5 типа на СЕМ кампањи за е-трговија

SEM е кратенката за маркетинг на пребарувачи. До тој степен што кога зборуваме за SEM, ние обично се повикуваме на платени рекламни кампањи за пребарувачи, иако навистина, бидејќи сме пуристи, СЕМ се однесува на какво било маркетинг дејство во рамките на пребарувачите, без оглед дали е платено или не. И во секој случај, тие служат како моќна алатка за развој на една од многуте sem кампањи од сега натаму.

Таква е важноста да се имплементира оваа стратегија во дигиталниот маркетинг што треба да се направи познат како еден од најрелевантните придонеси. Бидејќи, всушност, не заборавајте дека СЕМ е употреба на алатки и стратегии кои ни помагаат да ја оптимизираме видливоста и да ја зголемиме достапноста на веб-страниците и веб-страниците благодарение на пребарувачите.

Е можете да потврдите дека можете да добиете многу придобивки во овој вид на изведби и од разновидна природа. Како на пример, поради спонзорирани реклами во тие пребарувачи (Сообраќај на Google AdWords, Bing Ads или Yahoo! Search Marketing) се генерира на Интернет. И од каде што од сега може да се развие кампања со овие посебни карактеристики.

Сем кампањи: што можете да добиете?

Се разбира, ова е една од целите што самите си ги поставија многу од одговорните за онлајн продавница или деловна активност. Бидејќи може да им помогне да ги постигнат своите цели за пократок временски период отколку преку други различни, поконвенционални или традиционални системи. Така што, на овој начин, вие сте во целосна расположение да постигнете некои од овие желби што ќе ги откриеме подолу:

Во сите случаи, тоа овозможува брзо објавување на производ или услуга со поголем капацитет за негово ширење. Меѓу другите причини, бидејќи ќе се постигне, тоа ќе привлече поголем број на корисници или клиенти.

Тоа ви овозможува да се натпреварувате на еднаква основа со останатите конкуренти и на овој начин со поголеми гаранции за успех во вашето проширување како деловна линија.

Од економска гледна точка, нема сомнение дека враќањето на инвестицијата е побрзо отколку преку другите развојни системи. Но, сè додека кампањите со овие карактеристики се навистина оптимизирани од самиот почеток и што на крајот на денот е вклучено во овие посебни случаи.

И, конечно, тоа е одлична можност конечно да донесете високо сегментиран сообраќај на веб-страницата на нашата продавница или дигитална трговија.

Спроведете профитабилни активности

Во секој случај, во овој момент не можеме да заборавиме дека овие видови стратегии за кои зборуваме вклучуваат активности како што се пребарување клучни зборови, создавање реклами и управување со понуди. Ова е она што се однесува на дигиталните дејства, како и на сите познати како со ППЦ (плати за клик) и ЦПЦ (цена за клик).

Бидејќи во рамките на видовите на СЕМ кампањи за е-трговија тие прилагодуваат што е монетизација на веб-страницата на вашата компанија, продавница или трговија преку Интернет. До степен до кој може да стане извор на приход за вашата професионална активност. Иако е точно дека не е под значителни суми пари. Ако не, напротив, да покриеме некои други трошоци во електронската трговија. Во секој случај, може да стане профитабилна поддршка ако знаете како правилно да го применувате од сега.

Со оглед на клучниот збор

Од оваа специфична стратегија во современиот маркетинг може да се каже без страв дека не е во право дека како резултат на сето погоре, тие можат да одат конфигурирање на клучни зборови тоа ќе биде успешно во СЕМ стратегијата. Изборот на овие термини ќе одреди кога ќе бидат прикажани рекламите, затоа не треба да заштедувате време да ги изберете или да воспоставите совпаѓања што ќе се применуваат на нив.

Од друга страна, веб-страница тоа ќе биде дестинација на корисниците кои кликнуваат на рекламите, затоа заслужува и претходна анализа. Доколку рекламите во нашата СЕМ кампања ги носат корисниците на веб-страница што не пренесува сигурност, нема соодветна брзина на вчитување или нема моќен текст што ја охрабрува конверзијата, оваа стратегија за маркетинг на пребарувачите.

