5 аналитички алатки за е-трговија

аналитички алатки за трговија

Следно сакаме да споделиме со вас 5 аналитички алатки за е-трговија кои се од суштинско значење за анализа на електронската трговија на компанијата со цел да се добијат најдобри резултати.

1. КИССметрика

Ако барате комплетно решение за анализа за електронска трговија, тогаш оваа алатка е несомнено една од вашите најдобри алтернативи. Компанијата нуди моќна алатка за анализа на е-трговија што и овозможува на компанијата да го зголеми ангажманот на клиентите, како и стапките на задржување. Благодарение на деталните извештаи, може да се донесат подобри одлуки не само во однос на дизајнот, туку и во однос на маркетингот на бизнисот преку Интернет.

2.RetentionGrid

Исто така е уште еден одличен аналитичка алатка за трговија што во овој случај се издвојува по обезбедување лесно разбирливи информации преку шарени графики, како и нудење предлози за тоа како да се стигнат до различните сегменти. Со оваа алатка можете да дознаете кој тип на маркетинг работи најдобро и кампањата што нуди најдобри резултати.

3. Google Analytics

Несомнено е една од најдобрите алатки за анализа на е-трговија што нуди детални информации во врска со потеклото на посетителите, нивните интереси, нивните навики на прелистување и најдоброто нешто е што тие можат лесно да се интегрираат со повеќе платформи за е-трговија.

4. Кликни

Една од најголемите предности на оваа алатка за е-трговија е тоа што е многу лесна за употреба, дури и ако немате претходно искуство. Не само тоа, во прилог на Карактеристики поврзани со е-трговија, оваа алатка обезбедува информации во реално време на сопствениците на онлајн продавници.

5.Adobe Marketing Cloud

Да се ​​заврши ова е алатка за е-трговија што исто така обезбедува анализа и детални информации со намера да ги знаеме и подобруваме перформансите на бизнисите преку Интернет. Често се користи од големите продавници за е-трговија, иако во овој случај е потребно специфично знаење за да се извлече максимум од него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.