6 совети за подобрување на услугата за клиенти за вашата онлајн продавница

Таа е назначена со концептот на услуги на клиентите за таа услуга што услужните компании ја обезбедуваат и обезбедуваат или кои на пазарот им ги даваат производите, меѓу другите, на своите клиенти директно да комуницираат со нив. Во случај да треба да изразат тврдења, предлози, покрене загриженост Во однос на производот или услугата за која станува збор, барање дополнителни информации, барање техничка услуга, меѓу главните опции и алтернативи што ги нуди овој сектор или област на компании на нивните потрошувачи, клиентите на компанијата треба да контактираат со оваа услуга.

Па, постојат различни стратегии што можеме да ги користиме во овој момент, кои ќе ни помогнат да ја подобриме услугата за клиенти на вашата онлајн продавница. Од различни гледишта и во зависност од деловната линија што ја претставуваме во моментот. Од оваа гледна точка, отсега мора да се нагласи дека услугата за клиенти е референтна точка за секој што сака да започне онлајн продавница или деловна активност.

Во оваа смисла, кога ги продавате вашите производи или услуги на Интернет, ви треба плус за вашите клиенти сакате да се вратите во вашата деловна активност повторно и повторно и купете ги вашите производи повторно. Бескорисно е ако имате прекрасен производ ако не знаете како да го продадете или не се грижите за искуството со купување на вашите клиенти. Нема да имате избор освен да ја подобрите услугата за клиенти.

Подобрете ја услугата за клиенти за вашата онлајн продавница: активирајте разговори

Разговорите преку Интернет се многу лесна за употреба алатка што ќе ви овозможи да ја подобрите услугата за клиенти во два фундаментални аспекти, во квалитет и брзина. И, мора да имате предвид дека овие два аспекти се клучни во услугата за клиенти и се високо ценети од корисниците. Значи, ако сè уште не сте сигурни, ние ви кажуваме други причини зошто треба да го користите.

Додека од друга страна, разговорите се многу ефикасна алатка за контакт со вашите клиенти или корисници. Од некои причини што ќе ги објасниме подолу:

Тоа е стратегија која успева побрзо да стигне до примателите. Практично во реално време и со цел да разјасните некои од вашите најрелевантни сомнежи. До точка што самите корисници вредност на позитивен начин да може да контактираме со компанијата преку онлајн разговор.

Исто така, многу важен е фактот дека на крајот се покажува дека е помалку скапа стратегија од другите. Во смисла дека разговорите се прилично ефтин, многу од нив се бесплатни, и тоа е алатка што ќе ви овозможи како дополнителна вредност од сега па натаму голем квалитативен скок во услугата за клиенти.

Не помалку релевантен е аспектот што е поврзан со довербата на оваа алатка при работа. Овој фактор е затоа што ви овозможува да имате повеќе личен третман и затворете се со вашите клиенти. Со други зборови, тој нуди многу поперсонализиран третман отколку преку други системи во однос на услугата за клиенти.

Од друга страна, не помалку важно е корисниците вредност на позитивен начин да може да контактираме со компанијата преку онлајн разговор. Од оваа гледна точка, тоа е помоќно оружје за решавање на проблеми или инциденти што можат да ги имаат клиентите или корисниците.

Признајте ги најнегативните коментари

Ова е стратегија што може да ви помогне да го канализирате овој ресурс поефикасно и во согласност со интересите на клиентите или корисниците. Во овој општ контекст, не може да се заборави дека секако е нешто сосема погубно и дека не ни дозволува да ја подобриме услугата за клиенти преку Интернет, да ги игнорираме поплаките и негативните коментари. Свесни сме дека тие не се со добар вкус, сепак е пожелно одговори им секогаш и учтиво. Во многу случаи, можно е клиентот да исправи, да се чувствува благодарен за одговорот и што е уште поважно, да продолжи да ни верува.

Додека од друга страна, не помалку важен е фактот дека признавањето на најнегативните коментари до клиентите е многу моќна стратегија, така што тие можат да бидат многу задоволни со нашите професионални услуги. До тој степен што на крајот ќе има или ќе има повисоко ниво на емпатија меѓу двете страни кои се дел од овој деловен процес. Која е, на крајот на краиштата, една од нашите најнепосредни цели од сега.

