10 интересни факти што не сте ги знаеле за трговијата

E-commerce

Е-трговијата е најпопуларен и најсложен бизнис деновиве. Секој знае за е-трговијата и нејзините придобивки.

Покрај тоа, има голем број платформи за дизајн на веб-страница за е-трговија како Магнето, omомла, Друпал итн.

Ова се 10 кул факти што можеби не ги знаете за е-трговија

Интересни факти за трговијата

 • Повеќе од 67% од луѓето сакаат да купуваат преку својот мобилен наместо нивниот лаптоп и други системи: секој знае како да управува со мобилен телефон и да користи многу апликации.
 • На почетокот на 2015 година, купувањето на паметни телефони претставуваше 60% од целата продажба на мобилни телефони.
 • Најголем број на купувања преку Интернет во светот има од Азија и дел и од Јужна Кореја.
 • Продажбата на облека и додатоци е најбрзо растечки сектор во е-трговијата.
 • 33% од сите мобилни трансакции направени ширум светот се од Соединетите држави.
 • 68% Канаѓани и Британци го купуваат производот преку Интернет надвор од нивната земја на потекло.
 • Оваа година (2017), мобилната трговија ќе претставува 24% од глобалниот пазар за е-трговија.
 • 95% од корисниците на Твитер посетуваат малопродажни веб-страници во споредба со другите корисници на Интернет: ова значи дека сите бизниси преку е-трговија се концентрирани и генерираат повеќе следбеници на Твитер отколку на другите.
 • Е-трговијата е деловно најбрзо растечко - секој го знае тоа, бидејќи им помага на клиентите да заштедат време и напор.
 • Се повеќе купувачи претпочитаат да го гледаат производот преку Интернет отколку да одат во продавница и да го гледаат производот физички.

Податоци за електронска трговија во Шпанија

Податоци за електронска трговија во Шпанија

Во секоја земја, електронската трговија се однесува поинаку. Има некои земји во кои еволуцијата на ова е поголема и се пред другите; и напротив, земји каде што сè уште не еволуирале на ниво на најголема. Да ви дадам идеја, познато е дека трендовите што се случуваат во САД, во Шпанија не пристигнуваат дури по неколку години, што им овозможува на многумина да бидат на штрек за да ги пронајдат оние трендови што ќе станат модерни и ќе земат предност од тоа сè уште не се тие први.

Затоа е толку важно да знаете некои податоци за електронската трговија во Шпанија за да бидете свесни за можните промени што може да се појават.

Во моментов, Шпанија е на првите позиции на електронската трговија во Европа. Не е лоша бројка, особено ако се земе предвид дека во последниве години електронската трговија е зголемена. Се повеќе и повеќе луѓе се одлучуваат за купување преку Интернет, наместо да одат во продавници да бараат производи. Ако земеме предвид и дека има многу разновидност и Интернет, понудата е многу широка, може да се најде практично сè (ако не и сè) преку електронска трговија.

Купувања преку Интернет кои веќе долго време се прават

Податоци за електронска трговија во Шпанија

И покрај фактот дека многумина започнаа и денес откриваат што е е-трговија, доброто и лошото купување преку Интернет и можностите што ви ги нуди, вистината е дека, според податоците што се мешаат, веќе 64% на Шпанците купувале преку Интернет од пред 2012 година, бројка што несомнено се зголемува малку по малку. Забележи го тоа Децата и адолесцентите сè повеќе се запознаваат со новите технологии, што значи дека за нив онлајн продавницата не е ништо ново, но начин да го добијат она што го сакаат без да мора да го напуштат дома.

Се разбира, нешто повеќе од половина од 100% се консултира пред тоа во форуми за мислења, блогови, итн. во потрага по оние купувачи кои ги имаат тие производи за да видат дали се добри или дали е подобро да ги поминат. Истото важи и за репутацијата на брендот преку Интернет. Кога продавницата не е добро позната, повеќето луѓе бараат на Интернет прегледи за тоа, особено кога цените што ги нуди се премногу ефтини за да бидат вистинити.

