kërkon një planifikimi paraprak.
 • Urdhri nuk është një grup, por një përzgjedhje produktesh.

Paketimi:

 • Po pas vjeljes.
 • Nuk kërkon udhëtim.
 • Nuk ka nevojë për të planifikuar. Në fakt është një proces paketimi.
 • Përdorni materiale shtesë, të tilla si kuti, shirit, etiketa, etj.
 • Verifikimi është bërë. Jo vetëm se janë zgjedhur produktet që ata kanë porositur, por edhe për nga vëllimi dhe pesha që të mund t'i paketojmë.
 • Shtohet një etiketë identifikimi dhe një tjetër me të dhënat për personin të cilit i adresohet paketa.

Llojet e grumbullimit dhe paketimit

Llojet e grumbullimit dhe paketimit

Tashmë e keni shumë më të qartë. Por edhe kështu, me siguri në kokën tuaj keni menduar se si kryhet vjelja dhe paketimi. Kur kompania është e vogël dhe nuk ka pothuajse asnjë porosi, kjo bëhet me dorë dhe nga një person e cila është ajo që bën edhe vjeljen edhe paketimin.

Megjithatë, kur shumë porosi fillojnë të vijnë, është e mundur se ka një person të ngarkuar për mbledhjen e produkteve të porosive dhe një tjetër që është përgjegjës për montimin e paketimeve.

Brenda mbledhjes dhe paketimit ka disa mënyra për ta kryer atë. Këto janë:

 • Zgjedhja manuale: kur bëhet fizikisht nga një ose më shumë persona.
 • automatik: kur bëhet duke përdorur robotë që janë përgjegjës për mbledhjen e produkteve. Një shembull mund të jenë farmacitë e automatizuara, ku kur lexuesi lexon recetën, vihet në lëvizje një mekanizëm për të shpërndarë kutinë e pilulave. Kështu, farmacistit i mbetet vetëm të mbledhë kutitë që kanë rënë në një kuti, t'i vendosë në një qese dhe të ngarkojë klientin.
 • Të përziera: Siç tregon emri i tij, do të ishte ai që kombinon një pjesë të makinës (automatike) dhe një pjesë manuale (njerëzore).

Në rastin e paketimit, gjejmë:

 • Fillore. Ku paketimi është në kontakt me produktin. Një shembull do të ishte që ju keni porositur një paketë karamele dhe ata thjesht e vendosën në një kuti dhe e dërguan.
 • Sekondar. Kur paketimi ka disa produkte identike. Një shembull do të ishte që në vend të një pakete të mirash, keni porositur 10.
 • terciar. Në këtë rast, ato janë ambalazhe të veçanta që synojnë të ruajnë produktet. Për shembull, kur porositni një kilogram karkaleca deti nga një shitës peshku në internet.

Si të arrihet mbledhja dhe paketimi i shpejtë dhe efikas

Nëse ndiheni të reflektuar në këtë punë, mund të jeni në krye të njërit proces ose të të dyjave. Por si mund të jeni më të shpejtë në të? Ne ju japim disa këshilla.

 • Mundohuni të keni gjithçka në një vend. Në këtë mënyrë, kur ju duhet të grumbulloni produktet nuk do të keni nevojë të lëvizni dhe do të kurseni shumë kohë. Natyrisht, kjo nuk mund të arrihet gjithmonë, por me kalimin e kohës do të shihni se çfarë kërkojnë më shumë dhe kështu do të jeni në gjendje të dini se si të menaxhoni magazinën ose magazinat tuaja.
 • Formoni një zinxhir pune. Në këtë mënyrë, nëse i siguroni dy punëtorë, ndërsa njëri mbledh tjetrin, mund të jetë krijimi i paketimit dhe futja e porosive, të cilat do të shkojnë më shpejt.
 • Mbani gjithmonë në dorë atë që ju nevojitet. Kjo është veçanërisht përsa i përket paketimit pasi është ai që kërkon kuti, zarfe, letër, mbështjellës flluskë...
 • Mbani gjithmonë gjurmët e aksioneve. Për të shmangur mbarimin e produkteve që mund të jenë pjesë e porosive dhe nuk mund t'i përmbushni ato 100%.

A e keni të qartë tani se çfarë është marrja dhe paketimi?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.