Како да купите на платформата AliExpress

AliExpress е-трговија

Можеби името AliExpressЗвучи познато за вас, но сè уште не знаете како да купите, или колку е сигурно, но тука ќе видите дека е одлична опција за набавка на современи производи од Азија, по многу ниски цени.

Еден од најактуелните начини на Вршењето електронска трговија е преку AliExpress, која разменува производи што не можете да ги најдете на друго место, донесени на вашата врата многу пати од друг континент. Потоа А. добро детален водич за тоа како да се користи оваа платформа за да се здобиеме со она што ни треба без ризици и со најголема доверба.

Овој водич се однесува на која било земја, не е важно дали ќе се поврзете од Шпанија, Перу, Аргентина, Чиле, Мексико, Колумбија, Еквадор или која било друга.

За да започнете да ја градите вашата самодоверба, мора да знаете малку за компанијата, AliExpress е основана во 2009 година и во моментов продава и испорачува милиони производи ширум светот. Се карактеризира со хостирање на бесконечност на категории во своите производи, тоа е како огромна е-пошта од удобноста на вашиот компјутер или паметен телефон. Можете да купите гаџети, облека, компјутери, електроника, накит, обувки, часовници, дом и градина, алатки, инструменти, додатоци, меѓу многу други работи.

Практично Сè што ќе ви падне на ум, постои голема веројатност да го најдете во AliExpress.

Како купувач, влегувате во порталот, пребарувате и избирате производ што ве интересира, можете да нарачате од една единица или на големо од неколку единици, тогаш тоа ќе ви ја даде цената и начинот на испорака, плаќате со кредитна картичка, дебитна картичка или PayPal, и чекате од една недела до 2 месеци за да пристигне набавката во вашиот дом.

Нешто слично на северноамериканскиот портал EBay, но со голема разлика што наоѓате навистина ниски цени и многу чудни производи што можеби не се во вашата земја.

Како и порталот на AliExpress, Постојат и други онлајн продавници со азиско потекло со слични карактеристики како што се Wish, Bangood, Gearbest, DHgate, Geekbuying, кои исто така се одлични опции, но онаа што содржи најмногу производи на пазарот, несомнено е AliExpress.

Совети за купување на AliExpress

купи на AliEspress

Ако ви е прв пат да купувате преку AliExpress или воопшто на Интернет, многу е вообичаено да се плашите од купување и да мислите дека пари ќе ви бидат украдени од картичката или она што го баравте никогаш нема да пристигне, но тогаш ви го даваме следново препораки, така што секогаш имате задоволителни трансакции купувајќи преку ова средство, и примање на вашиот производ како што го баравте без непријатности.

За почеток, ќе ви кажеме дека, доколку е веројатно, постои можност вашиот производ никогаш да не пристигне или да не е тој што го очекувавте, но исто така е точно на ист начин дека проблемот може да се реши, со испраќање на точен производ или враќање на паритеВо зависност од желбите на клиентот, може да биде тажно да чекавме долго и она што ни треба никогаш не стигнува, но всушност овие случаи се многу ретки и ние работиме напорно за да ги намалиме нивните инциденти, во денешно време најчесто е што вашиот производ ќе пристигне многу пати пред да размислите, благодарение на подобрувањата во логистиката за испорака низ целиот свет од страна на AliExpress.

Како да купите на aliExpress

 • Користете го моторот за пребарување AliExpress За да пребарувате што ви треба, по можност на англиски јазик, ако не знаете како, побарајте во преведувачот, ако пребарувате на шпански има можности, но повеќето резултати имаат повеќе совпаѓања при пребарување на англиски јазик.
 • Споредете ги цените, Многу пати се појавува производ и сакате да го купите веднаш, но понекогаш има неколку добавувачи на ист производ, понекогаш со поголема разновидност, подобар квалитет, функционалност или подобра цена, па затоа мора да го барате специфичното име на производот во пребарувач и споредете ја со можните опции за купување со најдобра можност.
 • Внимателно проверете ја репутацијата на продавачот, Можете да пристапите до оваа информација од самиот производ, во кој се споменува кој ги обезбедува, јасно повеќе години и поголем број остварени продажби, тоа е подобра опција отколку новите добавувачи кои штотуку почнуваат да ги воспоставуваат своите мрежи за дистрибутивен капацитет.
 • Проверете ги сите прегледи на корисниците на AliExpress кои го купиле истиот производ што го сакате, ова можете да го видите во последниот дел од описот на производот, тоа е повратна информација и е многу корисно да откриете со каков снабдувач и производ со што ќе се занимавате. Бидејќи корисниците го опишуваат своето искуство со пратката, условите на производот, кој често вклучува многу очигледни фотографии од тоа што пристигнува и приближно колку, бидејќи во некои производи луѓето појаснуваат дека пратката е многу порано отколку што се очекуваше, додека во други случаи таа многу добро е наведено дека производот траеше долго време, покрај многу други искуства што може да се доживеат со него.
 • Изберете метод за испорака што има број за следење, Ова ќе ви овозможи да го следите патот по нарачка од Кина додека не стигне до вратата од вашиот дом.
 • Откако вашата набавка е задоволително примена, споделете фотографија или искуство од истата каде што сте ги купиле, така што вие придонесувате за угледот на производот, така што повеќе луѓе го купуваат или, ако не успеат во тоа, за да престанат да го прават тоа поради околностите што сметате дека се соодветни.

