Што е тенка содржина и што мисли Гугл за тоа?

Таканаречената тенка содржина е поим што може да влијае повеќе отколку што мислите во маркетингот на вашите производи или услуги. Иако не директно, туку директно, како што ќе можете да проверите од сега па натаму. Се однесува во основа на сè содржина за која се смета дека е со слаб или недоволен квалитет. За пребарувачот кој е одговорен за спроведување на овој процес на дигитална анализа, како што е Google.

Пребарувачите Тие се карактеризираат со индексирање на веб-страници и со тоа можат да го измерат нивото на квалитет. На овој начин, можете да откриете и одделите највисок квалитет на дигитална содржина од недигиталната содржина. Но, тоа оди уште подалеку во нејзините стратегии бидејќи овозможува да се рефлектираат текстовите што се плагијат или се копираат од други веб-страници. Со други зборови, тенка содржина е содржина со слаб квалитет и затоа не му се припишува оптимизација (оптимизација на пребарувач).

SEO е оптимизација на машините за пребарување или оптимизација на машините за пребарување и ги има како главна цел да се даде поголема видливост на доменот на веб-страница. Со ефекти кои се скоро непосредни: ќе бидат примени повеќе посети, а во случај на онлајн продавници може да влијае на зголемување на продажбата да се забрза како резултат на оваа стратегија во дигиталниот маркетинг. До точка што може да биде совршена точка за поддршка за развој на кој било проект или бизнис на Интернет.

Тенка содржина: нејзините најдиректни ефекти

Мислењето што Google го има за овие содржини на веб-страниците сигурно не е најповолно од сите. Но, напротив, ги казнува поради нивната слаба употребливост во сите нежности. Така што на овој начин се генерираат низа активности врз сопствениците на овие домени и кои се материјализираат преку различни стратегии кои влијаат на комерцијалниот маркетинг.

 • Вашата видливост се намалува и до степен да им се даде улога од многу мала важност во дигиталниот пејзаж, без оглед на нивниот сектор.
 • Има многу забележително намалување на бројот на посети кои се добиваат на мрежата за мало активно присуство во пребарувачите.
 • Како последица на претходната карактеристика, продажбата постепено се намалува и може да се постигне крајната точка дека одржливоста на моделот е ставена во криза.
 • Нивното влијание исто така ќе биде помалку ефикасно бидејќи многу малку корисници ќе го земат предвид нивото на пенетрација во доменот. Нема да има друго решение за да се поправи овој сериозен проблем освен подобрете ја содржината на овие страници за да напредувате.

Помалку посети, клиенти и ниво на пенетрација кај корисниците

Ова е уште поизразено во домените поврзани со е-трговија или виртуелни продавници. Не е изненадувачки, што има помалку видливост значи дека посетата на клиенти или корисници е многу поограничена од тој момент. Така што оваа акција подоцна се поткрепува со побавно темпо на активност при продажба или маркетинг на производи или услуги понудени на пошироката јавност.

Додека од друга страна, самите корисници се тие, несвесни за постапките на Гугл, потврдуваат на самото место слабиот квалитет на дигиталните платформи кои го покажуваат овој тренд. Каде, Честопати има сè поголемо отфрлање на пораките што ги лансираат овие портали. Да се ​​бараат други со слични карактеристики, но кои барем даваат повисок квалитет, како во содржината, така и во дизајнот на самата веб-страница.

Друг аспект што мора да се процени отсега се оние што се однесуваат на неуспехот на моделот да се извезува преку Интернет.. Доколку не понудите квалитетна содржина, таа не може да привлече поголем број посети. Ова е нешто во што не можете да се сомневате во маркетинг операциите. До тој степен што и самите ќе видите како ги губите рангирањата на пребарувачите. Без потреба некој да известува или известува.

Различни видови на тенка содржина

Сепак, овие бројки не се монолитни. Но, напротив, таа е изложена на неколку групи кои треба лесно да ги идентификувате. Дали сакате да знаете кои се најрелевантни и кои ги одредува Google?

 1. Дупликат содржини: тие се најмногу казнети од Google и може да значат крај на вашата деловна активност или дигитална продавница.
 2. Автоматска содржина: многу е вообичаено да се направи тоа бидејќи се заснова на употреба на зборови без компресија или низок квалитет што предизвикуваат пребарувачот да го открие тоа многу брзо.
 3. Друга од групите што се основани е онаа на веб-страниците што се создадени или дизајнирани да издвојат лажат во вашето дигитално позиционирање. Во секој случај, нема да можете да го измамите трагачот бидејќи за многу краток временски период тој ќе ја идентификува оваа вештачка ситуација. И, се разбира, исто така, ќе биде казнет.

