Çfarë është hakeri i rritjes, avantazhet dhe si të jesh një haker i rritjes

Çfarë është hakimi i rritjes

Termi Growth Hacking po bëhet gjithnjë e më në modë.. Ata dëgjohen për tema që lidhen me marketingun dixhital, veçanërisht në rastin e startup-eve. Por çfarë është Growth Hacking?

Nëse jeni të përkushtuar ndaj marketingut dhe dëshironi të qëndroni të përditësuar me zhvillimet më të fundit, ky koncept ju intereson. Në këtë artikull do t'ju japim çelësat në mënyrë që të kuptoni se për çfarë i referohet dhe si mund të jeni një nga pionierët në ofrimin e shërbimit në Spanjë. Të fillojmë?

Çfarë është Growth Hacking?

Strategji për të rritur ndjekësit ose fitimet

Një përkufizim i shpejtë dhe i lehtë për t'u kuptuar i Growth Hacking është që ai i referohet një metodologji që synon të rrisë përdoruesit ose të ardhurat në mënyrën më të lehtë të mundshme, duke shpenzuar minimumin në para dhe përpjekje.

Nëse e zbërthejmë fjalën dhe e zbërthejmë kuptimin, do të kuptojmë se ajo që kemi thënë më parë ka të bëjë shumë me të. Rritja do të thotë rritje dhe viralitet, ndërsa Hakerimi lidhet me hakerimin. Kështu, mund të themi se bëhet fjalë për “growth hacking” për të arritur rezultate më të mira pa pasur nevojë të investoni kaq shumë.

Dhe para se të pyesni veten, jo, kjo nuk do të thotë se përdoren teknika të paligjshme ose që mund të rezultojë në një ndëshkim nga Google ose nga përdoruesit, klientët, shitjet... Në realitet, Qëllimi është të rriteni sa më shpejt dhe me sa më pak para. (dhe gjithashtu kohë dhe përpjekje).

Ajo që shihni ju jep një ide për llojin e klientëve që mund të jenë më të interesuar: ato kompani që janë të vogla, nuk kanë kapacitet financiar, personal, kohë apo përpjekje për të rritur biznesin e tyre dhe kanë nevojë për dikë që, duke përdorur teknika dhe mjetet adekuate, mund ta bëjnë atë të rritet.

Origjina e termit Growth Hacking

Termi Growth Hacking është relativisht modern. Në fakt, Thuhet se hera e parë është prerë në vitin 2010, nga Sean Ellis.

Dhe megjithëse në fillim ishte fokusuar tek startup-et, e vërteta është se tani është një nga shërbimet më të kërkuara nga kompanitë e vogla, të mesme dhe të mëdha.

Në fakt janë krijuar shumë vende pune lidhur me këtë punë.

Çfarë bën një profesionist i Growth Hacking?

Strategjia e rritjes së biznesit

Me atë që kemi parë deri tani Ju do të jeni në gjendje të merrni një ide për objektivin që keni si profesionist i Growth Hacking.. Ju duhet të jeni specialist në rritjen e biznesit.

Dhe çfarë nënkupton kjo?

Një haker i rritjes, i cili do të ishte termi për këta profesionistë, është përgjegjës për ripërcaktimin e produktit ose shërbimit të një kompanie. Dhe gjithashtu për të ndryshuar shpërndarjen e saj. Kështu që? Ai kërkon të marrë numrin maksimal të njerëzve, por duke përdorur sasinë minimale të përpjekjes. (koha dhe paratë.

Kur ripërcaktojnë produktin ose shërbimin, ajo që ata bëjnë është të analizojnë se çfarë ka produkti ose shërbimi (karakteristikat që ka) dhe të kërkojnë ato që mund të gjenerojnë rritje më të madhe. Kjo është ajo që ata përdorin për të shpërndarë në kanale dhe kështu marrin shumë për pak.

Ndër cilësitë e një hakeri të rritjes, ai duhet të ketë disa të rëndësishme si:

Jini analitik

Dhe mund të themi se sa më objektive. Puna konsiston në të qenit shumë i ndërgjegjshëm kur analizon produktin ose shërbimin për të ofruar strategjinë më të mirë për rritje. Dhe nëse nuk bën një analizë të mirë, sado të duash, nuk mund të gjesh se çfarë do të funksionojë vërtet.

