Користење на видеа за зајакнување на вашата е-трговија

Видеото е формат што го генерира поголема доверба кај клиентите или корисници и има околу 40% повеќе конверзии благодарение на нив според извештаите. Во зависност од секторот во кој работите, ќе биде полесно и поудобно да креирате мали илустративни видеа за производите. Ако, од која било причина, не можете да вклучите видеа од секој производ, препорачуваме да го вклучите непарното видео на вашата веб-страница, со цел да го зајакнете имиџот на вашата марка и довербата на клиентите.

И со зголемениот број на конкуренти во е-трговијата, влегувањето во видео сега не може да биде лоша идеја. Според студијата на Брајткоув, 46% од потрошувачите откриле дека купиле некој предмет гледајќи видео.

Барате идеи за да користите видео за да го зголемите бизнисот со е-трговија? Во оваа статија, ќе споделам 11 креативни начини за компании за е-трговија да ги пласираат своите производи со видеа. Ајде да почнеме.

Одблизу на производот

Еден од најлесните начини да ја зголемите продажбата е да користите видео за демонстрација на производи или појасно да ги прикажувате производите. Видеата што прикажуваат производи од повеќе агли и одблизу, може да им дадат на луѓето подобро разбирање за тоа што купуваат, што може да ги зголеми конверзиите во продажбата.

Според истражувањето спроведено од Визоул, 80% од луѓето рекле дека видеата со производи им даваат поголема самодоверба кога купуваат производ преку Интернет. Видеото им дава на клиентите подобро разбирање за тоа како изгледа прстенот, покажувајќи го од различни агли и обезбедувајќи поглед одблизу. Искрите исто така додаваат на согледуваната убавина на предметот и веројатно ги зголемуваат шансите некој да ја купи.

Покажете како се користи производот

Некои производи се иновативни и покажувајќи им на луѓето како да ги користат, може да им помогне на луѓето да ја разберат вредноста на производот.

Ова видео започнува со прикажување како изгледа предметот во оригиналното пакување и што е вклучено. Потоа, тој му покажува на гледачот колку е брзо и лесно да се состави, како да се готви во него и како да се препакува кога ќе завршиш. Видеото понатаму покажува дека производот е лесен за чистење и пренослив.

Тешко е да се прикажат овие карактеристики само со статични слики и текст. Но, краткото видео може да им овозможи на клиентите брзо и ефикасно да разберат што прави производот и како да го користат.

Раскажете приказна која предизвикува емоции

Доброто раскажување приказни и снимањето филмови можат да предизвикаат емоции кај луѓето, а луѓето често споделуваат емоционална содржина. Исто така може да биде одличен начин да се создаде моќна слика за брендот.

Всушност, студија на Гугл откри дека жените на возраст од 18 до 34 години имаат двојно поголема веројатност да размислуваат позитивно за бренд што прикажува моќни реклами. Исто така, имаат 80% поголема веројатност да сакаат, да коментираат и да споделуваат такви реклами откако ќе ги прегледаат.

Пантен започна рекламна кампања наречена Хризалис во која се појави глуво девојче кое сонуваше да свири виолина. Откако беше малтретирана и исмејувана од еден нејзин врсник, таа за малку не се откажа од својот сон. Но, тогаш таа се спријателува со вешт бункер кој исто така е глув и ја охрабрува да продолжи да игра. Девојчето се соочува со неволји на патот, но останува упорно. Победи ги шансите и триумф на крајот, изненадувајќи ги сите, вклучувајќи ја и личноста која речиси ја убеди да се откаже.

Видеа за забава

Луѓето сакаат да се забавуваат, па затоа користењето забава може да овозможи споделување на видеа од е-трговија, а понекогаш и да станат вирусни.

Еден од најпознатите примери за користење забава за одгледување бренд е видео серијата „Will It Blendtec“. Во 2005 година, Blendtec имаше одличен производ, но слаба свесност за брендот. Извршниот директор и истражувачкиот тим на Blendtec го тестираа својот миксер со мешање на дрвени плочи за да ја тестираат издржливоста на нивниот производ. Georgeорџ Рајт, главниот директор за маркетинг на Blendtec, дошол на идеја да ја сними операцијата со видеоснимка и да ги објави видеата на Интернет.

Со инвестиција од само 100 американски долари, „Блендек“ објави видеа од својот блендер во мешање на предмети како гребен од градина, мермери и пилешко месо на Јутјуб. Видеата генерираа повеќе од 6 милиони прегледи за само 5 дена. Кампањата на Blendtec беше иновативен начин да се покаже моќта на нивниот производ додека се забавува секој што ги гледа нивните видеа.

Blendtec продолжи да ги произведува овие видеа и во 2006 година нивната продажба се зголеми за 700%, со што приходите на компанијата беа околу 40 милиони долари за годинава.

Креирање на забавно видео бара одредена креативност, но може да биде одличен начин да ја зголемите свесноста за вашиот бренд и на крајот да генерирате поголема продажба.