Купете Алиекспрес Шпанија

За да започнете да купувате:

Ако сте нов корисник, мора да ги внесете вашите информации како име, адреса и телефонски број.

Прегледајте ја вашата нарачка и потоа платете со вашата кредитна или дебитна картичка со внесување на бројот на картичката, датумот на истекување и трите цифри на задната страна, за да ја потврдите нејзината автентичност.

Начини за плаќање:

Главната начин на плаќање на AliExpress е преку дебитна или кредитна картичка.

Оваа политика се однесува на сите земји што зборуваат шпански. Картичките можат да бидат поддржани од VISA, MasterCard, American Express или клуб за вечера. Но, мора да имате предвид дека некои дебитни картички не работат бидејќи немаат можност за купување преку Интернет, во некои други ќе мора да се јавите во вашата банка и да почекате од 24 до 48 часа за да ги активираат услугите за купување преку Интернет .

Цените се утврдени во американски долари, применувајќи го овој стандард на меѓународно ниво, сепак, овде во Шпанија и Мексико, се нуди опција за претворање на цените во нивната национална валута, евра и мексикански пезоси.

За другите земји од Латинска Америка, AliExpress се управува од американски долари.

Сега, ако ја издадете вашата исплата со кредитна картичка, цената што ја плаќате ќе се наплаќа во евра, долари или мексикански пезоси, во зависност од тоа каде е направена.

El процесор за плаќање се нарекува Alipay, што безбедно ги зачувува вашите информации. Овозможувајќи вашите следни набавки да бидат побрзи.

Плаќањето со кредитна или дебитна картичка се потврдува во рок од 24 часа.

Постојат и други начини на плаќање и јас детално го давам подолу:

Вестер унија

Минималниот капитал што треба да се плати со овој метод е 20 долари.

Иако не е многу практична, ги чува вашите кредитни информации анонимни, ако тоа е она што ве загрижува најмногу.

Иако обично е корисно за луѓе кои немаат кредитна или дебитна картичка.

AliExpress џеб, Тоа е уште еден метод кој се состои од виртуелна кредитна картичка за надополнување на вашата сметка AliExpress, таа доаѓа во апоени од 10, 20, 50, 100, 150 и XNUMX долари.

AliExpress џеб Тоа е алтернативен начин на плаќање, кој може да се користи за секаков вид на набавка и времетраењето на салдото е 3 години на вашата сметка.

Максимумот што може да го надополните овој е 700 американски долари.

начини на плаќање aliexpress

Метод на испорака:

Сеќавајќи се на тоа AliExpress е портал за продавачи низ цела Кина, сместено во различни делови каде се обработуваат милиони нарачки. Процесот на подготовка на пратката обично трае во просек од 1 до 3 дена. Сепак, продавачот има рок од 5 дена да го испрати во согласност со внатрешните прописи на AliExpress.

Тогаш има нормално 4 начини на испорака и тие се AliExpress Стандардна испорака, редовна, обична и брза.

Стандардна испорака на AliExpress

Тоа е AliExpress платформа за испорака.

Продавачот ги испраќа пакетите до платформата за испорака, AliExpress Shipping, која е одговорна за испраќање до нејзината дестинација во соработка со логистички услуги како Сингапур Пост, Омнивија-Естонија Пост, ДХЛ, меѓу многу други.

Проценетото време на пристигнување е помеѓу 15 и 45 дена.

Брза испорака

Предноста на ова е брзината со кој пристигнува вашиот пакет, ако е нешто што итно ви треба, добро вреди. Одговорните даватели на логистика се DHL, Fedex, UPS, меѓу другите.

Со време на пристигнување во просек од 7 до 15 дена. Јасно е дека користењето на овој метод на испорака е обично поскапо, но многу корисно

Заштита на набавка

Еднаш купете на порталот АлиЕкспрес, Вашата набавка е автоматски заштитена за одреден период од 45 до 60 дена, во зависност од продавачот. Може да побарате продолжување на времето за заштита во случај вашиот производ да не пристигне во времето што ви е кажано.

Имате дополнителни 15 дена откако не го добивте пакетот за да ги побарате парите. Ако не ја добиете нарачката по предвиденото време, контактирајте го вашиот продавач преку Внатрешни пораки на AliExpress и обидете се да пронајдете решение и договор со него. Обидете се да пишувате на англиски јазик за да одговорат на вашата порака што е можно побрзо.

Тие брзо ќе ви дадат решение и ќе ви го испратат пакетот што не пристигнал веднаш.

И, конечно можеме да кажеме дека ...

АлиЕкспрес стана најголемата онлајн продавница во светот речиси една деценијаАко сакате да купите кој било производ што го гледате во него, не двоумете се да го сторите тоа следејќи го она што сте го научиле во овој водич, за да избегнете недоразбирање во иднина со вашите набавки.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Марија dijo

  Ateално е, но јас платив за мојот производ, тие ми велат дека тој се вратил кај продавачот и дека немам нарачка. За мене не е сигурен!