Што е берење и пакување

Што е берење и пакување

Ако поседувате е-трговија или физичка продавница, можеби знаете што е берење и пакување. Сепак, многу пати овие термини не се познати, па дури и се збунети или се мисли дека се исти. кога навистина не е.

Ако сакате да знаете што се тие и колку се важни за бизнисот, тогаш сте на вистинското место бидејќи ќе се обидеме да ви објасниме што е можно полесно.

Што е берење и пакување

Што е

Изгледа како сложен поим. Но всушност берењето е едно, а пакувањето друго. Како што ќе потврдивте, тоа се зборови кои ни доаѓаат од англиски и кои ги прифативме во истата терминологија, иако во реалноста тие имаат свое значење на шпански.

За почеток, ајде да одиме со Бране. Овој збор на шпански значи „нарачај подигнување“. Поврзано е со управување со сите производи што треба да се транспортираат заедно.

Ќе дадеме пример. Замислете да отидете во месарница и да побарате половина килограм месо, 2 пилиња, парче сланина и 4 рифови. Најбезбедно е месарот да биде подготвен да ги земе сите оние производи што ќе ги земе истото лице и ќе организира нивно транспортирање во иста торба.

Сега замислете го истото во онлајн продавница. Најбезбедно е земете кутија и ставете сè што сте побарале за да ја добиете заедно.

Па, тоа е берење, управување со нарачки, каде што се собираат и групираат сите производи кои се дел од таа нарачка што е направена затоа што ќе се испраќаат заедно.

Веќе имаме берење. Значи, што е пакување? На шпански значи пакување и има врска процесот на подготовка на производите за испорака. Ајде да одиме со друг пример. Замислете дека купувате 6 мини растенија во продавница за растенија. Процесот на берење би бил земете по едно од секое растение што сте го нарачале и поставете ги заедно затоа што ќе бидат испратени на истото место.

Процесот на пакување би бил задолжен да ги земеме овие мали растенија, да ги ставиме на одреден начин за да не се скршат, да не паднат или исушат и да ги стават сите во обвивка и тоа во кутија каде што е наведено името и адресата на пакувањето. ќе се појави.(кој во повеќето случаи ќе ја направи нарачката).

Разлики помеѓу берење и пакување

Разлики помеѓу берење и пакување

Иако преку примерите можевте да видите кои се разликите помеѓу берењето и пакувањето, ние ќе ги разјасниме малку повеќе.

Изборот:

 • Тоа е процес кој се прави пред пакување.
 • Тоа вклучува одење и/или движење бидејќи производите можат да бидат на повеќе локации.
 • Бара А. претходно планирање.
 • Редот не е комплет, туку избор на производи.

Пакувањето:

 • Има по берењето.
 • Не бара патување.
 • Нема потреба да се планира. Тоа е всушност процес на пакување.
 • Користете дополнителни материјали, како што се кутии, лента, етикети итн.
 • Верификацијата е направена. Не само што се избрани производите што ги нарачале, туку и по волумен и тежина за да можат да ги пакуваат.
 • Се додаваат етикета за идентификација и друга со податоците за лицето на кого е адресиран пакетот.

Видови на берење и пакување

Видови на берење и пакување

Веќе го имате многу појасно. Но и покрај тоа, сигурно во главата сте размислувале како се врши берењето и пакувањето. Кога компанијата е мала и едвај има нарачки, ова тоа се прави рачно и од едно лице кој е тој што го прави и берењето и пакувањето.

Меѓутоа, кога ќе почнат да доаѓаат многу нарачки, тоа е можно дека има лице задолжено за собирање на производите на нарачки и уште еден кој е задолжен за склопување на пакувањата.

Во рамките на берењето и пакувањето, постојат неколку начини да се изврши. Овие се:

 • Рачно бирање: кога тоа е физички направено од едно или повеќе лица.
 • Автоматско: кога тоа е направено со помош на роботи кои се одговорни за собирање на производите. Пример може да бидат автоматизираните аптеки, каде што кога читателот го чита рецептот, се активира механизам за издавање на кутијата со апчиња. Така, фармацевтот треба само да ги собере кутиите што паднале во кутија, да ги стави во кеса и да му наплати на купувачот.
 • Мешано: Како што покажува неговото име, тоа ќе биде оној што комбинира дел од машината (автоматска) и дел мануелна (човечка).

Во случај на пакување, наоѓаме:

 • Основно. Каде што пакувањето е во контакт со производот. Пример може да биде дека сте нарачале пакет бонбони, а тие само го ставиле во кутија и го испратиле.
 • Средно. Кога пакувањето има неколку идентични производи. Пример би бил тоа што наместо пакет со добрите сте нарачале 10.
 • терцијарно. Во овој случај, тие се специјална амбалажа која настојува да ги зачува производите. На пример, кога ќе нарачате килограм ракчиња од онлајн продавач на риби.

Како да постигнете брзо и ефикасно берење и пакување

Ако се чувствувате рефлектирано во оваа работа, можеби ќе бидете одговорни за еден процес или за двата. Но, како можете да бидете побрзи во тоа? Ви даваме неколку совети.

 • Обидете се да имате сè на едно место. На овој начин, кога треба да ги соберете производите нема да морате да се движите и ќе заштедите многу време. Очигледно, тоа не може секогаш да се постигне, но со текот на времето ќе видите што најмногу бараат и на тој начин ќе можете да знаете како да управувате со вашиот магацин или магацини.
 • Формирајте синџир на работа. На овој начин, ако му обезбедите двајца работници, додека едниот го собира другиот, можете да ја креирате амбалажата и да ги внесувате нарачките, што ќе оди побрзо.
 • Секогаш имајте го она што ви треба при рака. Ова е особено во однос на пакувањето бидејќи тоа е она кое бара кутии, пликови, хартија, обвивка со меурчиња...
 • Секогаш следете ги залихите. За да не останете без производи кои можеби се дел од нарачките и не можете да ги задоволите 100%.

Дали сега ти е јасно што е тоа берење и пакување?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.