SEO на страница

SEO на страница

Поставувањето е-трговија е нешто многу лесно да се направи денес. Без разлика дали имате физички бизнис и сакате да бидете на Интернет или да се проширите за да продавате не само таму каде што живеете, туку и низ целата земја, па дури и надвор од неа, вистината е дека ова е еден од најдобрите начини. Но, исто како што треба да се справите со проблемите во физичко опкружување, и во виртуелното има исто така. И еден од најкомплицираните е SEO на страница.

Дали сте чуле за него? Дали знаете за што се користи и зошто мора да го подобрите? Ако тоа е концепт за кој сте слушнале, но не ви е јасен, или дека не знаете како да му пристапите за вашата електронска трговија, тука ви ги даваме клучевите за да го разберете, а исто така и најдобриот.

Што е тоа СЕО на страница

Што е тоа СЕО на страница

За почеток, треба да разберете на што се однесува овој израз. Навистина доаѓа од англиски јазик и тој е еден од зборовите што ги користиме за да се осврнеме на оптимизациите на страницата. Тоа е, дека текстовите се добро поставени, дека има клучни зборови со кои тие нè наоѓаат, дека Гугл нè гледа како читлива страница ...

El SEO на страницата се однесува на органско позиционирање, и затоа се заснова на оптимизација на вашата онлајн продавница за изменување и работа со HTML-кодот за да се усогласи со критериумите препорачани од Google, така што позиционирањето ќе се покачи и тоа подразбира да се биде во првите резултати на пребарувачот

Па, за што служи оптимизацијата на страниците?

Замислете дека треба да изградите замок со многу парчиња. Имате фотографија како треба да биде замокот. Како и некои упатства што ви кажуваат што треба да направите за да изгледа како на фотографијата. Па, веб-страница е слична на таа.

Фотографијата ќе биде вашата изградена веб-страница, она што го гледате. Но, тоа би било празно. Сега, следејќи ги упатствата (што во овој случај ви ги дава Гугл), можете да ги поставите парчињата (содржина, врски, клучни зборови, итн.) По должината на страницата за да му „дадете живот“.

Ако го сториш тоа правилно, тоа Тоа ќе влијае на позиционирањето на страницата, затоа што му кажувате на Google која е функцијата на таа страница и дека сте направиле се што е во ред да бидете „до Гугл“. И, ако Гугл види дека не постапувате законски, може да завршите многу ниско во неговиот пребарувач, па дури и да се блокирате од резултатите. Затоа, пазете се од „мамење“ или користење практики што ги сметате за негативни.

Како да направите добар SEO на страница

Како да направите добар SEO на страница

Најважните и релевантни аспекти на оптимизирањето на страницата се следниве:

 • Наслов на страниците. Секоја страница мора да има добар наслов, оној што не надминува 70 карактери и што е во согласност со она што корисникот (и Google) ќе го најде во него).
 • Мета опис. Ова е дел од текстот што е поставен веднаш под насловот. Ако го погледнете и пребарате во Google, ќе видите дека првото нешто (каде што се појавува врската за кликнување, е насловот). Она што се појавува подолу е таканаречениот мета-опис. Треба да дадете се од себе, без да надминете над 160 карактери, ако е можно, да објасните што ќе се најде на таа страница. И да, мора да го сторите тоа од сите ваши страници.
 • URL. Друг важен аспект на оптимизација за страница. Најдоброто, отстранете ги написите, предлозите, прилозите ... и оставете само зборови од интерес.
 • Заглавија. Гугл ги сака. Нормално, насловот на страницата го има насловот H1, но при изработката на текстовите на страниците треба да користите повеќе наслови (минимум H2 и H3).
 • Слики Веќе некое време, Гугл става голем акцент на сликите, не само што се лесни, така што брзо се вчитуваат, туку и дека се оптимизирани, со нивниот наслов, алтернативен наслов и легенда.
 • Внатрешно поврзување. Тоа е да се каже дека една страница е поврзана со други од истата продавница. Ова, верувале или не, ви овозможува да изградите „заплеткување“, како пајакова мрежа, каде што сите страници се поврзани едни со други.
 • Содржина Во основа ја следи премисата дека колку повеќе пишувате, толку подобро. Но, бидете внимателни, без дупликат содржина, ниту пишувајте за да пишувате, бидејќи Гугл ја открива сега и може да ви наштети. Нека бидат значајни текстови, без да ја повторуваат истата идеја илјада пати. Треба да придонесете нешто во тој текст.
 • Одговорна страница. Ако некогаш сте го слушнале тоа и не знаете што е тоа, тоа значи дека мрежата може да се гледа добро на мобилни уреди, не само на вашиот компјутер. И пазете се, Гугл му дава многу важност на ова.
 • Брзина на вчитување. Веб-страница за која е потребно многу време да се вчита единственото нешто што ќе стори е да не ја посетите. Дури ни Гугл. Затоа е важно да се следи ова.
 • Мапа на страницата и Robots.txt. Конечно, два „внатрешни“ аспекти на мрежата. Мапа на сајтот е всушност XML-датотека што роботите ја користат за индексирање на вашата веб-страница. Не е задолжително, но ако Google го препорача, тоа ќе биде со причина. Во случајот со Robots.txt, таа е друга датотека за роботи, каде што се наведени страници што не сакате да бидат индексирани.

Како да го подобрите во е-трговија

Како да го подобрите во е-трговија

Нема сомнение дека, ако ја оптимизирате вашата електронска трговија со она што го видовме претходно, ќе добиете добри резултати и ќе го направите Google на ваша страна, а не обратно. Сепак, постојат трикови кои можат да ви помогнат да го подобрите оптимизацијата на вашата веб-продавница на страница:

 • Користете клучни зборови. За да го направите ова, направете малку истражување и видете како корисниците пребаруваат за да ги користат тие клучни зборови на вашата веб-страница. За да го направите ова, можете да користите Google Trends или алатки за плаќање што ќе ве водат за најдобрите клучни зборови.
 • Пазете се од категориите и ознаките. Тие се многу важни и затоа вие не само што ќе соберете веб-страница за лесна навигација, туку и кога станува збор за нејзино индексирање. Секако, не ставајте премногу етикети за статии, и ако е можно во категориите изберете само една за страниците да не бидат дуплирани.
 • Останете во тек за промените од Google. Секој толку често, Google ги менува своите упатства, правејќи го она што работело порано, сега не, или уште полошо, да ве казнува. Затоа, обидете се да ги контролирате вестите на Google за да се прилагодите на првиот.

На овој начин, ќе осигурите дека оптимизацијата на страната е на ваша страна во вашата е-трговија.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.