Google Meet: како да креирате состанок чекор по чекор на компјутер и мобилен телефон

Google Meet создаде состанок

Ако работите од дома или имате неколку работници кои се оддалечени, одвреме-навреме ќе треба да договорите време за повик или видео повик. Додека многумина избираат Зумирање за да го направат тоа, има и други кои избираат Google Meet. Создавањето состанок со оваа апликација на Google е прилично лесно. И квалитетно. Но, не секој знае како да го направи тоа.

Затоа, ако сте еден од оние кои треба да имаат онлајн состаноци со работници, клиенти, добавувачи... и не сакате да користите друга програма на вашиот компјутер (која треба да ја инсталирате за да работи), Овде ви помагаме да научите како да креирате состанок на Google Meet. Да почнеме?

Што е Google Meet

лице кое учествува на онлајн состанок

Ако користите Google подолго време, сигурно се сеќавате дека можете да остварувате видео повици преку вашата е-пошта со контакти кои беа онлајн. Овие беа со многу добар квалитет, и видео и звук, и ретко сечеа (иако зборуваме за пред повеќе од десет години).

Со текот на времето, Гугл одлучи да ѝ даде дотерување на оваа алатка и да го стори тоа Тој го отстрани и го стави Google Meet на негово место.

Ова се користи и за остварување видео повици, но има и други функционалности како што веќе видовме во друга статија.

Како да креирате состанок на Google Meet на вашиот компјутер

средба со видео повик

Да се ​​фокусираме на две претпоставки. Прво замислете дека прегледувате нешто во вашата е-трговија и треба да разговарате со работник. Така да му праќаш мејл, порака итн. да се види дали може да биде истиот ден и во тоа време.

Другото лице одговара да, затоа ви треба простор за состанокот. И тука доаѓа Google Meet бидејќи можете веднаш да остварите видео повик.

Чекорите за нивно извршување се како што следува:

 • Најавете се на вашата сметка на Gmail. Или, ако веќе сте го програмирале прелистувачот така што вашата сесија не се затвора, веднаш штом ќе влезете во пребарувачот на Google, можете да кликнете на иконата со девет точки и да ја побарате апликацијата Meet. Внесете го.
 • Сега, изберете Нов состанок. Овде ќе имате три опции: креирајте состанок за подоцна, започнете состанок сега и закажете во Календар на Google.
 • Бидејќи она што го сакате е тоа да се случи веднаш, мора да кликнете на првото копче. Состанокот автоматски ќе се креира и вашиот микрофон и камера ќе се активираат. Состанокот веќе ќе го имате подготвено но без луѓе.
 • Така, на тој екран ќе се појави дел за да додадете други луѓе или да ја копирате врската со состанокот за да можете да ги додадете оние што треба да бидат таму.
 • Друго сценарио на кое може да наидете е тој работник да не може да присуствува во тоа време, а состанокот мора да се одложи за друго време или ден. Ако тоа се случи, тогаш она што можете да направите е да го напуштите состанокот закажан. Како? Ќе видиш:
 • Почнуваме од чекорот каде што веќе сме во Google Meet и кликнуваме на копчето „нов состанок“. Како што ви кажавме, имате три опции: креирајте состанок за подоцна, започнете состанок сега и закажете во Календар на Google.
 • Ако претходно сме го започнале инстант состанокот, сега треба да создадеме состанок за подоцна.

Тоа ќе ни ја даде врската за состанок што е создадена. Меѓутоа, во ниту еден момент не ве прашува за датумот и времето на тој состанок, оставајќи само дека оние кои мора да бидат таму мора да го запомнат. И треба да ја споделите врската со луѓето кои треба да бидат во неа.

Она што можете да го направите е да го закажете повикот во Календар на Google (третата опција). Откако ќе ја имате врската за состанокот, можете да го закажете состанокот и да ја додадете во описот врската што претходно ви ја дал Google за да им се појави на сите што сакате да ги поканите на тој видео повик.

Како да креирате состанок во Google Meet на Android

онлајн состанок од Google

Има моменти кога можеби не сте пред компјутер, но она што го имате при рака е вашиот мобилен телефон. Но, преку него можете да креирате и состанок на Google Meet. Како? Ви објаснуваме.

Првото нешто што ви треба е да отидете во Play Store, да ја пребарувате и инсталирате апликацијата Google Meet ако го немате на вашиот уред со Android. Ако го имате, само треба да го отворите.

Следно, во долниот десен агол имате икона за камерата. Притиснете го клипот за да создадете нов состанок. На овој начин ќе ја добиете врската што ви треба за да ја испратите до луѓето што треба да бидат таму. Се разбира, овој метод е единствениот што го создава, односно не мора да направите неколку чекори за да се одржи состанокот во тој момент или да се одржи подоцна. За сите е истиот линк и вие одлучувате кога ќе го повикате.

Она што можете да го направите е да го закажете состанокот на календарот на Google. Еве како да си го ставил „за друг пат“.

Како да креирате состанок во Google Meet на iPhone и iPad

Конечно, ако имате iPhone или iPad, иако чекорите се слични, сакаме да ги оставиме кај вас за да не се сомневате.

Првата работа е да ја инсталирате апликацијата на вашиот мобилен или iPad. Откако ќе го имате, отворете го.

Сега, одете во долниот десен агол и притиснете ја иконата на камерата. Кликнете на врската за да создадете нов состанок. Тоа ќе ви даде врска што можете да ја копирате и испратите до сите што сакате да кликнете на неа.

Сепак, можеби е случај да не сакате состанокот да биде во тоа време. Затоа, во тој случај подобро е да кликнете Распоред во Календар на Google. Така, можете да изберете ден и време. Деталите за врската, насловот, времето и гостите ќе се појават стандардно и можете да менувате што сакате. Конечно, кликнете Зачувај и гостите ќе ја добијат врската во нивните е-пошта за да можат тој ден и во тоа време да се поврзат преку неа.

Создавањето состанок во Google Meet не е тешко, како што видовте. Но, секогаш има повеќе работи што можете да ги направите со оваа алатка, затоа ве охрабруваме да ја погледнете и да вежбате за да извлечете максимална корист (и не само да се среќавате од време на време и да се гледате за да разговарате, туку и за стратегии , тимска работа...) . Дали често ја користите оваа апликација?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.