Веќе имате на маса некои од моделите што се сметаат за тенка содржина и кои треба да ги избегнувате по секоја цена ако не сакате да го загрозите вашиот професионален проект на Интернет. Надвор од друга низа технички размислувања што ќе бидат предмет на поинаков третман од информативна гледна точка.

Тие се сценарија кои секогаш ќе му наштетат на вашата деловна активност и кои многу ретко се материјализираат како последица на фактори кои не се поврзани со вашите сопствени постапки. Ако има дупликати содржини, на пример, единствената одговорна личност ќе бидеш самиот ти како раководител на проектот. Или, доколку не успееме во тоа, лицето кое е одговорно за правење и одржување на содржината. Не можете да обвинувате трети страни, а уште помалку пристапот кон кој е насочен. Нема да има друго решение, освен да се смени стратегијата во насоката на дејствување на дигиталниот домен.

Практичен пример на тенка содржина

Relevantе биде многу релевантно што знаете како Google и другите пребарувања ја препознаваат оваа потценета содржина. На пример, ако во нашиот блог има многу малку зборови и тој е полн со фрази без никакво значење, не се сомневајте на кој било начин дека тоа ќе биде еден од примероците што Гугл ќе ги препознае како тенка содржина.

Но, овој процес оди уште подалеку, бидејќи самите корисници или клиенти ќе потврдат дека овие содржини не придонесуваат ништо и затоа нивната корисност е минимална или ништовна. Практично ќе го има истиот ефект како оној генериран од самите пребарувачи. Seeе видите како за неколку дена следењето ќе се намали. До достигнување на гранична ситуација кога нивото на пенетрација на содржината ќе биде непостоечко. Вие дури и нема да треба да бидете казнети од постапките на Google или други автоматски мотори за пребарување. Напротив, напротив, ќе бидете казнети од вашите сопствени следбеници кои на крајот ќе престанат да бидат.

Последици врз деловните линии на Интернет

Сега мора да знаеме какви се последиците врз виртуелните продавници. Па, постои ризик повеќе од гледач на страдање а висока стапка на отскокнување како последица на непонудување на привлечна и квалитетна содржина на примателите. Ова во пракса значи дека пребарувањата на корисниците честопати се пренасочуваат кон други дигитални платформи. Со загубата што може да ги создаде овие несакани ефекти.

Ако погледнете многу внимателно, кога барате клучен збор во Google или друг пребарувач, резултатот е список на домени кои се многу добро поставени. Зошто? Па, едноставно затоа што тие не се сметаат за тенка содржина. Тоа е, тие се високо квалитетна содржина што се карактеризира со следниве придонеси што ве изложуваме подолу:

 • Текстовите, информациите или кој било друг вид содржина имаат заеднички именител во сите нив. Тоа не е никој друг, туку неговиот одличен квалитет и тие генерално се совпаѓаат со најдобрите продавници и онлајн медиуми.
 • Јазикот што се користи е навистина разбирлив за секого и секако со некои многу добро изработени фрази кои брзо се прифаќаат од предметниот пребарувач.
 • Тоа е содржини кои се оригинални и никогаш немало никакво имитирање или дуплирање во нив. Тие се референца за сегмент на клиенти и корисници кои сакаат да бараат таков вид на информации.
 • Затоа, нема поврат на другите веб-страници во вашиот сопствен сектор и колкава штета може да им нанесе на вашите комерцијални или професионални интереси. Покрај тоа, ќе бидете наградени со одлично позиционирање. Во повеќето случаи од оптимизација (оптимизација на пребарувач).

За што служи тенка содржина?

За време, за да бидете на време да ја поправите стратегијата за дигитален маркетинг. Лошата содржина може да се претвори во многу помоќен и поинтересен фактор. Но, за ова мора да имате мотивација да го спроведете. Во тоа време, најдобриот начин да ја постигнете оваа многу посакувана цел е да им дадете на вашата содржина потранспарентен формат што навистина ги интересира корисниците. Како што видовте, нема да ви треба премногу напор за да дојдете до овие приоди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.