4 типа на СЕМ кампањи за е-трговија

Можеби ако имате дигитален бизнис, чувствувате потреба да извршите некои СЕМ кампањи што се овозможени во секторот. Но, пред сè, треба да знаете дека терминот SEM се однесува на кратенката за маркетинг на пребарувачи и дека тоа е кога зборуваме за платени рекламни кампањи за пребарувачи. Тоа е прилично честа стратегија во мрежните деловни активности и од каде што можете да добиете економски бенефит.

Бидејќи кампањите за СЕМ на крајот на денот ќе ни помогнат оптимизирајте ја видливоста и секако да се зголеми пристапноста до веб-страниците и страниците заради дејствијата што се случуваат од пребарувачите. Ова е нешто што, од друга страна, е дел од вашите цели при преземање на професионална активност со овие карактеристики. Не е изненадувачки, од сега треба да запомните дека преку овие спонзорирани реклами на тие пребарувачи (Google AdWords, Bing Ads или Yahoo! Search Marketing) ќе бидете во подобра позиција да управувате со квалитетен сообраќај кон вашата веб-страница.

Од друга страна, не заборавајте дека тој ќе спроведува СЕМ кампањи за е-трговија од сега може да ви донесе многу придобивки. На пример, дека може да се натпреварува во подобри услови против конкурентските компании. Како што ќе генерирате за многу краток временски период а подобро враќање на инвестицијата. Преку различни СЕМ кампањи за е-трговија што ќе ве изложиме подолу за да можете да ги применувате без прекумерни компликации во наредните месеци.

СЕМ кампањи: добивање поголем сообраќај од Google

Секако, Google е еден од најмоќните мотори за пребарување во секторот во моментот и како таков треба да го искористите тоа во вашиот деловен профит. Од овој рационален пристап, можете да ја изберете најдобрата кампања што одговара на вашите вистински потреби во вашата професионална активност. Од каде што сте во позиција да ги исполните следниве цели.

 • Можности за продажба: преку дејствијата што се случуваат во овие операции од реализацијата во рекламните медиуми.
 • Сообраќај на веб-страница: Тоа е уште една од целите што треба да си ги поставите од овој момент преку нешто едноставно по изглед, како и да ги натерате вистинските корисници да ја посетат вашата веб-страница.

И од друга страна, ќе ги имате потребните ресурси за да се цени вашата трговска марка, како и на производите или написите што ги комерцијализирате. Впрочем, тоа е многу посебна стратегија која има за цел да им овозможи на корисниците да ги откријат вашите производи или услуги на поубедлив начин отколку порано.

Подгответе го вашето лансирање

Овие стратегии за маркетинг, од друга страна, ќе ви овозможат да бидете во најдобра диспозиција за подготовка на кампања. онлајн не бара многу време и, покрај тоа, дозволува промени во минута, според потребите на рекламната компанија. Со поволни опипливи придобивки како оние што сега ќе ги наведеме за вас:

 • Генерира добар обем на посетители од самиот почеток и што е уште поважно, сегментиран сообраќај.
 • Можете да добиете повеќе посети и што во овие случаи може да биде уште попрофитабилно, со повисок квалитет.
 • Крајниот ефект е дека продажбата на вашите производи, услуги или предмети ќе се зголеми од тој момент и без премногу напор од ваша страна.

Се разбира, исто така можете да пристапите до барањето на сите параметри. Така што на овој начин, можете да ги оптимизирате сите активности и со подобра контрола врз нив.

Користете повеќе групи реклами

Тоа е уште еден од системите кои ретко успеваат да ги постигнат своите цели во вашата онлајн продавница или деловно работење. Тоа е затоа што колку повеќе групи реклами создаваме, толку поефикасни ќе бидат нашите кампањи, бидејќи тие ќе бидат подобро сегментирани. Во оваа смисла, многу е важно да ги креирате и дефинирате според групи, бидејќи ќе има некои кои работат подобро од другите и токму тие треба да ги направите од сега профитабилни.