Дознајте како да ја оптимизирате вашата кампања во AdWords

Иако најголемите оптимизации треба да се направат кога е достапна репрезентативна количина на податоци, постојат и други активности што можат да се прават на дневна основа.

На пример, во СЕМ кампањите во раната фаза, се препорачува да се следат поимите за пребарување што ги активирале рекламите. И покрај фактот дека претходното истражување на клучни зборови ни даде многу индиции за развој на список на негативни зборови, секогаш се можело да се провлече. Проверка на ова и негирање на условите што не интересираат нема да го потрошиме буџетот на кликови што не се релевантни за компанијата што ја спроведува кампањата СЕМ.

Овој многу посебен систем ќе ви помогне да постигнете некои од вашите најрелевантни цели. Меѓу оние што се издвојуваат следново што ви го посочуваме подолу:

Willе ви помогне да ја познавате конкуренцијата од овој момент и тие се ограничувања од секаков вид.

Продажба: Ако вашата цел е да ја водите продажбата преку Интернет, во апликацијата, по телефон или во продавница.

Можности за продажба: Идеална цел да ги охрабриме клиентите да преземат активности за да генерираат водство и други конверзии.

Сообраќај на веб-страница: Оваа цел е онаа што треба да ја означите ако имате за цел да ги натерате вистинските корисници да ја посетат вашата веб-страница.

Како што можеби видовте, тоа ќе ви даде одлична можност да започнете многу ефикасна кампања што ќе ви помогне да добиете повеќе преземања на вашата апликација и да ги натерате корисниците да комуницираат повеќе со неа, ова е точната цел.

Онаму каде што отсега мора да земете предвид дека секој бизнис е единствен, затоа бара стратегија за СЕМ кампања прилагодена на оваа карактеристика. Затоа што нема магична формула за сите нив, како што може да помислите во одреден момент од вашиот професионален живот. Од друга страна, не заборавајте дека тоа ќе ве натера да достигнете голем број корисници и да ја зголемите озлогласеноста на вашиот производ или услуга.

Кампања за маркетинг

Овој тип на кампања ви овозможува да прикажувате реклами на корисници кои претходно биле на вашата веб-страница воопшто или во одреден дел. Но, од покомерцијален пристап отколку што произлегува од самиот маркетинг. Тоа е секако еден од најновите трендови што може да се најде во моментот во дигиталниот или онлајн секторот. Бидејќи нуди механизми за проширување на опсегот за да добиете нови клиенти или корисници за вашата организација.

Од друга страна, не може да се заборави малку подобро да се разбере оваа класа на кампањи во модерниот маркетинг дека рекламирањето е многу погодно за оние рекламни кои сакаат да ја зголемат својата продажба со повторно влијание врз нивните потенцијални клиенти кога пребаруваат други веб-страници или кога користете одредени апликации од најновите технологии. Затоа, неговата ефективност може да биде поголема уште од нејзиното започнување, иако не без одредени потешкотии.

Друг аспект што мора да се процени со спроведувањето на оваа единствена стратегија е дека на крајот, самите корисници завршуваат наши клиенти. Да се ​​биде, од друга страна, една од нашите најнепосредни цели од овој момент. На крајот на краиштата, многу од нашите активности се насочени до овие нивоа во преземената акција.

Извршете видео кампањи

Целта на видео кампањата е да се промовира и да се даде видливост на вашата видео реклама, не само на платформата YouTube, туку и на Google Display Network и други што не се толку познати за многу корисници. Од оваа перспектива, нема сомнение дека нејзината примена на крајот ќе го зголеми претпочитањето на корисниците за нашите производи, написи или услуги. Така што на овој начин нашата трговска марка е исто така попозната и на одреден начин е брендирање

Можете дури и да побарате помалку конвенционални системи за нивните резултати. Како на пример, видовите реклами заинтересираната страна ќе може да одлучи дали ќе ги види или не, и затоа, огласувачот ќе плати само во случај на кликнување. Што претставува опција за веб-страниците на онлајн продавниците или бизнисите да ги задоволат нивните потреби за да привлечат поголем број клиенти или корисници.

Во оваа смисла, важноста на она што претставува правење видео кампањи е далеку поголема од она што се нарекува традиционален бизнис. До тој степен што на крајот овој вид реклама има формат за репродукција што може да биде супериорен во однос на останатите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.