IBM најавува нова техника за борба против измамите во онлајн продавниците

IBM најави нова комерцијална техника во областа на безбедноста и деловната анализа за да им помогне на деловните мрежи да се борат против измамите

IBM, најави нов патентирана техника во областа на безбедност и деловна анализа за да им помогнеме на мрежните бизниси да борба против измама. Оваа техника работи со анализирање на однесувањето на клиентите и утврдување на вистинитоста на нивниот идентитет кога пристапуваат на веб-страница или апликација користејќи било каков вид на уред, без разлика дали станува збор за компјутер, паметен телефон или таблет.

Овој изум на IBM е многу корисен за менаџери на веб-страници, за даватели на услуги во облак и, исто така, за развивачи на мобилни апликации затоа што е поефикасен кога станува збор за dоткривање и управување со безбедносни закани, користејќи аналитика за борба против измама.

Кога луѓето пристапуваат на страницата на банка или прават купи онлајн, потсвесно ги утврдуваат карактеристиките на начинот на интеракција со страницата, како што се следново:

  • кликнување во одредени области почесто од другите
  • користете ги копчињата горе и долу на тастатурата за навигација
  • потпирај се единствено на глувчето
  • допрете или лизнете го екранот на таблет или паметен телефон на поинаков начин.

На сличен начин како индивидуите ги препознаваат промените во однесувањето на член на семејство или пријател на телефон, дури и кога аудиото е збунувачко, заради зборовите што ги користат, начинот на кој одговараат на телефонот, нивните гестови итн., пронајдокот на IBM им помага на компаниите да ги анализираат и идентификуваат ненадејните промени во однесувањето на корисниците на Интернет.

Ако овој нов пронајдок открие промена во однесувањето, мерка за секундарна автентикација, како безбедносно прашање. Ова им помага на деловните субјекти и операторите на веб-страниците да избегнат измама што ненамерно ги попречува легитимните активности на клиентите.

„Нашиот пронајдок ја подобрува ефикасноста на системите за проверка и безбедност со увиди добиени од анализа на податоци во реално време“рече Кит Вокер, мајстор пронаоѓач на IBM и ко-изумител на патентот. „На пример, ако некое лице одеднаш го промени начинот на интеракција со онлајн банка или продавница, на пример, поради скршена рака или таблет наместо десктоп компјутер, сакам овие веб-страници да можат да ја детектираат промената и потоа да побараат дополнителни потврда на идентитет пред прифаќање на трансакција. Нашето искуство во развивање и тестирање на прототип, што совршено ги потврди идентитетите, покажува дека таквата промена најверојатно ќе се должи на измама, и сите ние сакаме овие страници да можат да обезбедат поголема заштита со истовремено обработка на нашите трансакции брзо. ««

Бидејќи трговијата се одвива сè повеќе и повеќе низ Интернет и поконкретно преку облак нова генерација на криминалци го користат дигитални канали, како што се мобилни уреди, социјални мрежи и облачни платформи, за да се испитаат слабостите и слабостите во системите, вклучително и можноста да се украдат информациите за најавување и лозинката на страниците за е-трговија што ги користиме секој ден. И покрај употребата на силни лозинки и системи за проверка, проблематичните измамнички обвиненија сè уште се реалност во денешниот дигитален свет.

Во март, IBM објави нов софтвер и нови услуги за да им помогне на организациите да користат големи податоци и анализи за решавање на загубените 3,5 трилиони долари секоја година за измама и други финансиски злосторства. Техниката за борба против измама на IBM вклучува интегрирана понуда за да им помогне на клиентите да ги соберат и анализираат различните множества податоци за да спречат, детектираат и испитаат сомнителни активности, исто така, користејќи софтвер што се користи за борба против малициозен софтвер, кој често го користат крадците.

IBM инвестира околу 6 трилиони долари годишно во R&D и постојано истражува нови пристапи кон безбедноста и аналитиката што ќе им обезбеди конкурентска предност на компанијата и нејзините клиенти. Во областа на измама, IBM има околу 290 патенти.
За да дознаете повеќе за Иницијативата на IBM за попаметна борба против измама, посетете ја веб-страницата www.ibm.com/smartercounterfraud. Можете исто така да го следите разговорот на Твитер на # контраизмама

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.