Behu krijues

Ndonjëherë një produkt ose shërbim është i njëjtë me konkurrencën, por nëse shitet në një mënyrë tjetër, tërheq më shumë vëmendje. Po ju jap një shembull: imagjinoni dy kukulla; Njëri prej vitesh është në treg dhe megjithëse është i mirëmbajtur, duket se nuk po rritet. Një tjetër sapo ka lançuar dhe karakterizohet duke u mësuar vajzave që të mos jenë modeli tipik 90-60-90 dhe të jenë vetvetja, besojini...

Dita e nisjes së tij është një sukses brutal. Dhe kjo ndikon në shitjet e kukullës së parë.

Çfarë do të bëjë konkurrenti? Merrni një kukull të re. Për shembull, me një kapelë të re. Kjo është krijuese, edhe nëse është vetëm një aksesor tjetër. Por duke qenë se prej shumë vitesh është kukulla e preferuar e vajzave, fakti i publikimit të diçkaje të re i bën ato t'i kthehen asaj.

Ky shembull, që në rast se ju tingëllon i njohur, është nga The Simpsons, ju jep një ide të krijimtarisë në dy fronte: një kompani e re dhe tashmë e konsoliduar që duhet vetëm të ndryshojë diçka për të vazhduar të ruajë shitjet.

Ji kurioz

Ne vazhdojmë me cilësitë e një profesionisti të Growth Hacking dhe, padyshim, kurioziteti është një nga pikat e forta. Sepse nuk po flasim vetëm për të qenë kurioz për të mësuar shumë gjëra; por në aplikoni teknika, studioni të tjerët, mësoni ato... për të parë se cilat prej tyre mund të merrni një rezultat më të mirë për klientët tuaj.

Si funksionon Growth Hacking

rritje

Imagjinoni që keni një kompani dhe Ju dëshironi të punësoni një profesionist të Growth Hacking. Megjithatë, ju nuk e dini vërtet se si funksionon. Epo atëherë. Kur dikush pranon të punojë për një kompani si profesionist i rritjes, puna e tyre ndahet në disa faza:

Analiza e produktit ose shërbimit

Gjëja e parë që ju duhet është të njihni produktin ose shërbimin në thellësi.. Është gjithashtu e mundur që kërkon një minimum njohurish për kompaninë, burimet, punëtorët... për të marrë një ide më të mirë se si funksionon.

Por në realitet është produkti ose shërbimi që ka më shumë rëndësi për ju, sepse ju duhet të dini të gjitha tiparet që ai ka.

Po kështu, kjo analizë është edhe krahasuese me produkte apo shërbime të tjera në tregun ku operon. Kjo mënyrë Ju mund të dini se çfarë i dallon ato dhe të gjeni çelësin se çfarë të përmirësoni.

Vendosni strategjinë që duhet ndjekur

Pasi të jetë kryer analiza dhe të jenë nxjerrë përfundimet, Hakeri i rritjes zhvillon një strategji që duhet ndjekur për të maksimizuar fitimin që do të arrihet me buxhetin minimal të mundshëm.

Natyrisht, kjo strategji do të bazohet në teknikat që do të zbatohen. Por ata nuk duhet të jenë gjithmonë të suksesshëm. Kjo punë nënkupton që janë dhënë disa strategji por duhet të shohim nëse funksionojnë (provim dhe gabim).

Nëse shkon mirë, atëherë kaloni në fazën tjetër. Por nëse jo, analizohet sërish dhe testohet me mjete të tjera derisa të gjendet më i miri i mundshëm.

Forconi strategjinë dhe bëhuni viral

Pasi ta dini se udhërrëfyesi është i përshtatshëm, duhet ta çoni atë në maksimum dhe kjo do të thotë ta promovoni dhe ta bëni atë viral për të arritur rezultatet më të mira.

Besnikëri

Edhe pse shumë kompani ndalojnë në fazën e mëparshme, ato që vazhdojnë kalojnë në fazën tjetër, që është ruajtja e suksesit që kanë. Dhe për këtë, Ata përdorin teknika për të ndërtuar besnikërinë e klientit dhe për të përmirësuar funksionalitetet që ofrojnë.

Objektivi i saj? Bëjini ata të jenë jo vetëm klientë që blejnë në një dyqan; por përkundrazi që ata e shohin atë dyqan si më të mirën kur bëhet fjalë për blerjen dhe gjithmonë e zgjedhin atë.

A është e qartë për ju tani se çfarë është Growth Hacking?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.