Порака на извршниот директор

Да се ​​има Извршен директор или висок извршен директор да создаде видео може да биде одличен начин за персонализирање на брендот и развој на подлабока врска со заедницата. Видеата со претставници на директори можат да создадат доверба и да се зближат со публиката додека ги запознаваат луѓето што стојат зад компанијата.

Всушност, анализата на Аце Метрикс покажа дека рекламите во кои е претставен извршниот директор на компанијата имаат подобри резултати од оние што не се во просек.

Видеото беше одличен начин да се претстави производот и да им се овозможи на луѓето да се сретнат со извршниот директор. Претставен е како оригинална комуникација со малина Пи, наместо како комерцијална.

Бен Брод работеше за Blizzard Entertainment и беше главен дизајнер на Hearthstone, една од најпопуларните онлајн игри со карти. Покрај тоа што работеше на дизајнот на играта, тој исто така играше значајна улога во маркетингот на играта со појавување во видеата за нови изданија за проширување.

Имајте на ум дека не сите реклами со извршен директор беа добри. Некои од клучевите за успешни соопштенија на извршниот директор вклучуваат:

Луѓето мора да сметаат дека извршниот директор е оригинален и автентичен.

Извршниот директор мора да се посвети на оваа долгорочна стратегија. Постојаната рекламна кампања генерално ќе има подобри резултати од една реклама.

Извршниот директор мора да биде добар комуникатор и харизматичен. Не сите извршни директори ќе имаат вистинска личност да ја ангажираат публиката преку видео.

Интерактивни видео реклами

Бидејќи видео маркетингот станува поконкурентен, правењето интерактивни видеа може да биде одличен начин да се истакнете. Според студијата на медиумската група Магма, интерактивните видео реклами доведоа до 47% зголемување на ангажманот наспроти неинтерактивните реклами и исто така ја зголемија намерата за купување до 9 пати.

Интерактивните видео реклами се прилично нови, па можеби не сте виделе многу овде. Но, како што повеќе компании ја сфаќаат својата ефикасност, тие веројатно ќе продолжат да растат на популарност.

Еве неколку примери на интерактивни видео реклами ...

Twitch е популарна платформа за гејмерите кои сакаат да проследуваат популарни видео игри, а еден од начините на кои заработуваат пари е дозволувањето на гледачите да купуваат „бита“ за да можат да го бодрат својот омилен тим на Esports Сепак, тие исто така им овозможуваат на гледачите да заработат „битови“ бесплатно гледајќи интерактивни видео реклами.

Поддршка за грип

Бизнисите можат да соработуваат со влијатели преку видео за да насочат кон специјализирана публика. Бидејќи инфлуенсерите веќе имаат изградено кредибилитет и доверба со своите следбеници, соработката со инфлуенсерите може да биде брз и ефикасен начин за достигнување до потенцијалните клиенти.

Додајте видеа на страниците на производот

Кога градите страници за производи на вашата веб-страница за е-трговија, додадете видео опис на соодветниот производ. Според истражувањето на Анимаото, алатка за анимација заснована на облак, купувачите на Интернет имаат четири пати поголема веројатност да видат видео опис на производ отколку да прочитаат опис на текст.

Опис на текст сè уште може да биде вклучен на страниците на производите, но исто така мора да се додаде и опис на видеото. Доколку некој купувач не сака да го прочита описот на текстот, може да избере да го гледа видеото. Со додавање на видео описи на страниците на вашите производи, ќе постигнете поголема стапка на конверзија за вашиот производ.

Споделете ги видеата со објаснување на производот на YouTube. Креирање видеа со објаснување на производи и нивно споделување на YouTube е многу ефикасен начин да ја зголемите продажбата на веб-страниците за е-трговија.

Видеа за објаснување на производот се подмножество на видеа со производи за трговија кои, се разбира, објаснуваат како работи производот. Тие можат да бидат во акција во живо или анимирани, но нивната главна цел е да ги едуцираат гледачите за внатрешната работа на производот.

Кога потрошувачот слушнал за еден од производите на вашата веб-страница за е-трговија, но не е целосно убеден дека инвестицијата вреди, тие можат да бараат видео со објаснување за тоа преку Интернет.

Иако видеата со објаснување на производите можат да се споделуваат на различни платформи, YouTube обично дава најдобри резултати. Кога споделувате видеа со објаснување на производи на YouTube, тие не само што ќе се појават на YouTube, туку и на резултатите од пребарувањето на Google и Bing. Потрошувачите можат да бараат видеа со објаснувачи на производи користејќи кој било од овие три мотори за пребарување.

И, за дополнително истакнување на моќта на YouTube, секој знае дека Google е најпопуларниот пребарувач, но она што обично се занемарува е дека вториот по големина пребарувач во светот според обемот на пребарување е YouTube.

Знаејќи го овој мал факт, не е ни чудо што Google го купи YouTube пред да биде профитабилен; сепак, сè уште ме воодушевува што има многу разумни трговци со е-трговија на кои наидувам во 2019 година, кои не го користат овој факт за поголем профит на нивната онлајн продавница.

