Што е Твитер

Лого за да знаете што е Твитер

Твитер е една од најстарите социјални мрежи. Се роди речиси во исто време со Фејсбук и се прилагодува на промените кои самите корисници ги побарале. Но, што е Твитер? Како да го искористите во ваша корист за вашата е-трговија?

Ако сте на Твитер, но гледате дека ништо што правите не функционира, можеби она што го подготвивме за вас ќе даде пресврт на вашата стратегија и ќе почне да биде успешна. Оди за тоа?

Што е Твитер

Писма и логоа

Да почнеме со разбирање на тој Твитер е социјална мрежа која ја користат повеќе од 400 милиони луѓе ширум светот. Кога беше создаден од Џек Дорси, Ноа Глас, Биз Стоун и Еван Вилијамс, во 2006 година, се надеваше дека ќе биде активна, модерна и фокусирана на непосредност мрежа. Всушност, за само неколку години се појавија повеќе од 100 милиони корисници, овие со повеќе од 340 милиони твитови дневно.

Во моментов, Социјалната мрежа му припаѓа на милијардерот Илон Маск кој го купил откако се повлекол од понудата што им ја понудил на нејзините креатори. Ова значеше ненадејна промена во начинот на управување со социјалната мрежа, до масовни отпуштања и оставки.

Оваа социјална мрежа нема јасна целна публика туку ја користат тинејџери, компании, стари лица итн. Но, има цел за тоа, а тоа е дека во основа се користи за споделување мислења, мемиња или како извор на информации. Всушност, во некои случаи Твитер даваше порции пред другите медиуми.

Пораките кои се пишуваат и објавуваат на Твитер се кратки, не повеќе од 280 знаци (иако секогаш постои начин да се заобиколи тоа ограничување), иако може да се објавуваат илјадници дневно (ограничувањето е 2400 дневно).

Како да креирате сметка на Твитер

Твитер логоа

Сега кога знаете што е Твитер, можеби сте еден од ретките кои немаат профил на социјалната мрежа. Или сакате да го создадете за вашиот бизнис. Навистина е лесно да се направи, како и бесплатно.

Единственото нешто што треба да го направите е да отидете на официјалната страница на Твитер и да кликнете на копчето „регистрирај се“.. Таму мора да го наведете вашето име, е-пошта и датум на раѓање. Тоа ќе испрати шифра за потврда на вашата е-пошта и, со нејзино ставање на веб, ќе ја овозможи регистрацијата и онаа што можете да ја ставите лозинката.

Откако ова ќе се направи, останува само да се фатите за работа во поставките на вашата сметка. На пример, за промена на корисничкото име, како и за додавање на вашата фотографија на профилот, фотографија на банер, текст за презентација итн.

Совети за користење на Твитер за вашата е-трговија

Што е Твитер

Знаеме дека разбирањето што е Твитер, како функционира и што можете да направите со него можеби нема да биде доволно за да работи правилно за вашата е-трговија.

Затоа, подолу ќе ви ги дадеме клучевите за да можете да ги искористите во ваша корист, а не обратно.

Користете хаштагови

Во претходната статија веќе ви кажавме што се хаштагови и ви дадовме неколку совети за нив.

Во овој случај, и фокусирајќи се на Твитер, ќе ви кажеме дека треба да ги искористите, но не во голема мера но само во најмногу два. Причината е што нема да ви помогне да користите многу бидејќи луѓето во овој тип на објави поминуваат само неколку секунди и нема да кликнат на секој од хаштаговите што ги ставате.

Нуди услуги на клиентите од мрежата

Како што ви кажавме, Твитер се смета за непосредна социјална мрежа и затоа можете да ги натерате клиентите да го користат за да стапат во контакт со вас брзо и ефикасно.

ако го користите вака тие ќе знаат дека можат да комуницираат со вас речиси лице в лице преку оваа мрежа. И можете да побарате дозвола да направите слики од екранот и да ги користите за да покажете дека сте внимателни и дека ги решавате сомнежите на клиентите.

Промовира

Откако добро ќе разберете како функционира Твитер и ќе имате постојано присуство на него, Следниот чекор за вашата е-трговија е да ја промовирате. Знаеме дека ова е сè потешко, бидејќи инвестицијата што ја правите враќа помалку резултати како што минува времето (заситен сектор, лошо управување итн.) и покрај тоа, тој е профитабилен како еден од начините за привлекување корисници, Можеби не за социјалните мрежи, туку за тие да ја посетат вашата веб-страница.

Истражете ја конкуренцијата

Сè додека имаат профил на Твитер и го користат активно. Ќе можете да видите каков е тонот што го користат, што објавуваат, подароци итн. и тоа ќе ви помогне, не за да ги копирате, туку да знаете што може да работи, а што не во вашиот сектор.

Се разбира, како што ви кажуваме, не е за вас да го копирате, туку вие да го подобрите и да го направите поразличен од вашата конкуренција.

Дајте му „личност“

Направете профил на вашата е-трговија и објавувајте како да сте ова? Нема да биде. Пред ова се користеше, но сега компании, онлајн продавници, брендови итн. Мора да се „хуманизираат“. И тоа значи Сметките на социјалните мрежи треба да се идентификуваат со „личност“.

На пример, ако вашата е-трговија е наменета за чаеви, можеби личноста што ја води е сопственик на продавницата. Или синот на сопственикот. Важно е дека тоа е лице кое ја претставува компанијата затоа што така се создава подобра врска со следбениците. На пример, дека го знаат името на личноста, дека знаат со кого можат да разговараат итн.

И тоа не значи дека тие мора да бидат „вистински“ луѓе, туку дека тоа е начин да се постигне поголема поврзаност.

Промовирајте го она што го продавате

Ако имате онлајн продавница, можно е да продавате производи, и Твитер може да биде добар избор за да служи како витрина. Секако, веќе не е доволно да се каже „купи го мојот производ“, туку треба уште малку да поработиш на тоа за да постигнеш резултати.

Ама да, на Твитер можеш и да продаваш и Тоа ве тера да имате повеќе продажни канали преку социјалните мрежи (ако можете да управувате со сите, се разбира).

Како што можете да видите, што е Твитер и што можете да постигнете со него оди рака под рака со вашата стратегија за социјалните медиуми. Иако е социјална мрежа која објавува милиони пораки дневно, а тие се разводнуваат многу брзо, сепак е начин да се поврзете со вашата публика. Само погрижете се да управувате со него независно од останатите мрежи (не повторувајте содржина). Дали имате сомнежи? Прашајте нè без проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.