Користете јасен и близок јазик

Во социјалните мрежи растојанијата се скратени, така погодно е да се подобри услугата за клиенти преку Интернет дека ние ги третираме нашите клиенти од вас до вас (освен ако не не прашаат поинаку). Ова ќе им овозможи да се чувствуваат сигурни и ќе им дадеме близок третман што тие ќе го ценат. Овој совет е исто така корисен во времето кога треба да управуваме со лут клиент поради кој било од инцидентите што можат да бидат генерирани за време на комерцијалниот процес.

Како што е фактот дека овој совет е многу корисен на моменти. Во оваа смисла, не можеме да заборавиме дека претходно подготвуваме можни одговори што ни помагаат брзо да одговориме на овој вид коментари без да нè блокираат, за корисниците да не чекаат на нашиот одговор. Кога друг клуч што ќе го одреди успехот на оваа акција се заснова на фактот дека нема да имаме друг избор освен да комуницираме со клиенти или корисници на нашата онлајн продавница или трговија на пријателски начин. Секогаш давајте резултати што можат да ни користат во нашите деловни цели.

Не водете ги клиентите кон конкуренција

Друг од најрелевантните совети за совети за подобрување на услугата за клиенти на вашата онлајн продавница се базира на оваа претпоставка што ве советуваме во овој момент. Бидејќи навистина, во повеќе од една прилика можеби сме му кажале на клиент кој ни остави коментар дека, ве молам, пишете ни на пошта или направете го тоа со приватна порака. Ова, иако можеби не изгледа така, е сериозна грешка и избегнува подобрување на услугата за клиенти преку Интернет во сите сценарија, така што нема да изгубиме клиенти од кој било инцидент и клиентите да можат да се обратат до конкурентски компании бидејќи ќе има многу.

Од друга страна, исто така е неопходно да се нагласи фактот дека неведувањето клиенти на конкуренцијата ќе значи засилување на вашите деловни позиции. И за тоа ќе биде потребно повисоко ниво на лојалност од вашите клиенти или корисници и над другите серии на комерцијални стратегии кои можат да бидат многу помалку ефикасни во нивните главни ефекти што произлегуваат од нивните постапки. Не залудно, многу е лесно да се примени ако од сега ставите нешто на ваша страна.

Понудете решенија во секое време

Нема подобра услуга за клиентите отколку да ви понудиме брзи одговори на вашите проблеми. Исто така, можеби е време да ги подобрите односите од стратешка гледна точка од ваша страна. Бидејќи навистина, ако тоа е ваш случај, не заборавајте дека за да се оптимизира услугата за клиенти преку Интернет, мора да бидеме јасни дека е потребно одговорите на прашањата што ни ги поставуваат да бидат што е можно побрзи. За ова, постојат социјални мрежи. Многу моќни алатки кои ќе ни помогнат да обезбедиме подобра услуга за нашите клиенти.

Иако за ова немате друг избор освен да креирате и развиете низа многу моќни активности, за на крај другиот дел од процесот да не остане без да ги следите нивните одговори и ако е можно за многу краток временски период. Ова е многу релевантна услуга ако, на крајот на краиштата, станува збор за одржување и подобрување на услугата за клиенти во дигитални формати или преку Интернет. Затоа што не заборавајте дека ќе бидете наградени малку по малку за да ја постигнете вашата крајна цел, а тоа не е никој друг туку клиентот или корисниците да бидат задоволни од услугите што ги нудите во моментот.

Употреба на разни канали за комуникација

Вие не треба да ги презирате новите технологии за да дадете фер одговор на барањата на вашите клиенти. И ова значи дека сте отворени за сите нови медиуми каде услугата за клиенти може да се канализира на задоволителен и ефикасен начин истовремено. И во однос на социјалните мрежи и функциите во технолошките уреди. Можеби е дури и најдобриот начин да ги контактирате отсега натаму. До точка на корекција на некоја друга ситуација што може да биде секако непријатна за односите на двете страни во овој процес во рамките на дигиталната деловна линија. И тоа е, на крајот на краиштата, она што е вклучено во овие случаи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.