Друг факт што треба да се земе предвид е видот на производи и услуги што се купуваат преку Интернет. До пред неколку години, патувањето, билетите и телекомуникациите беа на врвот на списокот; сепак, сега производите за одмор и забава, технологијата, па дури и облеката цветаат.

Префериран начин на плаќање во Шпанија

Во однос на начинот на плаќање, иако во 2014 година преваленцата беше употреба на PayPal, сега работите се променија. Се повеќе и повеќе луѓе се одлучуваат за кредитна картичка. Зошто промената? Разбирливо е. Отпрвин, е-трговијата се сметаше како начин за „измама“ во некои случаи. Многумина не веруваа во давањето лични податоци, а уште помалку во банкарството и користењето на PayPal, каде требаше само да ја дадете е-поштата, а исто така имавте и компанија која, ако по два месеци не го добиевте производот, беше слаб квалитет или не ве убеди, сте имале наплата без да се грижите за ништо друго.

Сега, не е дека можеме да кажеме дека употребата на банкарската картичка е побезбедна, бидејќи можеме да правиме набавки и да не ги набавуваме тие производи, но корисниците сè повеќе ја користат за своите набавки. Покрај тоа, мора да се земе предвид и тоа многу е-бизниси не нудат разновидност во начините на плаќање. Ова е причината зошто кога станува збор за купување од непознати страници, луѓето честопати бараат мислења доколку не постои можност за плаќање со некој вид осигурување.

Бум во „денови со попуст“

Бум во „денови со попуст“

Сајбер понеделник, црн петок, недела на Амазон ... како звучат? Тие се настани, и национални и меѓународни, во кои се добиваат „понуди“. Корисниците се повеќе се свесни за оние моменти кога можат да добијат големи поволни цени.

Но, како што вели рекламата за една митска „црвена“ компанија: „ние не сме глупи“. Корисниците се попаметни, а фактот дека некој производ е пуштен во продажба не значи дека тие ќе го купат без претходно да разгледам дали навистина станува збор за понуда.

Како го прават тоа? Преку страници за статистика кои нудат еволуција на цените на скоро секој производ. На овој начин, корисникот може да види дали она што го сака во тие клучни денови е навистина на продажба или дали цената е зголемена неколку дена или неколку недели пред да се стави на онаа што беше пред тој настан.

Ова создава непријатност. Не е исто кога сте излегле на продажба и не сте знаеле со сигурност дали тие го спуштиле тоа или што направија е да ја зголемат цената. Но, сега тие „стапици“ на продавачите можат да бидат фатени, што влијае на угледот на брендот.

Културата на е-трговија се менува

Не се менува само. Станува. Станува сè почесто да се користи мобилен телефон наместо да чекате да бидете на компјутер за да купувате преку Интернет. Мобилните телефони станаа продолжение на човечкото суштество. И шопинг, полесно, и «само еден клик», се Тие се примамливи и работат во прилог на продавачите затоа што се на дофат на „импулсите“.

На пример, замислете дека одите по улица и гледате личност со слушалки. Ви се допаднаа, ги барате и наоѓате продавница. Таа „потреба“ да ги имате, дури и кога навистина не ви се потребни, го прави купувањето веднаш, без да чекате да стигнете дома или да имате компјутер за да го направите тоа. Само оние кои премногу тешко гледаат на цените се држат во проверка (а сепак тие често „грешат“ често.

Бидејќи е направен првата продажба на Интернет, што патем беше Стинг рекорд (поточно, Десет повици на приказни), проследено со пица во PizzaHut, поминаа многу години. Еволуцијата што ја очекуваат експертите е таа е-трговијата се движи кон мобилните телефони. Социјални мрежи, е-пошта од втора рака, итн. тие исто така се точка што треба да се следи и да се земе предвид. Првиот затоа што ја приближува оваа „продавница“ до поголем број корисници; и второ затоа што во време на криза, многумина бараат да продаваат или да пионираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Rita dijo

  Дека пандемијата го смени начинот на консумирање е непобитен, затоа, мора да знаеме како да се прилагодиме, особено електронската трговија. Треба да се грижите за сите детали, од мрежата до пакувањето за е-трговија.