Алтернативи на Wallapop за да го продадете она што не го сакате

Wallapop алтернативи

Wallapop стана една од најкористените платформи за продавање на она што го имаме дома и нема да го користиме. Сепак, не е единствениот. Всушност, има повеќе алтернативи за Wallapop што треба да ги испробате. Некои се многу добро познати, но други не толку многу.

И никој не ве спречува да продавате исти производи на двете. Треба само да внимавате ако се продава на една локација, ќе мора да ја отстраните од сите други. Како да разговараме со вас за другите опции?

Виббо

vibbo Source_Preview

Извор: Advance

Можеби Vibbo не ве привлекува многу, бидејќи не сте го слушнале досега. Но, вистината е таа Ако ви кажеме „втора рака“ поинаку е работата. Заедно со Mil Announcements, имаше време кога и двајцата останаа и беа најдобри за наоѓање производи од втора рака.

Сега, таа веб-страница што исчезна се врати со целосно обновување: Vibbo.

Треба да се напомене дека Wallapop не ни дозволува да испраќаме фотографии, нешто што Vibbo можеше да го искористи. таа предност, така што кога некој ќе праша за „тековниот“ статус на производот, може веднаш да испрати фотографии (и да не чека додека не треба да ја ажурира рекламата). Дополнително, можете да знаете дали продавачот е онлајн.

Следењето на корисниците е нешто што го имаат и во Wallapop, како и системот за репутација.

Имате Vibbo достапно на веб, но и во сопствена апликација, достапна и за iOS и за Android.

eBay

Пред да излезе Wallapop, едно од најинтересните места каде што можеше да се најде практично сè беше eBay. Всушност, тоа продолжува да биде така бидејќи, за разлика од алтернативите на Валапоп, тој не останува само во Шпанија (освен ако вие не го сакате тоа). Можете да најдете поволни цени низ целиот свет. Ќе треба само да видите какви трошоци за испорака имаат и времето на чекање.

Да ви дадам идеја, во 2000-тите, Тоа беше најдоброто место да се најде стока директно од Кина и Јапонија, и по многу попристапни цени од она што можете да го најдете во шпанските продавници.

Сега, иако бројот на артикли е малку намален и цените се нешто поскапи, сепак е добра опција да се купи евтино. Некои работи се дури и нови, но по поприфатливи цени. Дали сте се обиделе да направите некои пребарувања?

Бесплатно

Бидете внимателни, бидејќи првото нешто што сакаме да ви го кажеме за оваа апликација е тоа Тоа не е за купување или продавање. Но да се даде како подарок. Целта на апликацијата е корисниците да можат да ги понудат оние производи кои на луѓето повеќе не им се потребни, но кои другите луѓе би можеле да ги искористат. И наместо да го наплаќаме, апелираме на дарежливоста на луѓето.

Секој подарок што го даваш ти дава поени и можеш да правиш добри дела. Понатаму, исто како што можете да го подарите она што не го сакате, Може да имате и листа на желби во случај некој да ја има и да сака да ви ја даде.

Се разбира, не знаеме кој би требало да ги плати трошоците за испорака, но нормално е тоа да биде лицето кое ќе го задржи производот.

TodoCollection

Todocoleccion Source_Pinterest Todocoleccion

Извор: Pinterest Todocoleccion

Продолжуваме со алтернативите на Wallapop за да ви претставиме уште една. TodoCollection се роди како веб-локација каде што можете да ги најдете тие колекционерски производи, како и мебел и нешто повредни предмети.

Меѓутоа, сега вистината е дека можеме да најдеме речиси сè. Но, голем дел од она што ќе го најдеме во нивниот каталог ќе бидат предмети со одредена колекционерска вредност.

Сите тие се продаваат од поединци или компании, а кај некои цената може да се договара, додека за други е непроменлива. Се разбира, нема сè што можете да замислите. Тој е повеќе фокусиран на книги и сродни книги, игри, кукли, мебел...

локални желби

Желбата е нешто слично на Тему и Алиекспрес. Дури и Joom. Во него наоѓате тони предмети по различни цени и можете да купите илјадници работи евтино. Но, секако, ви кажавме дека ова е список на алтернативи на Wallapop.

Значи, фокусирајќи се на тоа, ние ќе ви го кажеме тоа има посебен дел за купување и продавање на половни производи: Wish local.

Во зависност од тоа каде живеете, можете да го ставите производот на продажба и ако некој е заинтересиран, само треба да ве контактира.

Миланонциос

Една од страниците која се уште е активна и покрај годините е никој друг туку Миланунсиос. На оваа страница (и има и апликација) можете да најдете практично сè. Има многу категории и, иако тоа може да ве преоптовари, вистината е дека неговиот пребарувач работи многу добро.

Да, Треба да одвоите време за да ги видите сите понуди што ќе излезат бидејќи обично ги има многу (се разбира, се ќе зависи од тоа што барате).

Vinted

Што е со апликација специјализирана за купување и продавање облека од втора рака? Па, Винтед е посветен токму на тоа и Тоа е една од најдобрите алтернативи на Wallapop да се најде облека по ниска цена.

Откако ќе пристигне, можете да видите дали е исто, дали се менува... и разговарајте со продавачот за да ја затворите зделката или да побарате рефундирање.

Кога ќе влезете на веб-страницата или апликацијата, ќе сфатите дека сега има многу повеќе производи, а не само оние поврзани со облеката. И тие се отворија за повеќе (иако во рекламите продолжуваат да се фокусираат на облеката). Која е таа? Забава, домашни миленици, дом…

Останати што треба да се има предвид е дека тие ви ја нудат цената за која продавачот го продава и, заедно подолу, цената со Vinted осигурување (во случај да се случи нешто), за да можете со сигурност да видите колку ќе чини (мора да ја додадете испораката, која се појавува веднаш над копчето Купи (зелено) од колоната што се појавува кога гледате производ).

Фејсбук пазар

Фејсбук-пазар Извор_Автоматски издавач

Извор: Autopublisher

Пред неколку години Facebook одлучи да додаде уште една функција на својата социјална мрежа. И веќе не можевте да разговарате само со луѓе од вашиот град или пријатели од целиот свет. Исто така купуваат и продаваат половни (или нови) производи.

Има тони производи на продажба, иако на почетокот не е така лесно да се најдат и ќе треба малку да се прилагодите на тоа како функционираат.

Како што гледате, Има многу алтернативи за Wallapop што треба да ги разгледате. Дали сте посетиле некој од нив? И дали сте пробале да продавате таму или да купите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.