Нов поттик за електронската трговија со DHL Parcel

Електронската трговија се позиционираше во последните неколку години како една од повеќе методи за купување користени од страна на корисниците на Интернет. ECommerce се очекува на крајот да стане главен продажен канал, колку или поважно од трговијата за физички продавници во својата борба за одржување на важен удел на пазарот наспроти незапирливиот напредок на 100% мрежни бизниси.

Иако е-трговијата расте од година во година во Шпанија, факт е дека сè уште не ги достигнува нивоата на другите земји како Велика Британија, каде има обем на операции над 100 милијарди евра. Пред ова брз раст на електронската трговија, онлајн продавниците мора да ги оптимизираат нивните системи за да се избегне заситеност со нарачки во одредени сезони од годината.

Затоа, обезбедувањето ефективност во пратките на производите и да имате партнери кои се способни да допрат до потрошувачот на локално и меѓународно ниво, е нешто што станува од суштинско значење токму за компаниите. онлајн продавници

Затоа е потребно да се отстранат сите видови бариери што спречуваат подобра испорака на производи. Подобрувањето во овој поглед ќе овозможи намалување на бројот на инциденти и ресурси, дека компаниите за парцели и е-трговија мораат да инвестираат.

DHL Пакет услуги и експертиза

Тоа е причината зошто DHL парцела слета во Шпанија со оваа идеја: проширете ги опциите за испорака за да ги направите поточни, удобно за потрошувачот и без втор обид. За да се постигне ова, германската фирма е главно посветена на две идеи.

Првиот, зголемување на изборите што потрошувачот ги има во моментов за да ја добиете вашата набавка преку Интернет, за да можете да го промените датумот на испорака, да изберете друг примател за да ја добиете вашата пратка (сосед или консиерж) или да изберете точка за собирање DHL (ServicePoint)

Оваа последна опција, услужни точки, претставува втор столб на кој се заснова стратегијата на компанијата за забрзување на испораките, бидејќи поттикнува наплата на нарачки на фиксно и блиско место. Што овозможува стабилизирање и забрзување на патиштата за испорака.

Поради оваа причина, DHL Parcel стигнува до Полуостровот со мрежа од 2 поени помеѓу Шпанија и Португалија, и повеќе од 54 000 низ цела Европа, што ви овозможува да им понудите на вашите клиенти е-трговија да ги пополнуваат своите нарачки низ цела Европа како да се домашни.

Затоа, и по постигнатиот успех со овој модел на испорака низ цела Европа, а особено во Германија (каде што секторот порасна за околу 47% во последната година), се чини дека е-трговијата штотуку започна ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.