Вклучете видео препораки на вашата веб-страница

Можете исто така да користите видео препораки за промовирање на производите на вашата веб-страница за е-трговија. Кога купувачите ќе видат минати клиенти кои зборуваат за нивното позитивно искуство со вашата онлајн продавница во препорачано видео, тие ќе имаат тенденција да се чувствуваат посигурни во ангажманот во вашиот бизнис и купување на вашите производи.

Сведоштвата се создадени од претходни клиенти, така што тие нудат непристрасно мислење за вашата веб-страница за е-трговија, што значи дека купувачите имаат тенденција да им веруваат повеќе од рекламите или другите маркетинг пораки. И видео сведоштвата се дури и поефикасни од текстот, бидејќи тие покажуваат дека претходниот клиент зборува за своето искуство.

Сведоштвата помагаат во реализацијата на вашата страница затоа што спаѓаат во категорија психолошки феномени познати како социјален доказ. И, според Роберт Сијалдини, во неговата книга Влијание, социјалниот доказ е оружје на влијание.

Откако ќе добиете неколку видео препораки, додадете ги на вашата веб-страница за е-трговија. Ако ова е видео препорака за вашата онлајн продавница воопшто, додадете ја на вашата почетна страница. Ако станува збор за видео препорака за одреден производ, додадете го на страницата за производот.

Поставете промотивни видеа на производи директно на Фејсбук

Кога споделувате промотивни видеа на Фејсбук страницата на вашата веб-страница за е-трговија, проверете дали ги поставувате директно на мрежата на социјални медиуми.

Фејсбук им овозможува на корисниците да споделуваат видеа на два начина: вградување во нив или директно поставување.

Кога вметнувате видео на Фејсбук, во основа се поврзувате со URL-адреса на која е хостиран, како YouTube или Vimeo.

Корисниците можат да ги прегледуваат вашите промотивни видеа на Фејсбук, без оглед на тоа како ги споделувате.

Сепак, од тие два поддржани методи, ќе привлечете повеќе прегледи со поставување на вашите промотивни видеа директно на Фејсбук.

Мрежата за социјални медиуми претпочита природна видео содржина отколку вградена видео содржина, така што поставувањето видеа директно на Фејсбук обично резултира со повеќе прегледи.

Мајчините видеа ќе бидат повисоко рангирани во најавите за вести на вашите следбеници, што значи дека повеќе корисници ќе ги гледаат и гледаат.

Вметнете видеа во е-пошта

Кога користите е-пошта за комуникација со публиката на вашата веб-страница за е-трговија, размислете да вклучите релевантни видеа во вашите е-пошта.

Истражувањата покажуваат дека е-поштата со зборот „видео“ додадена на насловната тема е за 19 проценти поголема веројатност да се отворат од другите е-пошта.

Повеќето луѓе претпочитаат да ги гледаат видеата отколку да го читаат текстот, така што додавањето на овој единствен збор во насловот на вашите е-пошта може значително да ги подобри вашите отворени стапки. Се разбира, треба да користите „видео“ во насловот на е-пошта само доколку е-поштата содржи вистинско видео.

Инвестирајте во платени видео реклами

Освен трошоците за производство и уредување, нема да мора да потрошите цело богатство за да ја промовирате вашата е-трговија користејќи видео. Видео маркетингот е ефтин и проверен со време промовирање на вашата онлајн продавница. Сè што ви треба за да започнете е вашиот паметен телефон во вашиот џеб и интернет-врска. Со тоа, можете да ја зголемите продажната моќ на видеото со купување платени видео реклами.

За да започнете со платени видео реклами, создадете сметка на Google Ads и поставете нова видео кампања. Видео кампањите се состојат од видео реклами што ги креирате и поставувате на Google Ads, кои се репродуцираат на YouTube, како и на други веб-страници на Google Display Network. Иако трошоците варираат, може да очекувате да платите околу 10-20 центи по преглед.

Ако сè уште ви е срам да започнете со видео реклами, можете да пребарувате на YouTube или на друго место за упатства; Но, кога сакате стручна помош и брзо станете на брзина, најдобриот курс што го најдов е оној произведен од AdSkills, наречен BulletProof Youtube Ads.

Видеа за производи за трговија

Не можете да очекувате од купувачите да ја пронајдат вашата веб-страница за е-трговија освен ако не ја промовирате. Видео маркетингот е докажана промотивна стратегија што може да привлече повеќе купувачи во вашата онлајн продавница додека ви помага да постигнете повисоки стапки на конверзија во процесот.

Само не заборавајте да создадете висококвалитетни видеа со целна публика на вашата веб-страница за е-трговија. И не заборавајте да ја оптимизирате вашата усогласеност со електронска трговија и испорака што сигурно ќе се зголеми во обемот откако видеата ќе започнат да привлекуваат привлечност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.