5 клучеви за успешно користење на CRM систем

архитект

Не толку одамна, скоро секоја компанија ги продаваше своите производи или услуги без практично да мора да спроведува истражување на пазарот и без премногу да ги проучува своите клиенти. Меѓутоа, во времето во кое живееме, а главно се должи на заситеноста на пазарот и зголемената конкуренција, сè потешко е да се изврши кој било вид продажба. Поради оваа причина, многу комерцијални директори почнуваат да ги преиспитуваат своите идеи, на многу успешен начин и бараат нови опции за зголемување на продуктивноста на продажбата.

Оние кои не продолжуваат да се фокусираат на обидите да ги зголемат повиците на ладна врата или да ги ограничат посетите на клиенти кои започнуваат нов проект. Комерцијален или едноставен комерцијален директор кој знае како да се прилагоди на новото време, обидете се да отидете чекор подалеку и да барате да користите CRM (Управување со врски со клиенти) или изменете го оној што веќе треба да се обидете да ги продадете вашите производи.

Денес преку овој напис ќе ви покажеме 5 клучеви за успешно користење на CRM, секако на правилен начин, и исто така ќе се обидеме да ве известиме малку подлабоко за тоа затоа што е толку важно да користете го и применувајте го правилно.формата точна.

Интеграцијата на CRM во системот за финансиско управување ни овозможува да ги познаваме клиентите

CRM

Можеби изгледа очигледно, но сепак не се спроведува на соодветен начин и е дека Интеграција на ЦРМ со системот за финансиско управувањеТоа е нешто фундаментално, и ако се направи правилно, може да нè наведе да ги запознаеме нашите клиенти на многу детален и прецизен начин.

На пример, благодарение на оваа интеграција, ќе можеме да знаеме промена во моделот на набавки и, како резултат, да спроведеме специфични маркетинг кампањи што ќе ни овозможат да ги подобриме тие модели.

Управување со податоци, клучна точка

Податоците со кои управува било која компанија или реклама се секогаш клучни и е дека немањето нивно ажурирање или, на пример, дупликати, може да доведе до одредени процеси или маркетинг кампањи да не се спроведуваат правилно.

Конечниот квалитет на информациите за CRM во голема мера може да зависи од ова управување со податоците, и несомнено ќе се подобри ако направите правилно управување со податоците. Наша несомнена препорака е да ги одржувате вашите бази на податоци во најдобра форма и ажурирани и оптимизирани што е можно повеќе.

Влезете во светот на социјалните мрежи

Социјалните мрежи денес се некои огромни извори на информации, не само за корисниците, туку и за секоја компанија што благодарение на неа може длабоко да ги запознае своите корисници и кои се исто така потенцијални клиенти.

Фејсбук, Твитер или Инстаграм Тоа може да биде најдобриот начин за запознавање и привлекување потенцијални клиенти, затоа не ги оставајте настрана бидејќи во спротивно ќе направите сериозна грешка.

На пример, Мудрец ЦРМ лесно се интегрира со Facebook, Twitter, LinkedIn и Yammer. Покрај тоа, Sage CRM е еден од најкористените во деловниот сектор, така што тие имаат искуство што ги поддржува со добри резултати.

Студијата за профитабилноста на секој клиент може да ве доведе до успех

расте-пари

Клиент кој пред извесно време може да биде профитабилен за нас или нашата компанија, можеби денес и од различни и различни причини. Студија за таа профитабилност преку CRM може да нè наведе да успееме со тоа што не се фокусираме на него или препорачуваме подобри предлози поврзани со нивната профитабилност.

Внимателно проучете го секој клиент и секогаш имајте ја предвид профитабилноста што ни ја носат.

Овозможува пристап до системот CRM

Не користењето на CRM систем оди чекор понапред од она што го диктира логиката, па ако некој во вашата компанија не го користи овој систем, треба веднаш да му дадете пристап до него. Покрај тоа, може да биде интересно што дозволувате повеќе корисници во тој систем, кои не мора да бидат само од продажни или маркетинг тимови.

Денес има многу повеќе оддели и корисници кои секојдневно се занимаваат со клиенти и кои треба да бидат во можност континуирано да ги користат CRM системите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Амелија санчез dijo

  Интересна статија.
  Благодарам