што е хаштаг

симбол на хаштаг

Ако многу ги користите социјалните мрежи за вашиот бизнис, ќе знаете дека, една од првите работи што треба да ги содржат вашите објави се хаштаговите. Но, дали некогаш сте се запрашале што е хаштаг?

Овие излегоа пред неколку години, а многумина ги применија во нивната стратегија за социјалните мрежи бидејќи „беше ново, модерно итн“. Но, ако навистина сте способни да ги совладате, ќе постигнете многу повеќе. Зошто не го погледнете овој водич што го подготвивме за вас?

што е хаштаг

симбол во песокот

Би можеле да започнеме со тоа што ќе ви кажеме дека хаштагот е клучен збор што се вметнува во објавите на социјалните мрежи. така што оваа публикација се појавува во голем репертоар на поврзани објави.

Всушност, во речникот на Оксфорд постои дефиниција која вели:

„збор или фраза пред хаш симбол (#), што се користи во социјалните мрежи и апликации, особено Твитер, да идентификува пораки на одредена тема".

За да ви биде полесно. Замислете дека имате бизнис со недвижнини. Објавивте текст каде што ставивте хаштаг на „дома“. На овој начин, тој збор не се појавува во „нормален“ текст туку во сина боја и автоматски се конвертира, само со ставање на хаш симболот, во хиперврска.

Каде ве води? На дел од истите социјални мрежи во кој се собрани сите објави кои го користеле тој клучен збор. Ова имплицира дека ќе се натпреварувате со објави од луѓе, компании и различни сектори, со кои ќе скокнете од видливоста само на вашата страница или профил на онаа на целата социјална мрежа.

Без разлика дали е важно или не Тоа ќе зависи од употребата на социјалните мрежи што ги правите. И тоа е дека е вообичаено тие да се користат без понатамошно одложување, но повеќе да ја оштетат стратегијата. На пример, замислете го тој недвижен имот. А, за поголема видливост, користете друг хаштаг, кучешкиот (поради фактот што изнајмува куќи што дозволуваат домашни миленици). Во принцип, на тој клучен збор не му е гајле дали тоа што го правите е да честитате некој ден, или да ставите куќа на продажба (ако ја купите вие ​​одлучувате кој ќе влезе). Затоа, појавувањето во компилација од тој збор може да биде контрапродуктивно бидејќи нема да ви послужи.

Кога да користите хаштагови

што е хаштаг

Сега кога знаете што е хаштаг, време е да навлезете малку подлабоко и, пред сè, да знаете кога да го користите.

Хаштаговите се користат во речиси сите социјални мрежи. поради огромниот потенцијал за видливост што го имаат. Но, тоа не значи дека секоја публикација што ја правите треба да ја носи. Има „моменти“ и моменти.

Во принцип, Кога публикацијата ги нагласува вашите производи и/или услуги, треба да ги вклучите. Но, ако треба да честитате некој ден, да дадете резултат од томбола или слично, можете да ги игнорирате бидејќи тие навистина нема да бидат многу влијателни пребарувања за привлекување следбеници.

Како да користите хаштагови

hashtag

Како што ќе видите кога објаснивме што е хаштаг, на овие клучни зборови (кои можат да бидат минимум еден термин и максимум колку што сакате (иако не го препорачуваме)) им претходи симболот за хаш ( #). Ова значи дека, За да си ја завршат работата, тој симбол треба да го носат пред себе. На пример: #куќа, #Езеро #недвижен имот.

Сега, не е доволно да го знаеш тоа за да знаеш како да ги користиш. Понекогаш лошите практики ја уништуваат нашата стратегија за социјалните медиуми и, поради оваа причина, подолу ќе ви ги дадеме клучевите за да знаете како да работите со нив во вашиот бизнис.

Обложувајте се на клучни зборови поврзани со објавата

Нема секогаш да го ставате истиот пост, нели? Нормално е што варирате, а тоа влијае и на хаштаговите. Заборавете секогаш да ги имате истите, подобро е да користите сопствени за секоја објава затоа што на тој начин можете да допрете повеќе луѓе и во исто време нема да ги заситите хаштаговите со вашите објави.

Помалку е повеќе

Отпрвин, кога излегоа хаштаговите, луѓето почнаа да ставаат многу (до степен да го користат лимитот од 30 на Инстаграм). Но нормално е да се стави само помеѓу 3 и 5, не повеќе.

Имајте на ум дека, ако овие функционираат како индексирачки, фактот дека сте во многу не ветува добро за да добиете подобри резултати, бидејќи Најверојатно, многумина ќе ве сметаат за „спам“ или дека немаш врска со тоа што ги интересира.

Бидете внимателни со собирање премногу зборови

Една од најчестите грешки при користење на хаштагови е да се примени на многу зборови заедно. Обично се користат еден или два збора, но понекогаш, заради „милоста“ на фразата, таа се составува така што луѓето се охрабруваат да ја следат нишката.

Проблемот е кога ќе соберете толку многу зборови, единственото нешто што го добивате со него е дека е потешко да се чита. И ако го повториш тоа неколку пати во исти постови, може да ги натера да те игнорираат или да не те прочитаат на крајот.

Пример, помислете дека сте ставиле #бидејќиоловалго. Тоа е нешто што може да има своја хиперврска. И може да се разбере, но ако ставиш #затоа што вредам и морам да се грижам за себе и да се разгалувам, работите се менуваат. Ако обрнете внимание, ќе ве чини повеќе да го прочитате и тоа е токму она што не го сакате за корисниците на вашите социјални мрежи.

Прегледајте ги хаштаговите и нивното влијание

Со ова мислиме дека кога ставаме збор со хаш, социјалната мрежа ни дава предлози и можеме да го видиме нивото на пребарување на секој збор. Обложувањето на оние со најмногу пребарувања е грешка, бидејќи ќе има премногу конкуренција; но оние со просечни пребарувања може да бидат вашата цел да се позиционирате добро.

Создадете свои хаштагови

Замислете дека вашата компанија се вика „Вариопинто“. И дека кога ќе отидеш да го ставиш хаштагот ти кажува дека нема пребарувања или дека има помалку од 10. Нормално е, не е збор што многу се користи за индексирање. Но Може да биде одлично за вас затоа што ќе го креирате тој индекс со сите ваши публикации.

И затоа што? Бидејќи Вака ги собирате сите објави што ги правите за тој клучен збор И тоа доведува до тоа, кога ќе почнат да ве бараат, тие можат да ја имаат таа листа (дури и без да стигнат до вашата страница).

Како што можете да видите, лесно е да се знае што е хаштаг, како и неговата употреба. Но, најважно е да не се верува 100% во таа стратегија за социјалните мрежи туку да се оди понатаму. Дали ви е јасно или имате прашања што можеме да ви ги решиме?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.