Еден од триковите што можете да го користите е да одите по оние што привлекуваат најголем број кликови. Преку контролните панели тие можат да се контролираат полесно отколку порано. Додека од друга страна, секогаш е многу корисно што можете да сметате на неколку редови за да ги вклучите насловот, текстот и врската (URL) на рекламата. Тоа е решение што може да ви помогне да ги подобрите целите што сте ги поставиле за вашата е-трговија.

Кампањи за маркетинг

Тоа е многу специјална стратегија што може да ги даде првите плодови во почетните мрежни бизниси или кои барем не се развиени како што очекувавте од нив. Не залудно, ако овој вид кампања се карактеризира со нешто, тоа е затоа што тие ви дозволуваат да прикажувате реклами на корисници кои претходно биле воопшто на вашата веб-страница или во одреден дел. Но, со разликата што мора да ја земете во предвид од сега па натаму и тоа е дека овие дејства не се извршени како што сакавме.

На некој начин, тоа е втора шанса што ви ја даваат да промовирате ваков вид конкретна акција. Тоа е систем кој е многу погоден за сите видови рекламни кои сакаат да ја зголемат својата продажба и кои се насочени кон најдобрите потенцијални клиенти кои користат многу специфични технолошки уреди за извршување на своите задачи. Два формати на кампања може да се разликуваат:

Прикажи рекламирање.
Пребарување рекламирање

Шопинг кампањи

Во овој случај, тие се насочени кон компании кои имаат онлајн продавница или деловна активност и сакаат да извршат шопинг кампања за да се појават во најспецифичните машини за пребарување во рамките на секторот. За ова, не е потребно под никакви околности да вклучите список на клучни зборови во програмираната кампања, како што е случај со други стратегии со слични карактеристики во нивните пристапи.

Во кој било од случаите, оваа класа комерцијални кампањи се разликуваат пред се затоа што се користат за зголемување на продажбата во продавница или продавница на Интернет. Како и да привлече нови корисници кои од тој момент можат да станат потенцијални клиенти. Конечно, тоа е деловна можност што е отворена за одговорните за овие деловни линии.

Додека главната цел на видео кампањите е да се зголеми претпочитањето на корисниците за нашите производи или услуги и со цел прогресивно промовирање на поголемо познавање на трговскиот бренд и неговото соодветно брендирање. Таму е препорачливо да се создаваат разни видови на овие аудиовизуелни производи за да се олесни контактот со клиенти и корисници. На крајот од денот, една од најрелевантните цели во електронската трговија, како што беше докажано во последниве години со бројките презентирани од секторот во моментот. Бидејќи можете да ја подобрите ефективноста на вашиот бизнис преку Интернет од разни видови пристапи во светот на дигиталниот маркетинг.

Иако по пат на резиме, од суштинско значење ќе биде од овие моменти претходно да ги дефинирате целите на вашата кампања. Не залудно, во зависност од нив, ќе зависи успехот или не на резултатите од овие активности. Со разлики што мора да ги земете предвид отсега, како што е логично да се разбере.

Прометот расте во Шпанија за 250%

Електронската трговија во Шпанија за кратко време стана еден од најпросперитетните сектори на деловното ткиво поради неговиот незапирлив раст на бројот на продажби. Во оваа смисла, Националната комисија за пазари и конкуренција (ЦНМЦ) пресметува дека прометот во електронската трговија во нашата земја преминал од 2.823 милиони евра на 10.116 милиони. Што во пракса значи раст на ништо повеќе и ништо помалку од нешто над 250% за вкупно пет години.

Но, она што е поважно во овој момент, не само што расте во однос на неговиот промет, туку напротив, во нашата земја растат и купувачите преку Интернет. Во текот на изминатата финансиска година, овој параметар достигна бројка близу 19 милиони Шпанци. Покажувајќи дека ги купиле своите производи преку Интернет, што значи уште 18% аванс во однос на бројките од претходната година. Но, многу релевантни податоци што го потврдуваат растот на електронската трговија во овој период е дека се надминати просечните набавки на стариот континент, од 12% на 11%.

Гореспоменатиот извештај покажува дека растот на продажбата преку Интернет кај нас е вообичаен практично во сите категории. Иако има некои каде што трендот е порелевантен, како на пример во следните деловни сектори: мода (50%), убавина и лична нега (41%) и технологија и електроника (39), како најважни во моментот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.